Vaša beba ove nedelje
Beba guguče, gugučite i vi sa njom. Pričajte joj i pevajte! Uživanje će biti obostrano!
Da li vam se to čini ili vaša beba guguče, mumla, uglavnom priča na svom bebećem jeziku? O da, ona tako izražava svoja osećanja. Bebe takođe ciče i smeju se. Slobodno joj se obratite njenim rečima: gugučite i vi sa njom i stalno joj pričajte, ali tako da vam vidi lice. Bebe upijaju kao sunđeri i ona će slušajući vas i gledajući u vaša usta naučiti kako se zapravo govori.
Ako imate nešto da radite po kući, ostavite bebu na sigurnom mestu, i nastavite da pričate i pevate, bebe obožavaju da slušaju mamin glas. Nemojte se osećati blesavo što pričate sa bebom, što cičite i pevate – bebe vole glasove visokog tona (zato žene imaju više glasove od muškaraca) i vole da im se stalno priča.
Vaš život: Gosti
Rodbina, prijatelji i komšije opsedaju vašu kuću u želji da vide i upoznaju bebu. Kako da ih se rešite, a da ih ne uvredite? Kod nas postoji divan običaj koji podrazumeva da se ne ide u goste u kuću bebe koja još nije napunila 40 dana. Tek kada beba napuni četrdesetak dana, rodbina, prijatelji i komšije mogu da dođu na babine.
Ako mislite da niste sposobni da primate goste ili se jednostavno ne osećate dovoljno reprezentativno za tako nešto, slobodno zamolite sve koji se najavljuju u goste da dođu na babine. Tako niko neće biti uvređen, a vi ćete imati dovoljno vremena da dođete sebi. Ako gosti ipak dolaze, nemojte se nervirati, izađite pred njih, pokažite im bebu, posedite sa njima desetak minuta i izvinite se rečima da beba sada treba da jede i idite u drugu sobu. Neka se gostima bavi vaš suprug na primer.
Kod pedijatra
Vreme je za bebin prvi pregled kod pedijatra!
Kada beba napuni mesec dana, vreme joj je da prvi put ode na konsultativni pregled kod pedijatra. Tom prilikom, sestra će bebi izmeriti težinu, dužinu (beba još nema visinu jer ne stoji) i obim glave i podatke će upisati u jedinstveni zdravstveni karton. Pedijatar će se zanimati kako beba jede, da li sisa i na koliko, pregledaće bebi glavu, fontanele, oči, uši, nos, stetoskopom će poslušati srce i pluća, opipaće bebi vrat, stomak i kožu. Na osnovu stanja kože i potkožnog tkiva, pedijatar će zaključiti da li je dete dobro hranjeno.
Lekar će proveriti bebine refekse, a proveriće i u kom položaju leži, kako pokreće ili podiže glavu, da li se i kako oslanja na ručice. Proveriće i kako izgleda mesto gde je beba u porodilištu primila BSG vakcinu. Takođe, pregledaće i nalaz sa snimanja kukova (ukoliko bebi nisu snimljeni kukovi, pedijatar bi trebalo da ispiše uput za ovaj pregled kod ortopeda) i posavetovati vas o načinu prepovijanja bebe.
Savet za ovu nedelju
Beba je već trebalo da ima svoju gotovu zdravstvenu knjižicu, jer ove nedelje prvi put treba da poseti pedijatra. Raspitajte se kod prijateljica koje imaju malu decu kod kog pedijatra da odete. Važno je da izaberete dobrog pedijatra kome ćete verovati i kome ćete moći da postavljate sva moguća pitanja koja vas interesuju o zdravlju, nezi i ishrani bebe. Raspitajte se da li je taj pedijatar dostupan i van svog uobičajenog radnog vremena i da li će moći da vam pomogne, makar savetom, i u hitnim situacijama!




























































































































































