Foto: Canva

Vaša beba u 8. mesecu – 4. nedelja

Izvor: Bebac

Vaša beba ove nedelje

Sada kada Vaša beba počinje da stoji, a možda već želi i da hoda verovatno se pitate da li je došlo vreme da joj kupite cipele umesto zepa. Mnogi pedijatri smatraju da dok beba ne počne da hoda van kuće ne treba ni da nosi cipele jer one mogu da naprave više štete nego koristi.

Kada prohoda, beba bi trebalo da za izlazak napolje dobije svoje prve prave cipele koje moraju biti udobne, izrađene od prirodnih materijala (i spolja i iznutra), treba da budu taman i potpuno nove. Ortopedi savetuju da deca što više hodaju bosa i to po neravnom terenu – travi, pesku, šljunku, pošto hodanje bosim nogama doprinosi razvoju svoda stopala i jačanju članaka.

Vaš život ove nedelje: Nema više popodnevne dremke za vašeg bebca?

Do sada je sve bilo u redu, beba je spavala dva puta na dan i manje-više prespavala noć ali sada odjednom više uopšte ne želi da spava tokom dana ili spava samo jednom i to nekoliko minuta. Ovaj period  je jednako naporan i za roditelje i za bebu koja zapravo ne radi ništa drugo osim što sazreva.

Bebe će do prve godine prilagoditi svoj ritam i dnevno će najčešće imati samo jedno spavanje ali se samim tim i dužina spavanja povećava. Najčešće do tada izbace prepodnevni san i ostave popdnevni, ali je to proces i najčešće ga prati nervoza sa obe strane.

Dete je najčešće umorno i kenjkavo ali odbije da ode na spavanje. Uveče, umesto da ranije zaspi, od iscrpljenosti ne može da spava i zato je nervozno. To je period koji će svakako proći, ali ima načina i da ga učinite bezbolnijim:

Kada vidite da je beba umorna prebacite u manju brzinu – zamračite sobu, utišajte ili isključite muziku, probajte sa nekom tihom igricom, na primer sa čitanjem omiljene knjige.

Izvedite bebu u šetnju kolicima. Ukoliko to ne upali, napravite par krugova automobilom, truckanje obično uspavljuje bebe, ali ovo može imati i kontraefekat jer se neka deca lako „navuku“ na vožnju automobilom pa posle traže da ih vozate i na taj način uspavljujete.

Ukoliko ništa od ovog ne upali, pustite da vrišti nekoliko minuta, malo će se izduvati i moguće da će i zaspati, ali nikako ne dajte da plač traje duže od 10-20 minuta.

Savet za ovu nedelju

Najbolje bi bilo da od početka stvarate dobre navike kada je reč o bebinoj ishrani, da posle ne bi bilo kajanja,  ali imajte u vidu da svi napori da naučite dete šta je zdrava ishrana mogu propasti ako vaša porodica ne daje lični primer. Zato, ukoliko želite da se Vaš bebac hrani zdravo, treba da počnete i Vi tako da se hranite. Nećete samo svom detetu pomoći da ostane zdravo, nego i sebi i Vašim ukućanima.

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (430)

  1. Vuk i dalje spava u tri ture, prve dve i do sat i po a trecu oko pet-sest oko 45 min koliko da premosti do osam do kupanja; za sada je tako; sto se tice hrane bas je lepo prihvatio i jede sve, voli i voce i povrce i mesicu; ali posto i sisa muku mucimo nocu, i dalje ima dva podoja ali ne zato sto je gladan vec navika, varam ga nekako vodom ali ne uspeva puno, jede kasno rucak ali ipak navika je jaca, ali verujem da cemo i to izbaciti uskoro; brzo ce da poraste pa nece ni hteti vise da se mazi :))))

    13
    • Vrlo slicno nama 🙂 moja cerkica (ovih dana puni 9 meseci) i pored sve hrane koju dobro jede, budi se nocu dva put, a jako retko jednom… Ocekivala sam da ce uz cvrstu hranu to prestati, ali nije. Posto je aktivnija sto je starija, sad se cesce desi da se samo jednom probudi. Spavanje – ujutro je aktivna oko sat vremena, pa odmah zaspi, na pol sata, sat. Posle rucka spava malo jave, npr.dva sata i nekad cak i pred veceru i rucak, ali nekad ne.

