Prema zvaničnim informacijama Instituta za javno zdravlje Vojvodine, u Novom Sadu je registrovano 24 slučaja velikog kašlja. Na redovnoj konferenciji za novinare epidemiolog dr Svetlana Ilić navela je da je na teritoriji Novog Sada obolelo 24 osobe od velikog kašlja. Istakla je da je epidemiološka situacija pod kontrolom.
Pedijatar u Domu zdravlja “Novi Sad” dr Galina Gavanski potvrdila je za naš portal da među obolelima ima najviše dece. Zato je apelovala na roditelje da vakcinišu svoju decu.
– Veliki kašalj je veoma zarazna bolest, a može se javiti u bilo kom uzrastu, mada se najčešće javlja kod beba, male dece. Bolest ima tri stadijuma. Stadijum prehlade, koji traje od četiri do 21 dan, a simptomi su curenje iz nosa i normalna temperatura i blag kašalj – objašnjava dr Gavanski.
Naredi stadijum je zacenjivanje, koji traje do šest nedelja, ali nije retko da simptomi traju i do 10 nedelja.
Prosek broja napada zacenjivanja sa gubitkom daha i povraćanjem je 15 puta dnevno. Kašalj je toliko jak da se mogu javiti prelomi rebara, mokravanje u gaće, pa čak i nesvestica.
Vakcinacija je najbolja prevencija protiv zaraznih bolesti
Stadijum oporavka, koji traje do 21 dan, a tada i kašalj prestaje. Bolest je, kako je rečeno, najopasnija kod male dece, koja u četvrtini slučajeva dobijaju zapaljenje pluća, a smrtnost je oko dva odsto.
Lečenje antibioticima skraćuje trajanje kliconoštva, odnosno smanjuje opasnost za druge osobe, ali ne utiče na trajanje bolesti.
Prevencija se sprovodi vakcinacijom (DiTePer ili u petovalentnim vakcinama).
Epidemiolozi upozoravaju da mali broj vakcinisane dece, dovodi do mnogih zaraznih bolesti, poput velikog kašalja, malih boginja i zauški. Čak i ako ih dobiju, simptomi su mnogo blaži.
Kombinovana vakcina ( DTaP-IPV-HIB)
Ova vakcina sadrži u sebi inaktivisanu vakcinu protiv dečje paralize i acelularnu protiv velikog kašlja, pored tetanusnog i difteričnog toksoida i konjugovane vakcine protiv oboljenja izazvanih Haemophilus-om Influenzae tipa B.
Vakcina se daje od navršena dva meseca života u tri doze u razmaku od jednog do dva meseca. Idealan razmak između doza je šest nedelja.
Revakcinacija se sprovodi nakon 12 meseci od poslednje doze u primovakcinaciji. Vakcina može dati neželjene reakcije (crvenilo, bol, otok) ali i opšte ako što je temperatura preko 38 stepeni Celzijusovih. Može se davati istovremeno sa drugim vakcinama.
Vakcinacija je obavezna
Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti propisuje vakcinaciju kao obaveznu meru zaštite stanovništva od zaraznih bolesti. Ukoliko se utvrdi da dete nije vakcinisano, a nisu utvrđene kontraindikacije za primenu određene vakcine, preti im pokretanje prekršajnog postupka.
Podsetimo, u Beogradu je takođe letos potvrđeno da se jedna beba razbolela od velikog kašlja, ali se na svu sreću uspešno oporavila.
Komentari (0)