šta plačeš?! Nisi jedina koja se porađa! Razmaženo derište! Ovo obraćanje medicinske sestre na blogu porodilja, okupljenih oko Građanske inicijative "Majka hrabrost", zabeležila je "kengurica 030"..
Ovakav način ophođenja u porodilištima Srbije više ne bi smeo da se ponovi. Ministarstvo zdravlja je, posle žalbi Građanske inicijative "Majka hrabrost", koju je pokrenula Branka Stamenković, sprovelo pilot-projekat edukacije iz oblasti komunikacije za zaposlene u porodilištima u Srbiji.
Projektom je obuhvaćen 21 grad u Srbiji, ukupno 46 zdravstvenih ustanova, među kojima su četiri klinička centra, jedna ginekološko-akušerska klinika, tri kliničko-bolnička centra, 31 opšta bolnica i sedam domova zdravlja. Obuku je prošlo 158 učesnika – 72 načelnika odeljenja i 86 glavnih medicinskih sestara. Oni bi pravila pristojnog odnosa prema trudnicama i porodiljama trebalo da prenesu i svojim saradnicima.
– Edukacija i bolja komunikacija između korisnika zdravstvenih usluga i onih koji ih pružaju je veoma važna i treba je stalno unapređivati – izjavio je u petak prof. dr Tomica Milosavljević, ministar zdravlja.
Obuka je organizovana od 10. aprila do 18 juna. Oni koji su bili uključeni u projekat smatraju da većina u zdravstvu profesionalno i korektno obavlja svoj posao, a da se samo manjina u ophođenju sa pacijentima oglušila o profesionalnu etiku.
– I lekari i babice u porodilištima u velikoj meri izloženi su kritikama javnosti i građani nisko ocenjuju njihov rad – kaže Tihomir Vejnović, upravnik Zavoda za perinatologiju na Klinici za ginekologiju i akušerstvo KC Vojvodine.
– To se dešava zato što građani misle da u ovom poslu ima dosta lekarskih grešaka, što nije tačno.
Mala smrtnost
Smrtnost porodilja u porodilištima u Srbiji ne prelazi 15 na 100.000 porođaja godišnje, čime se ona svrstavaju među bolja u svetu – kaže Tihomir Vejnović. – U Srbiji se godišnje rodi između 70.000 i 80.000 beba u 58 porodilišta.
Komentari (0)