      8
  2. jos jedno pitanje koliko je beZnedno da pustim sinka da puzi po travi.? imamo veliko dvoriste ali se bojim krpelja, skinula mu je pedijatrica jednog sa vrata bas je bilo traumaticno 3 coveka ga drzalo. greota da budemo u kuci non stop.

    14
  3. mucimo muku sa spavanjem! propinje se uz krevetac stoji i doziva u sred noci! kad ga uzmem sanjivo hoda po nama inace puzi vec dva meseca i sada vec i stoji. aktivan je bas. ima 2 nemlecna i sisa kad hoce zbog vrucina. nocu je agonija. otkako je sam izbacio nocne podoje spavao je 21-05h do 6 meseci od tad da l sam vezala 3 sata ja ne znam. inace sve po ps-u radim, ne koristimo dubke setalice idemo kod fiZijatra na kontrole siper napreduje jede po kuvaru za bebe bas vodim racuna. kao zombi sam

    14
    • I drugim mamama se desava da se u ovom periodu ubrzanih aktivnosti bude deca i hoce da se krecu. Meni se cerka (uskoro 9 neseci) ovih dana budi i krece da puzi i da se uspravlja, baulja po krevecu, pa sa udari i razbudi pa place itd 🙂 Nije strasno kao tvoje, ali mislim da je to do njihove hiperaktivnosti. Jedino sto mogu da kazem je ono u sta verujen a to je da ce i ova faza jednom proci :D. Ja inace nisam vezala vise od 4 h sna 9 meseci i sad sam se navikla da ce me prpbuditi u 1 i 4 da sisa, a nekad mozda samo jednom tokom noci… Tuzno, ali ne spadamo medju srecnice kojima deca vezu san tokom noci. Cujem i citam da je sve to normalno :))) i prirodno. Bebama treba nega, izes ga, pa i nocu…

      11
    • mucenje je kad se beba budi na svakih sat vremena i sisa. Nemam snage da izbacimo nocne podoje, pokusavala sam par puta..ali toliko ustajanja postane neizdrzivo i onda popustim oko 04h i dam siku 😌 Metodu da ga pustim da place ne mogu da primenim,sve odlazem. nisam toliko emotivno jaka kako bih ga ostavljala uplakanog. znam da ce “nauciti” samouspavljivanje, znam da ce imati tako bolji san, ALI NE MOGU. I sta onda raditi?? Eto moje dileme danima vec.. grrr

      1
  4. Poz mame. Mi smo stari 8 mes i 4 nedelje. Da li imam razlog za brigu. Ustajemo oko 6 h mleko Ad malo se igra pa spawa nekih sat wremena onda dorucak pa nakon dwa sata opet trlja okice i spawa mu se. Tj da li je normalno da u tom dobu spawa 2x na dan po sat wremena. Posle jela se igra i onda je umoran i nerwozan i trazi da spava. Inace sedi samostalno i od 8og meseca sam iz cetvoronoskog polozaja zna da sedne.namesti se u puzeci polozaj klati prevrce se…nogicama gura a rukama se uhvati za posteljinu npr i tako reci se guriska a nepuzi nije spreman ne zna rukicama da krene. Da li mislite da trebaju neke vezbice? Hvala

    4
    • Isto sve kao i kod nas… nista se ne brinite, sto se konkretno spavanja tice samo neka spava kada on to pozeli. I moj sin kada ustane u 6-6:30 on je vec u 8 gotov… spava sat-dva pa dorucak igra se dva sata i opet spavanje… s tim da uglavnom ima dva do tri spavanja u toku dana… oko trece (ako ga ima) je uglavnom pola sata. Ovo je period kada im idu i zubici i dosta su nervozni i placljivi. Samo mazuljkanje smiruje… <3

      10
    • Nisam strucnjak, ali i ja i moje drugarice imaju slicno iskustvo, a to je da bebe posle jutarnjeg ustajanja i sisanja/jedenja, budu aktivne relativno kratko, moja samo oko sat vremena i opet spava. (Meni to odgovara jer ja odradim nesto od poslova ili vzbam u to vrene ili i ja dremnem). Posle toga spavanje jos dva put – posle rucka obavezno, a trece spavanje je ili pred veceru ili pred rucak…zavisi. Broj spavanja se smanjuje definitivno, ali bebci nisu robotizovani, pa se ne mozes bas orijentisati po njima kao po satu (nazalost:).

