Ishrana bogata povrćem i ribom tokom trudnoće smanjuje rizik od povećanog pritiska usled čega može doći do ozbiljnijih oboljenja poput preeklampsije, tvrdi velika studija objavljena u BJOG-u, internacionalnom akušerskom magazinu.
Ova studija je takođe pokazala da zapadnjački režim ishrane – bogat mesom, krompirom, belim hlebom i margarinom znatno povećava šansu za stvaranje raznih oboljenja, između ostalog i preeklampsije.
Uticaj majčine ishrane na bebu
Stručnjaci upozoravaju sve žene koje planiraju trudnoću ili su već u drugom stanju da povedu računa o ishrani i namirnicama koje konzumiraju upravo zbog velikog uticaja koji ona ima na samu trudnoću i zdravlje mame, ali i razvoj bebe.
Visok krvni pritisak, poznatiji kao hipertenzija, pogađa u proseku 1 na 10 trudnica. Postoji više vrsta hipertenzije i srodnih oboljenja koja se mogu javiti tokom trudnoće. Najčešće je prethodno ustanovljen visok pritisak koje se tokom trudnoće razvija u gestacijsku hipertenziju, što dalje može uzrokovati daleko ozbiljnije stanje – preeklampsiju, koja pogađa 2-8 žena na 100 i javlja se uglavnom oko 20. nedelje trudnoće.
Rezultati detaljne studije, sprovedene nad 55,138 žena potvrdile su da je režim ishrane tokom trudnoće direktno povezan sa faktorom rizika vezanih za nastanak visokog pritiska.
Trudnice čija je ishrana pretežno bila bazirana na povrću i ribi imale su za 21% manji rizik od nastanka gestacijske hipertenzije i preeklampsije, dok s druge strane, zapadnjački režim ishrane je povećavao šanse za ova oboljenja za čak 40%. Važno je napomenuti da su, u proseku, žene kojima se javila preeklamsija i visok pritisak u trudnoći takođe imale i veći BMI (indeks telesne mase).
Šta podrazumeva zdrava i izbalansirana ishrana?
Ono što će vam svaki lekar reći bez obzira na dijagnozu je „Hranite se zdravo!” što je generalno parola koje bismo svi trebali da se pridržavamo, nevezano od godina i da li smo trudni ili ne. Bezbroj je dokaza u korist zdrave ishrane i tu prosto nema sumnje da ona igra možda čak i najvažniju ulogu u očuvanju našeg zdravlja. Kad sve sagledamo, čuvena rečenica „Zdravlje na usta ulazi” koju su nam često pominjale naše mame i bake – istinski je tačna.
Nutricionisti preporučuju 5 porcija raznovrsnog voća i povrća dnevno, čega se u stvarnosti malo ko pridržava. Pored vlakana, važno je unositi i hranu bogatu proteinima, poput ribe, jaja, mlečnih proizvoda i niskomasnog mesa – kao što su piletina i ćuretina, na primer. Trudnice bi trebalo da pripaze da ne konzumiraju ribu češće od dva puta nedeljno, što ne znači da bi trebalo potpuno da je izbegavaju jer je izuzetno bogata korisnim masnoćama – omega 3 i omega 6. Crvena mesa, mesne prerađevine i suhomesnati proizvodi su namirnice koje bi svaka trudnica trebalo da izbegava ili svede njihov unos na minimum.
Na našem podneblju je karakteristična konzumacija masne i jake hrane, često i u velikim količinama i mi smo kao narod prosto srasli sa takvim režimom ishrane. Daleko od toga da na našoj trpezi nema nutritivno bogate i zdrave hrane, ali generalno većina jela koje konzumiramo na dnevnoj bazi ne spada baš u najzdraviju opciju. Niko ne kaže da ne treba uopšte da jedete masnu i jaku hranu, bitno je samo da je ne jedete često i u velikim količinama, naročito ukoliko ste trudni i imate već povišen krvni pritisak.
Umerenost je ključ – ne zaboravite to.
Komentari (0)