Drage mame, mucili su nas grcici jos sa nedelju dana, po preporuci pedijatra smo uveli BioGaia kapi, medjutim nikakvog efekta. Takodje je imao i tvrdu stolicu. Posto vidim da su to dva najcesca problema u ovom uzrastu, zelim da podelim sa vama nase iskustvo. Poceli smo da koristimo EsenBak Kolik kapi (15 kapi, popodne oko 17-18h) i prokuvali smo 100ml vode sa dva zrna kima, par zrna secera i kap limuna, pa kada treba da pije vodu, dajemo mu to. Za nepuna dva dana mu je bilo mnogo bolje i sada mnogo bolje spava nocu, grceva skoro da i nema vise. Nadam se da cemo nekom pomoci 🙂
Cao mame,potreban mi je jedan savet. Bebac ima mesec dana i jako ima grceve. Koristila sam Aptamil PRE i prestala iz razloga jer sam smatrala da mu ne odgovara. Zatim sam kupila Hip i sada ima jos jace grceve i slabije pije. Da li je neko imao slicno iskustvo i da li bi smela da se vratim ponovo na Aptamil ili ne? Ne znam vise ni sama
Nama je patronazna sestra rekla da je Aptamil najslicniji majcinom mleku, tako da je i za grcice verovatno najblazi, mi ga takodje koristimo i za grcice jos i EsenBak Kolik kapi, 15 kapi dnevno, vec za 2 dana su se grcevi znatno smanjili i beba bolje spava..
Mi koristimo bebelac. I starije dete ga je pilo i nikad grceva.. ne diktira cena kvalitet 🙂
Zdravo mame,pomagajte. Da li Espumisan kapi dajem pre svakog dojenja po 25 kapi?
Tako je
Ako budete davali posle svakog podoja( kao sto pise na ambalazi) mozete “osamutiti’ bebu, tj. bice vam tesko da je probudite. tri puta dnevno po 25 kapi da bi imalo efekta-tako je nama rekla patronazna!
Koliko vase bebe od mesec dana spavaju? Moja beba nocu zaspi tek oko 1h(iako je kupanje u 8 i dojenje)…Dok ne zaspi na 1h trazi da sisa, ali to je vise da bude na grudima nego sto jede… Spava do 10ujutru i budi se na svaka 3h da jede…Preko dana ne spava duze od pola h, trza se u snu, vrisne, ako je drzim u rukama drema ali ne spava,bas se muci da zas
pi i danju i nocu… Samo je dojim, i ne place ne pokazuje da je gladna ali prosto ne spava. ima li neko slican problem?
Ista nam je tuga T_T Nadam se da ce se to sto pre ustaliti..
Pozdrav mame, imam bebu staru 4nedelje, i od jutros sam primetila neprijatan miris iz levog uha iz kojeg takodje izlazi zuta tecnost i nema bolova. Da li se nema mama susrela sa slicnim problemom? Hvala unapred â¤
Sve isto kao i vi, s tim da sam sve simptome dobila jos u porodilistu, sutra idem kod ORL, pa cu videti sta je, sumnjam na virusnu infekciju s obzirom na neprijatan miris i svrab uha.
Imam dva pitanja ako neko ima slicno iskustvo.
Beba ima 3 nedelje, posle svakog podoja povrati u mlazu uz podrigivanje ili ne, jednom ili vise puta. Nakon toga se uspava, malo je muce grcevi, promeskolji se i uspava. Ali obavezno povrati i to mnogo. Stoluca joj je zuta pa pretpostavljam da dovoljno pojede, da nije gladna, bez obzira sto toliko povrati. Sta moze biti uzrok toga i da li da se javimo lekaru?
Od kad sam se porodila nenormalno mnogo jedem, bukvalno ukupno sat vremena dnevno ne zvacem. U trudnoci sam dodala manje od 10 kg, normalno sam jela a sada ne mogu da obuzdam glad, pogotovo slatkise jedem. Da li je to zbog mleka posto ga imam i previse pa organizam da mi trazi i kako da isnobtrolisem to jer cu da se ugojim vrlo brzo ovim tempom i da li neko ima slicna iskustva?
voljela bih da jos nekon napise svoje iskustvo.. moja beba radjena 23.8 isto tako svaki dan zna da povrati inace jede svaka 2h ali joj dodje nekad da trazi svako pola sata jelo i dam joj i ona povrati i onda opet trazi i dam joj i tek tad se uspava.. ali jedan put na danu povrati…
isto tako kako sam rodila jela bih samo slatko a u trudnoci nisam uopste jela slatko …
Jovana,vidim tvoj komentar sada,i mi imamo sada taj problem,sa povracanjem,pa me zanima sta ste uradiĺi po tom pitanju??da li ste isli kod lekara??