      3
  5. Mi cemo za par dana napuniti 9 meseci. Moja devojcica zadnjih nedelja mnogo lose spava budi se i place i kada hocu da je uzmem da je ljuljam baca se po krevetu i ne da i tako nekoliko puta nocu, a danju je aktivna ne drzi je mesto samo se prevrce, hoce na noge i uspravlja se u ogradici, ne zna jos lepo da puzi, jede samo slane kasice a vocne sa zitaricama bas mrljavi dok slanu uvek celu pojede, ima 2 zubica

    9
  6. moj sin takodjer jos ne puzi ne hoda…stavljam ga u dubak i tu ide u nazad zadnjih par dana je poceo i malo da hoda unapred.. ne podize se sam u sedeci polozaj dali ste vi mame radile kakve vezbe da se sami dignu u sedeci.. hvalaaaa

    13
    • nadam se da ce moj komentar biti od koristi onima sa slicnim problemom. moja beba i dalje ne sedi i ne puzi iako se vec od sestog meseca dize cetvoronoske i uspravlja kao da radi trbusnjake. isli smo u sokobanjsku na pregled povodom neceg drugog ali mi je fizioterapeut objasnila zasto: zauzima specificnu pozu, ako je u pozi za puzanje drzi se na laktovima, takodje iz cetvoronoznog ispravlja noge i ruke skroz dizuci guzu u vis , to radi zato sto hoce da preskoci puzanje, donji ekstremiteti su mu jaci od gornjih i dok ne ojaca ruke nece puzati, on se trudi da to preskoci jer mu teze ide. takodje nece samostalno pravilno sedeti dok to ne savlada. oni po pravilu treba da se dizu u sedeci sa boka pridrzavajuci se rukama ili spustajuci se iz cetvoronoznog u stranu i opet pridrzavajuci se rukama. ne moraju da puze ali je dobro za kicmu i bolje ce nauciti kako da se zastite kad padnu da se ne povrede.

      25
    • verujem da znate sve o stetnosti dubka da vas ne davim vas izbor. u sedeci polozaj dete mora doci sa boka. mom sinu je trebalo mesec dana da sam zauzme taj polozaj otkako se uspravio na kolena i ruke.kad mu je uspelo onda je jos 5 dana samo vezbao ravnotezu nije se ni igrao sa igrackama samo je da kazem sedeo i ljuljao se. sa dubkom stoce laznu sigurnost i ima oslonac na guzii zato vuce unazad videcete kada bude pocinjao da stoji da trazi da stoji nece znati sam da ustaje trazice pomoc od vas. sve to mora sam da prodje da bi znao da ustane padne i doceka se na ruke laktove da sacuva glavicu. moDa sada jeste zgodnije jer ne moze da se povderi ali cete vi kao roditelj imati mnogo vise muka kad krene hodanje. nista nece znati sam. tako da dete na pod i zanimajte ga, tako raVija strategije kako da doje od tacke A do tacke B i dalje posle. moj klinja je vezbao na parketu, nez kocki tepiha itd. bos, da se noge ne bi klizale u carapama.

      19
  7. Moja beba zadnje dve nedelje mnogo lose spava, a i ja s njom…budi se po 5-6 puta i cesto ima napade histericnog placa i vristanja, ali mu nije nista! Ima 4 zubica, ja uspem da ga smirim tek kad ga stavim da sisa, a nekad ni to ne upali. Da li pravim gresku, to sto sisa nekoliko puta, i imate li neki savet? Da li beba moze sad da spava bez sisanja?

