Veterinari će vam reći da, iako kornjače deluju malo, one svakako nisu za malu decu. Da ljudi mogu da se zalete kad su ljubimci u pitanju, govori i činjenica da je pre dve godine Dunavski park u Novom Sadu nastanilo previše ovih ljubimaca, koje su postale agresivne, te na kraju i ubile labudiće koji su se tamo nalazili.
Ukoliko želite kornjaču za ljubimca, najpre dobro razmislite koju vrstu želite i informišite se šta je sve potrebno za ovog kućnog ljubimca.
Uprkos tome što je većina ishrane biljnog porekla, oni jedu i termite, sušene crve, ali i voće, povrće. Zahtevaju veliki terarijum, nikako mali s plastičnom palmicom u sredini, to su neadekvatni uslovi za ove životinje, koje vole društvo i nikako ne vole da budu sami.
Ukoliko ima više mužjaka u terarijumu, kornjače znaju i da budu agresivne, pa je potrebno obratiti pažnju na to da kornjače idu u paru ili da se u terarijumu nalazi jedan mužjak i nekoliko ženki.
Foto: Pixabay
Potrebne su im lampe sa grejanjem, takozvani „hot spotovi” odnosno reflektorske lampe koje imaju sposobnost brzog grejanja. Dnevna temperatura u terarijumu, ukoliko imate barsku kornjaču, ne treba da ide ispod 25 stepeni, dok vlažnost iznosi čak 80 odsto i neophodna im je kućica za skrivanje.
U vreme zimskih meseci kornjaču treba držati u hladnoj sobi ili podrumu gde se ne smrzava, ali gde je temperatura niža od 15°C. Zimski san potreban je kornjači barem tri meseca. Leti, u vrućim danima, ne treba se brinuti ako kornjača ništa ne jede i 14 dana, naročito ako je starija od dve godine. Za zimovanje kutija kornjače oblaže se mahovinom kojom se ona i pokriva.
Hrana uvek mora da je sveža, pogotovo dok kornjače rastu, sitno seckana, dok im se kasnije mogu stavljati čak i prepolovljeni krastavci ili tikvice isečene po dužini. Ishrana kornjača ne sme biti monotona, već uvek treba dodavati nešto novo. Raznovrsna ishrana je imperativ. Sveža i čista voda svaki dan je pravilo.
Primer jelovnika je mešavina zelenih salata, što čini 60 odsto obroka, povrće 20 odsto brokoli, tikvice, paprika, krastavci, tikvica i razno drugo i voće takođe 20 odsto, najviše vole banane, jabuke, kruške, dinje, ali i ostalo, samo da bude što raznovrsnije.
Starost kornjače možemo lako odrediti pomoću prstenova, odnosno godova (godišnjih prstenova) na rožnatim pločicama njenog oklopa koje su rezultat neprestanog rasta, od rođenja do smrti.
Što je kornjača starija, to je njen rast sporiji , ali uz potrebnu negu može da živi i 100 godina i dosegne težinu od 5 kilograma. Ako držimo kornjaču u kući, moramo joj omogućiti svakodnevnu ”šetnju” po kuhinji ili sobi. Za njen smeštaj u kući dovoljan je sanduk sa dnom kome su dimenzije 50 puta 100 cm a visina 30 cm.
Izvor: www.dnevnik.rs
Komentari (0)