Jedno istraživanje pokazalo je da je roditelji godišnje naprave 221 grešku u vaspitanju decu, što je ukupno blizu 4000 grešaka do momenta kad dete odraste i spremno je za osamostaljivanje, odn. do punoletstva, piše Fox News.
Ovo neobično istraživanje koje je sproveo „One Poll” obuhvatilo je 2000 roditelji starijih od 23 godine.
Ispostavilo se da je najčešća greška (65%) dopuštanje deci da provedu previše vremena pred ekranom. Na 2. mestu je učenje dece da psuju (42%), a na 3. poziciji omogućavanje deci da gledaju nešto što nije prikladno njihovom uzrastu (39%).
Istraživanje je otkrilo izazove koji se često javljaju u savremenom roditeljstvu, te da je ponekad reč i o prihvatanju nesavršenih oblika vaspitanja.
Foto: Pixabay
Najteže s decom uzrasta od 6 godina
Rezultati su pokazali da je za roditelje najizazovnije vaspitanje dece koja imaju šest godina, te da bi roditelji trebalo da posebno pripaze na najmlađu decu jer oni najverovatnije mogu da izazovu neke probleme. Uprkos tome, 50% roditelja od onih koji su se izjasnili da imaju „omiljeno dete” priznaju da im je najmlađe dete najdraže.
Kada je reč o traženju saveta, 42% se obrati svom partneru, zatim svojoj majci (41%) ili drugim roditeljima (31%). Roditelji današnjice takođe ne oklevaju da pomoć zatraže na internetu (17%) ili na društvenim mrežama (10%).
Interesantno je da se samo 12% anketiranih roditelja izjasnilo „spremno za roditeljstvo”, a čak 44% „donekle spremno”.
Kada su postali roditelji najviše ih je iznenadio nedostatak sna (50%), zatim koliko je teško uspavati bebu (37%) i količina stvari koje se moraju obezbediti za bebu (31%).
Autoritativno roditeljstvo najefektnije
Bez obzira na njihovu spremnost ili nespremnost, kao i greške koje čine, 66% roditelja se pohvalilo da uče decu da budu ljubazna i saosećajna. Više od polovine (54%) složilo se da je autoritativno vaspitanje najefikasnije – biti emotivan, reagovati na potrebe dece, a istovremeno održati strogoću.
Komentari (0)