    16
    • i mi imamo isti problem ja ne dam sa sisa do 5 nekad se uspava nekada ne sam je izbacio nocne podoje do 4 meseca. od 6 otako smo uveli nemlecno i poceo da puzi agonija. pripisujem zubima imamo 2 gore je sve oteklo… umirem

      1
    • Mislim da ne treba da brines ako mu dajes da sisa, mozda nekad samo probaj vodom ili varalicom da smiris bebu, ako hoce.. a ako nece, ja dam dojke 🙂 Doduse, ja nisam imala budjenja 5-6 puta, ali neke moje drugarice jesu. Ja inace redovno vec deveti mesec ustajem dva put nocu da dojim, oko 1 i oko 4 :D… ne znam dokle cemo tako 🙂 A ako je bilo cesce, to je mozda bilo samo 3 put. Mislim da je tebi/vama to od zubica i povecane fizicke aktivnosti, skok u razvoju itd…a bile su i visoke temperature…i mi smo imali histerije… Nece zauvek.

      2
    • Da dodam: pitala si da li beba sad moze da spava bez sisanja – mislim da to ide tako sto – kako koja. Mene su neke starije zene ili mladje ubedjivale da to nije normalno da se budimo i da beba sisa…da je vec dovoljno velika, da ne treba da jede nocu itd… ja sam pokusala sa pojacanom vecerom, sa davanjem vode nocu, caja itd – nista nije upalilo i nije bilo pravila. Jedino sto sam primetila je da otkad je aktivnija, probudi se kasnije nocu, ne kao sto je radila dok nije propuzala. Ja cu je dojiti nocu dokle bude trazila, a danju cu je dojiti do njene godine. Vecina prestane da se budi nocu, kada prestane da sisa… Ja se u to uzdam 🙂

      5
    • Ja nemam, a nije da nisam pokusala razne stvari 🙂 (obimnija vecera, davanje vode ili caja umesto dojke, umaranje bebe tokom dana :D)… nista. Ona ss budi dvva put od rodjenja i to ti je. Cujem da se nocni podoji kod nekih izbace tek kad se prestane sa dojenjem. Odkad je aktivnija, desi se da se samo jednom probudi, tad obavezno sisa. Ima dosta mama koje tako zive, da ne mislis da si jeidna 🙂 Citala sam puno ontome i pricala sa mamama…jako mi je bilo tesko da se naviknem i nekad ne mogu da zaspim posle tog drugog budjenja…pa sam posle nefunkcionalna… ali sam se od nedavno navikla, nemam velikih planova vise tokom dana, a trudim se da se umirim i zaspim sad cesce oosle tog drugog budjenja… Nadam se da ce izbaciti budjenje kad prestanem da dojim, a to planiram kad napuni oko godinu.

      3
  8. Pozdrav za sve mamice
    Imamo jedan mali problemcic,ako ga uopste mozemo tako i nazvati.Naime,beba je stara 8 mjeseci i 4 sedmice.Do sada je imala savrsen san nocu,zaspi oko 7 uvece i spava do 6 ujutro.Otprilike prije 10-ak dana je pocela da se budi skoro na svakih sat vremena,uspravi se u kreveticu,drzi za ogradicu i kao da je spremna za igru.Pa se to smirilo na dvije noci i onda sa izbijanjem zubica,koji joj je inace vec sedmi po redu,opet je pocelo isto ludilo.(Do sada nije imala slicne “reakcije” na nicanje zubica).Neki kazu da je to regresija sna,da je faza koja ce samo proci.Plasi me da ne ostane ovako.Ima li neka majka sa slicnim iskustvom i s
    vi savjeti kako da poboljsam kvalitet sna bebi nocu ce biti od velije koristi za nas.Hvala vam puno :*

    4
    • Moja beba je imala slicne pojave celih mesec dana, u periodu izmedju sestog I sedmog meseca. Bas u to vreme su joj nicali zubi. Sigurno ce proci I verovatno je povezano sa zubima. Pozdrav

      5
    • Divno sto ste imali takvu bebu citavih 6 meseci 🙂 Sad vam vraca uslugu, heheh 🙂 I ja verujem da je samo faza koja ce proci i da je povezana sa razvojem bebe… Gledajte da tokom dana bude sto vise aktivna. Mozda da mazete i desni nekim gelom, ko zna, ne moze da skodi.. Sa srecom:)

      0
  9. Šta ručkaju vaše bebe?
    Moja beba će imati 9 mjeseci za 5 dana.
    Dnevni jelovnik:
    9h – 180ml AD mlijeka;
    10.30 – voćna užina;
    12h – slana kasica (povrće sa mesom ili palenta sa žumanjkom i jogurtom);
    15h – rižine ili pšenične pahuljice pravljene sa AD mlijekom;
    18h – domaća voćna kašica sa lanenim sjemenom;
    21h – 180ml AD mlijeka.
    Šta mislite je li to o.k.?

