Da vaspitanje deteta nije lako znaju i ljudi bez dece, međutim tek kao roditelj susrešćete se s brojnim dilemama, a mnoge od njih vezane su za vaspitanje te disciplinovanje deteta. Svaki roditelj susrešće se s trenucima u kojima mora kazniti dete za neprikladno ponašanje, a neki se roditelji u tim situacijama snalaze bolje od drugih.
Kod nas, a i širom sveta, batine, odnosno da to malo ublažimo – “davanje po guzi”, još uvek su prihvaćen način kažnjavanja. Međutim čak i blago davanje po guzi može imati negativne posledice za dete. Istraživanja su pokazala da “batine” uče decu da budu agresivni i nasilni, a to pak može negativno uticati na budućnost deteta i profesionalne i društvene odnose s drugim ljudima.
Zato se postavlja pitanje šta se može preduzeti u takvim situacijama… Postoji nekoliko uspešnih alternativa kažnjavanju batinama:
1. Pokušajte izbegavati vlastite naprasne, živčane i iracionalne ispade. Svaki puta kada vas dete dotera do ivice toleracije i ne znate šta drugo već da mu “date malo po guzi”, duboko udahnite i pokušajte se smiriti, koliko god se to teško činilo. Dete nikada nemojte kažnjavati “vruće” glave, kada ste još uvek ljuti zbog onoga što je dete napravilo. To učinite tek kada se smirite. Razmislite o vlastitim emocijama i zbog čega vas je tako lako izbaciti iz takta, tako da to i dvo ili trogodišnje dete može učiniti. Prisetite se koliko zapravo obožavate svoje dete, te da ga zapravo ne želite kazniti batinama, već se odlučite za nešto primereno.
2. Dajte i detetu vremena da se smiri. Dete vas neće doživeti kako treba ako je još uvek u “elementu”. Isto tako dajte svom detetu priliku da objasni zbog čega je napravilo to što je napravilo. Razumite razlog njegovog ponašanja. Jednom kad to saznate možda ćete ustanoviti da je dete pogrešilo samo zato što nije znalo šta se tačno od njega očekuje u datoj situaciji. Tada mu treba vaše usmeravanje, a ne nužno kažnjavanje.
3. Pobrinite se da detetu date izbor. Dajte mu na izbor opcije, odnosno alternative između onoga što on želi i onoga šta bi trebao napraviti. Istraživanja su pokazala da su deca kojima je bio dat izbor bila poslušnija, a i kasnije su postali zrelije osobe koje bolje i lakše donose odluke u životu. Ključno je da im date do znanja da postoji alternativa “davanju po guzi”.
4. Redovno razgovarajte s detetom. Komunikacija je uvek dvosmerni mehanizam. Razgovarajte s detetom i dozvolite im da pokažu osećaje i misli u različitim situacijama i o različitim stvarima. Objašnjenja i obrazloženja bi trebali biti inicijalni pristup, fokusirajte se na problem ponašanja, a ne na dete direktno. Uvek kritikujte ponašanje, a ne dete samo. Nemojte mu reći da je bezobrazan, nevaspitan ili loš, već da vam se ne dopada njegovo ponašanje u određenoj situaciji. Objasnite mu zbog čega njegovo ponašanje nije bilo u redu, te šta bi trebalo napraviti idući put u sličnoj situaciji. To je ponašanje koje vi želite. Prečesto mi deci samo kažemo šta ne sme i niti im ne objasnimo šta bi oni zaprvo trebali raditi ili kako se ponašati.
5. Nagradite dete za pozitivno ponašanje, doduše ne stvarima već rečima i zagrljajima. Dete uvek mora znati da ga roditelji vole – i kad je dobro, i kad je nestašno. Pohvalite dobro ponašanje i uljudne stavove. Tako ćete im pokazati da uvažavate njihov trud i pomoći ćete im da razviju samopouzdanje. Ovo će motivisati dete da se bolje ponaša, a i pomoći se im da se bolje osećaju u vlastitoj koži. Voljeno dete je samouvereno i sigurno, te puno ređe ispituje granicu roditeljskog strpljenja.
6. Postavite jasna pravila ponašanja i granice koje dete ne sme preći. Ono, takođe, mora znati i šta ga čeka ukoliko prekrši dogovor. Pobrinite se da detetu pravila budu jasna na vreme (ne možete pravila osmišljavati u hodu). Budite dosledni i jedinstveni jer dete mora znati da oba roditelja imaju isti stav.
A šta ako je vaše dete svejedno neposlušno i dođete u situaciju kada ga morate kazniti. Šta onda napraviti?
Postoje alternative kako disciplinovati dete, bez fizičkog kažnjavanja:
1. Time out! Ovo je veoma česta metoda koja se koristi kako bi dete imalo vremena da razmisli o tome šta je napravilo. Dete smestite negde u neutralno i “dosadno” područje, gde se bez ometanja može smiriti i uvideti da je to što je učinilo zaista bilo krivo. Ovo, ako se primenjuje od ranijeg detinjstva, može biti veoma efikasna kazna.
2. Zabrana izlazaka. Naročito kada su u pitanju starija deca, ograničavanje izlazaka kao kazna je odličan način da ih naučite da oni imaju odgovornost za svoje loše ponašanje koja će se negativno odraziti na njih. To će pomoći da se smanji šansa da ponove loše ponašanje.
3. Uskraćivanje privilegija. Još jedna dobra kazna za sve uzraste dece. Kod mlađih možete im zabraniti gledanje omiljenog crtaća ili igranje omiljenom igračkom, kod starijih ograničiti korištenje računara ili mobilnog.
4. Nadoknada štete. Mnogi stručnjaci predlažu da kaznu povežete s direktnim posledicama, ali i da deci dozvolite načine da “umanje” svoju kaznu. Za mlađu decu to može biti detaljnija aktivnost čišćenja njegove sobe, a za veću decu to može uključivati različite aktivnosti po kući – čišćenje garaže ili podruma, detaljno čišćenje ostave, pranje svih prozora… Neki roditelji će deci smanjiti kaznu ako ima napišu detaljan spisak o tome zbog čega je to što su napravili neprihvatljivo ponašanje te plan o tome kako to ponašanje neće ponoviti.
Komentari (0)