I kod nas je tako, često bi da jede. kad hoće da jede ako mi je glavica blizu nosa ili obraza brzom brzinom uhvati noc ili obraz i počne sisati. :’) imam utisak kao da na silu jede
i mi imamo takav problem kad pije te kapi espumisan pre jela mu dajem i posle kad sisa odma povrati…ja mislim da je dobro kad beba povrati jer tako bebe napreduju.a espumisan kapim nam i pomazu dosta.
Pozdrav mame ,mi imamo 21 dan i imamo problem sa grcevima. Doktorka nam je prepisala Biogaja kapi ujutru i Espumisan L. Malena mi spavi put povrati jelo posle tih kapi. Jel neko imao slicno iskustvo i sta je radio?
Mi imamo 19 dana. Koristili smo espumian kapi i nije povraćala. Sipala sam joj u flasicu. Sad već pet dana koristimo bio gaja kapi i super joj je one su efikasnije.
Nas momak ima 25 dana, grcevi su poceli kad je imao dve nedelje, prvo smo pili espumisan kapi i biogaju, u toku dana smo normalno funkcionisi, ali noci su nam bile katastrofalne. Stalno je plakao, nismo ga mogli uspavati, mucio se dok ne izbaci stolicu (nema zatvor) i gasove. Sada kpristimo colief kapi koje su preskupe, ali su se nama pokazale kao dobre. Colief u Sidu kostaju oko 3000 dinara. Inace, zbog grceba smo dobili i bruh, tako da se beba bas napinje… ☹ï¸â˜¹ï¸â˜¹ï¸
zrdavoo mame htela sam jedno pitanje mi koristimo za grceve espumisan L..kazite vi meni sad koliko je on dobar da li je bolji espumisan ili biogaj kapi?
Mi koristimo i jedno i drugo po preporuci doktorke,biogaja nam i nije nesto pomogla . Doktorka kaze da je to vise probiotik. A Espumisan koristimo pre jela i malena mi povrati svako jelo kad popije te kapi. Ali i pomazu dosta. 🙂 nemamo vise toliko grceva ,par puta u danu se malo zaplace i to je to.
Zdravo mame, da vas pitam, za 10 dana imamo prvu kontrolu, bebi ce sada 5 punih mesec dana.. Knjizica nam jos nije stigla.. Prijavljivanje je bilo po izlasku iz porodilista, da li ona treba da stigne na kucnu adresu ili kako?
Potrebno je da sa bebinom izvodom i potvrdom o prebivalištu odete u socijalno i da podnesete zahtev, dobićete potvrdu koja menja plastificiranu knjižicu koja stiže za 2-3 meseca. 🙂
mame koliko dugo se smiju davati biogaja kapi?mi smo bocicu potrosili jer je malena od 5ml..ako bi opet grcici poceli da li da opet dajem imamo 5 nedelja
Nas pedijatar preporucuje do godinu dana. Ja sam prvom detetu davala sest meseci, a sad planiram isto tako.
nama su rekli tr
i flasice bio gaja mora da popije
Cao mame,molim vas za savet.Kupili smo Biogaju za sina za grceve i treba da mu dajemo 5 kapi dnevno.Moje pitanje je kad da mu dajemo,u koje doba dana?Pretpostavljam da se tih 5 kapi daje odjednom…zar ne?
Ja mojoj curici dajem odjednom svih 5 kapi, ne u neko određeno doba dana, ali se trudim da npr. bude uvek ujutru (u uputstvu piše da nije bitno)…
Koliko ima sinčić?
Ako ima više od 15 dana možeš da probaš da mu daš i malo čaja od kima… ili recimo ti da piješ… ja meni kuvam u kombinaciji sa kamilicom… i reklo bi se da nam to pomaže..
Ja kuvam ovas i to jedem sa medom, ukus je kao kuvana pšenica. Porodila sam se carskim rezom i počela sam odmah to da jedem po izlasku iz porodilišta i imam dovoljno mleka da bebu uopšte nisam hranila dohranom. 🙂 E sad, da li je od toga, ne znam, ali vredi probati 🙂
Med je jak alergen, zbog polena od kog se pravi. Nikako ne bi trebalo dojilje da ga jedu. Vasoj bebi ne smeta ocito, ali ja se ne bih sa tim igrala.
prvo sto smo dobili za dorucak u porodilistu je bio med :’))
Drage mame, sta jedete ili pijete da bi vam nadoslo mleko? Moju bebicu dojim, ali dobija i dohranu, posto nikako da imam dovoljno mleka. Volela bih samo da je dojim😋 I ona sama vise voli da sisa. Svaki savet je dobrodosao Hvala mame od moje bebice i mene<3
Humana caj za dojenje, zito, plazma, sok od jabuke, piletina, pirinac…puno tecnosti. Odmor svakako pospesuje lucenje mleka, tople kupke.