    13
    • Koliko sam ja upucena beba u tom periodu mora da ima dva nemlecna obroka (dorucak i rucak) i tri mlecna. Treci obrok, vecera, se uvodi oko 9,5 meseci. E sad, nije svaka beba ista, i ne pocinje svako u isto vreme sa dohranom. Ja sam npr prvo uvela veceru, jer me je tako savetovao pedijatar. Najvaznije je da je vasa beba zadovoljna, i da se zdravo hrani. Ne znam da li sam pomogla, ali nisam odmogla 🙂 pozdrav

      18
    • Svaka mama zna sta svojoj bebi prija i koliko bebi treba nemlecnih obroka… samo jedna mala sugestija lan obavezno potopite noc pre davanja zbog fitinske kiseline (bilo bi dobro da ga prosusite i sameljete-ali nije nuzno) voce nije idealno uvece. Vas ‘dnevni meni’ 🙂 je ok. Kod nas je ovako: U 6h 180ml AD; U 9h DORUCAK (vocna kasa u kombinaciji sa 2-3 vrste vocke, ili voce i zitarice) proso, amarant, kinoa, palenta, retko kad pirinac, griz. U 12h 150-180ml AD. U 15h RUCAK (povrce, ili povrce sa mesom, zumance jos nismo uveli jer smo skloni alergijama, sacekacemo jos malo). U 18h-19h 210ml mleka spavanje u 21h i jos popije u 23h 180ml mleka i spava do 7-8h (s tim da svako jutro u 6h otvori oci za flasicu pa nastavi jos malo)

      3
    • Ja zaista ne razumem cemu ovi minusi. Boze dragi… mame, da li zaista ima potrebe za tim? Ako nemate vremena da zeni ispisete savet, nemojte ni minus. Prvo VERUJEM da majka nije davala kravlje mleko detetu. Mozda doji pa je kroz njeno mleko dete pokazalo reakciju na kravlje mleko… mozda je od jogurta? Kao majka alergicara na pkm jos od rodjenja (dojila sam i jela mlecno i bebi se ispoljio ekcem i krvava stolica) znam koliko ponekad ume da bude naporno smisljanje obroka za bebu…dakle mama: bitno je da bebcu dajete namirnice bogate kalcijumom a to su : brokoli, avokado, prokelj (nemojte cesto jer nadima) kelj, kad beba napuni 12m susam a verujem da cete tada raditi test provokacije i da ce alergija sa prvim rodjendanom i nestati. Do tada ukljucite povrce koje obiluje kalcijumom imate na fb stranicu ‘zdrava hrana za nase bebe’ tamo imate pregrst informacija.

      17
    • Nemoj, za prohodavanje je jako bitno da cipelica cvrsto drzi zglob,da ima anatomski ulozak i ojacanje na peti. Kasnije, kad beba usavrsi hodanje, mozes da ubacis anatomski ulozak i u sportske patike. Pozz👣

      9
    • Pedijatri savetuju anatomske uloske,ali fizijatri i ortopedi ne.Na Vama je da odlucite kojoj grupi cete se prikloniti.S obzirom da su fizijatri i ortopedi specijalisti,a pedijatri “povrsni” strucnjaci za sve po malo (ne mislim nista lose,samo je njihov opus presirok i ne zalazi u sitna crevca kao kod prethodnih), ja sam licno priklonjena njihovom misljenju.Oni preporucuju duboku cipelu (ne patiku),sa obaveznim petnim ojacanjem,cak i ojacanjem kod prstiju.Sa potpuno ravnim uloskom i na pertlanje a ne na cicak.Ali to kada je bebi neophodno da nosi obucu.Inace se svi slazu da dete treba da ise boso po travi,pesku,sljunku…svim neravnim i mekim terenima.Npr.po betonu je bolje da idu obuveni.Eto,ovo su preporuke koje sam ja dobila za svoje dete od dva poznata Novosadska ortopeda,jednog starog i jednog mladjeg gospodina.

