Dvomesečna beba počinje da obraća više pažnje na svet oko sebe, a najviše reaguje na vaš glas i s mnogo pažnje ga prati po celoj prostoriji. Tonovi vašeg glasa jednostavno je fasciniraju, iako različito reaguje u zavisnosti od toga da li joj se obraćate tiše ili glasnije.
Dvomesečna beba čak počinje komunicirati uzvraćajući nekom vrstom tihog gugutanja. Bebina razvojna dostignuća u ovom periodu jesu sposobnost da može pratiti predmete koje pomerate iznad njenog lica na udaljenosti oko 15 centimetara. Takođe, ona može držati glavicu uspravno, kao i što može podići prsa uz pomoć ruku dok leži na trbuhu.
Dvomesečna beba počinje da vam uzvraća osmeh, kao i da reaguje na buku potpunom mirnoćom, plakanjem ili trzajima. Roditelje ipak najviše oduševljava bebino gugutanje, koje može zameniti glasno smejanje ili cičanje.
Treba biti svestan činjenice da sva deca imaju subjektivan tempo razvoja, pa ako vaše dete nije svladalo ove veštine, budite sigurni da će ih dostići s vremenom. Naravno, ako ste objektivno zabrinuti zbog razvoja bebe, razgovarajte i posavetujte se o tome s pedijatrom.
Ipak, pre nego što se obratite za stručnu pomoć, pokušajte nekoliko trikova kojim ćete stimulisati bebina čula. Insistirajte na intenzivnim bojama. Obesite šarenu igračku iznad bebinog krevetića. Dok se igrate, puštajte vedru i živahnu muziku. Ako beba na nju reaguje nervozno, smirite je mirnijim tonovima.
Najbitnija stvar je da obraćate pažnju na vašu bebu – posmatrajte je kako biste uočili šta je to što joj zaokuplja pažnju, a šta je plaši. Isprobajte različite tonove i pesme. Ipak, pre svega, mazite vašu bebu i navikavajte je na telesni kontakt. Ono što joj sada stvarno treba to je vaša ljubav i pažnja.
Postoji nekoliko objektivnih razloga zbog kojih bi vaša beba mogla biti nervozna.
Kolike: Pogađaju od 10 do 20 posto beba, a uzrok su perioda intenzivnog plakanja. Mogu se pojaviti nekoliko puta nedeljno i trajati nekoliko sati. Najbolje ćete ih prepoznati kada ih čujete – uzrokuju oštar plač i vrištanje koje nije povezano s mokrim pelenama ili glađu. Najčešće se pojavljuju kasno posle podne i uveče.
Zatvor: Stolica vaše bebe trebalo bi da bude mekana. Ako je tvrda i suva ili neredovna, nalik malim kuglicama, to može biti znak da vaša beba možda pati od zatvora. U tom slučaju, obratite se doktoru kako biste ustanovili kako bi joj se najbolje moglo pomoći.
Nadutost creva: Dobar način da izbegnete nadutost jeste da dodate nekoliko mililitara više od onoga što vaše dete pojede. Tako ćete sprečiti sisanje prazne flašice i ulazak vazduha u creva. Takođe, držite flašicu pod uglom od 45 stepeni kako biste sprečili ulazak vazduha.
Komentari (0)