Srecno.
Pijte sok od bobicastog voca, casu piva u toku dana, od toga takodje nadolazi mleko
Ja jedem kuvana jela da bi mi mleko bilo jace
Humana čaj za dojilje
Frutek caj. Meni je on pomogao kad beba cesto trazi da sisa pa se iscrpim. Pijem ga po potrebi. Supa dva puta dnevno obavezno i uzimaj dosta tecnosti.
Skuhajte caj od komoraca a mozete takodjer kupiti Hipp-ov caj za dojilje imate nekoliko vrsta.Skoro u svakom ima komorac. Puno mlijeka pijte,crveni luk jedite (zanemarite neugodan miris ,svakako ste najvise s bebom :’)).
Boza iz poslastičare.
Beba nece da spava preko dana.. ako za cijeli dan sastavi 1h i to na rukama,dobro i jeste..unazad 2 dana je tako..grcevi su prisutni,ali veci problem nam je stolica, posto smo na adaptiranom, sav se zgrci i pocrveni kad kaki..sta je najbolje za stolicu,tj laksu probavu,s tim da imamo tek jedan mjesec.. mislim da sam na ivici nervnog sloma 😔🤕
vise tecnosti,vode,zasladjene kamilice ili caj planteks <3
koju dohranu koristite?mojoj bebici nije odgovarala dohrana pa smo je promenili i vise nemamo problema sa stolicom sa tim da joj dajemo biogaja kapi od petog dana rodjenja i sad vec caj sa kimom svaki drugi dan i resili smo problem stolice…
Mi imamo sličan problem. Savremena na vreme teško kaki ima čvrstu stolicu. Zao mi je da je gledan da se muci. I koristimo bio gaja i planteks čaj. Mi od prvog dana pijemo humanu i sve je bilo u redu
Caj od kamilice
U kojim kolicina ja kao majka trebam pojesti kima?
Pozdrav mame! Da li dajete ili ste davale bebama od 3 nedelje caj? Ne znam sta da dam bebcu da moze lepo da kaki.
caj od kamilice i od kima
Koje kapi dajete bebi za grceve? Ja sam mu davala espomisan, ali ne pomaze nesto.
Ja dajem Bebicol forte kapi,kad ima jake grceve dam mu kapi i brzo ga prodje ,mozda ce i vama pomoci. Pozdrav
Ja sam uzela neki dan sab simplex, odlicne su.
Ja mojoj bebi dajem Senjački čaj pre podoja, a i ja ga pijem 3xdnevno.
Imala sam carski rez pre 4 nedelje, krvarenje je trajalo 10 dana pa se posle pojavio sekret. Danas sam imala malo svetlo crvene krvi pomesane sa sekretom. Da li je neko imao slicna iskustva?
To su lohije i traju do 40 dana,procitaj na internetu,to je normalno posle porodjaja!
Sasvim je normalno da par dana ne krvaris uopste pa da opet pocnes… Cisti ti se organizam… Ja sam sa prvim detetom konstantno krvarila 40 dana… Posle prolaska lohija imala sam pauzu mesec dana i dobila sam i ciklus mi se vratio u normalu (da napomenem da sam dojila sina)… Sa drugim detetom mi je isprekidano… Malo krvarim, malo pauziram(porodila sam se pre 20 dana) …. Takodje su oba porodjaja carski rezovi…
cao svima 🙂 interesuje me koje su se kapi za grceve pokazale kao najdelotvornije?
Kim,pola kasicice ujutru,pola popodne i uvece pola,mama pojede,proguta sa vodom,meni je trecendete,malivala sam se cajeva odnsve,kipovala deci svakakve kapi,slucajno na nrtu procitala za kim i sad to jedem 3xdnevno,a bebac samo stenje dok spava,a inace urlikao je od 20 do 23 h.Probajte
Nama su pomogle kapi Colikind, preporučila bih ih vrlo rado, a i dobre su Sab Simplex.
Plantax caj u kesicama. meni se on pokazao kao najdelotvorniji.
A koliko dugo kim moze tako da se jede? Prave li se neke pauze? I posle koliko to pomogne bebi? Hvala puno 😘