      14
    • Slazem se sa marijanom. Da napomenem svedski ortoped sa instituta karolinska…. citiram: anatomski ulozak je potreban samo onom detetu koje ima nepravilnosti ili ravna stopala. Sva druga deca mogu bilo koje patikice…

      7
  10. Zdravo svima. Zanima me da li jos neki bebac ima izrazitu zelju i potrebu da spava sa podignutim nogama, pod uglom od 90° u odnosu na krevetac, i da kada to ne uspe, budi se? I ako neko zna zbog cega je to tako, i to bih volela da znam. Pored da sisa i zbog toga se budi nocu 100 puta…

    27
  11. Pozdrav svim mamama (i tatama)…
    Imam dve bebe starija 22 meseca a mladja 8 meseci . Razlikuju se po svemu , po jelu, razvoju, interesovanjima,… da ne nabrajam dalje. Primer : Starija je u 8 mesecu uveliko vozila dubak dok mladja i ne pokusava to, mladja samostalno sedi starija to nije mogla (uvek jastuci oko nje)… Ipak pored svega jedino je bitno da su zive i zdrave i zauvek srecne sto zelim svim vasim bebama takodje od srca.

    20
  12. Jeste dosadne vise na svim ovim komentarima vezanim za dob beba, uvijeek isti komentari,sta cija beba moze,onda raspravke pa ljubomorne mame pa hvalisave mame pa ovo pa ono,vise mi nema smisla citati ove gluposti,svaki tjedan isto ,i nije mi jasno da neke mame i u 9 mj ispituju sta beba treba da jede , pa brate mili valjda si vec mogla shvatit do sad sta tvoja beba oce i voli i sta je za njenu dob!! Eto i popljujte me sad svi tamo me boli briga ionako necu vise dolazit ovdje i citati svaki tjedan jedno te iste komentare. Svaka cast normalnim korisnicama ovog portala , da nebi bilo da sve vrijedjam, volim procitati koristan komentar i iskustvo necijee, a ne uvijek ko sta treba jest i u koje dobaa dana

    145
  13. Dali neko ima problema ako je to uopce tako veliki problem,neznam sta da mislim, sa znojenjem bebe kad krene da spava? Tata mu se inace jako znoji dok spava, sad neznam dal je to genetika al jako je cudno vidjeti malu bebu mokrog lica sve u kapljicamaa znoja tjekom spavanja, naglasavam da nije prejako obucen i pokriven , bodi ,tanka pidzamica carapice i lagani ljetni pokrivac, a temperatura u sobi je 20-21 celzijev stupanj .. I ja spavam u toj sobi ,cak nekad jace obucena za spavanje nego beba, i uopce mi nije vruce a pogotovo se neznojim.. Zvat cu patronaznu za par dana da dodje da vidim sta ce mi ona reci, a vas dragee mame bih zaamolila da ako neko ima isti problem il zna zasto je to tako,da podijeli samnom .. Hvala unaprijed 🙂

    11
    • je l’ se celu noc znoji ili samo malo? moj npr dok pije mleko i dok ne ucvrsti san se znoji nekad, to je verovatno zato sto mu se dosta spava a umoran je i mora da vuce iz flasice to je za njih mali napor.

      5
    • Ne cijelu noc, dojim ga pred spavanje al ne direktno pred spavanje uvijek, i u prva dva-tri sata sna sav se uznoji sav bude u kapima znoja toliko nevjerojatno izgleda kao da je po njemu kisa padala. Kasnije tjekom sna ne,i onda sam opet primjetila ujutro ispod njegove glavice bude velika fleka mokra od znoja ,napominjem da plahta na kojoj spava je 100% pamuk i sve lijepa pamucna posteljina,tako da uzrok nikako nemoze bit da se znoji od materijala posteljine na kojoj spava. Sutra mi dolazi patronazna pa cu vidjeti sta ona kaze,iako ja s

