Ulaskom u školske klupe deca iz sigurnog roditeljskog okruženja stupaju u svet vršnjaka u kojem da bi se istakli, moraju se nametnuti. Stalno upoređivanje s vršnjacima utiče na njihovu psihu. Kod nekih to jača takmičarski duh, dok je kod drugih to znak sopstvene nesposobnosti. Zbog toga deca moraju da nauče kako da se nose s uspehom, ali i s neuspehom, piše Portland Pres Herald.
Kako pomoći detetu da se nosi sa porazom:
– Detetu koje je doživelo poraz bilo na školskom ili sportskom terenu treba empatija. Roditelji bi trebalo da mu pokažu da je sasvim u redu da se oseća frustrirano ili povređeno, ali ne i dopustiti da negativne emocije prevladaju.
– Detetu treba pomoći da shvati gde je pogrešilo i kako to može popraviti. Pritom je važno paziti na njegovo samopouzdanje.
– Iako se poraz u datom trenutku čini kao kraj sveta, valja detetu dati do znanja kako vremenom sve prolazi. Jednom kad se emocije slegnu, može se poraditi na novim taktikama.
– Detetu treba dopustiti da se smiri, a ne terati ga da ponovi zadatak dok su još emocije sveže.
– Važno je da dete nauči kako cilj igre nije uvek pobediti, već je važno samo dobro se zabaviti.
– Dete treba podsticati da igra timske igre. U takvoj vrsti igre postoji solidarnost zato što je svaki pojedinac odgovoran za uspeh grupe.
Komentari (0)