      4
    • Iako ja sumnjam da nije to mozda ta prva faza sna , neznam sad kako se to strucno zove ali citala sam o tome, kada dijete u toj prvoj fazi sna u ovoj dobi starosti ima puno posla , tj mozak u toj fazi sna ima puno posla da sve sto je naucio tokom dana preradi i ajmo rec zakljuci ( neznam sad kako da objasnim) i da se u toj fazi sna dijete zna pretjerano znojiti ,ali da je to najnormalnija stvar

      3
    • cula sam za to o cemu pricas, moze biti da je to.. ne verujem da moze biti nesto opasno zato sto se znoji ali posavetuj se sa halo bebom ili pedijatrom da budes mirna.

      4
  14. zdravo svima.
    Moja mazulja rodjena 8.07. nema ni jedan zub, ne puzi, ne sedi, ne podize se, malo se podigne na kolena i klacka napred-nazad i to je to, brzo se spusti na stomak. Da li da se zabrinem?

    Odavno verbalno i gestikulacijom komunicira, vesela je… Ma dobra beba, mozda je malo lenja samo

    14

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Vaša beba ove nedelje

Sada kada Vaša beba počinje da stoji, a možda već želi i da hoda verovatno se pitate da li je došlo vreme da joj kupite cipele umesto zepa. Mnogi pedijatri smatraju da dok beba ne počne da hoda van kuće ne treba ni da nosi cipele jer one mogu da naprave više štete nego koristi.

Kada prohoda, beba bi trebalo da za izlazak napolje dobije svoje prve prave cipele koje moraju biti udobne, izrađene od prirodnih materijala (i spolja i iznutra), treba da budu taman i potpuno nove. Ortopedi savetuju da deca što više hodaju bosa i to po neravnom terenu – travi, pesku, šljunku, pošto hodanje bosim nogama doprinosi razvoju svoda stopala i jačanju članaka.

Vaš život ove nedelje: Nema više popodnevne dremke za vašeg bebca?

Do sada je sve bilo u redu, beba je spavala dva puta na dan i manje-više prespavala noć ali sada odjednom više uopšte ne želi da spava tokom dana ili spava samo jednom i to nekoliko minuta. Ovaj period  je jednako naporan i za roditelje i za bebu koja zapravo ne radi ništa drugo osim što sazreva.

Bebe će do prve godine prilagoditi svoj ritam i dnevno će najčešće imati samo jedno spavanje ali se samim tim i dužina spavanja povećava. Najčešće do tada izbace prepodnevni san i ostave popdnevni, ali je to proces i najčešće ga prati nervoza sa obe strane.

Dete je najčešće umorno i kenjkavo ali odbije da ode na spavanje. Uveče, umesto da ranije zaspi, od iscrpljenosti ne može da spava i zato je nervozno. To je period koji će svakako proći, ali ima načina i da ga učinite bezbolnijim:

Kada vidite da je beba umorna prebacite u manju brzinu – zamračite sobu, utišajte ili isključite muziku, probajte sa nekom tihom igricom, na primer sa čitanjem omiljene knjige.

Izvedite bebu u šetnju kolicima. Ukoliko to ne upali, napravite par krugova automobilom, truckanje obično uspavljuje bebe, ali ovo može imati i kontraefekat jer se neka deca lako „navuku“ na vožnju automobilom pa posle traže da ih vozate i na taj način uspavljujete.

Ukoliko ništa od ovog ne upali, pustite da vrišti nekoliko minuta, malo će se izduvati i moguće da će i zaspati, ali nikako ne dajte da plač traje duže od 10-20 minuta.

Savet za ovu nedelju

Najbolje bi bilo da od početka stvarate dobre navike kada je reč o bebinoj ishrani, da posle ne bi bilo kajanja,  ali imajte u vidu da svi napori da naučite dete šta je zdrava ishrana mogu propasti ako vaša porodica ne daje lični primer. Zato, ukoliko želite da se Vaš bebac hrani zdravo, treba da počnete i Vi tako da se hranite. Nećete samo svom detetu pomoći da ostane zdravo, nego i sebi i Vašim ukućanima.

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Petak, 05.12.2025
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

No tags found for this post.

Najnovije