VAŠA TRUDNOĆA
Osećate se umorno, ili vam smetaju mirisi, ali nemate takve probleme stalno? Koža će vam možda postati suvlja, pa će početi da svrbi i da se peruta. Ukoliko slučajno niste do sada, vreme je da prestanete sa konzumiranjem alkohola, droga i nikotina. Izbegavajte bilo kakve dodire sa hemikalijama, a lekove uzimajte samo ukoliko morate, uz obaveznu prethodnu konsultaciju sa lekarom.

Počeli su zatvor i jutarnja mučnina? Ne očajavajte, jer to su uobičajeni pratioci početka trudnoće i uskoro ćete naučiti da ih podnosite. Pošto se kod povraćanja gubi tečnost, morate da unosite dovoljne količine vode. Ukoliko je povraćanje veoma često i jako izraženo, obratite se svom lekaru.
Simptomi trudnoće
U 6. nedelji trudnoće, vrlo je verovatno da ćete iskusiti jutarnje mučnine, koje često idu uz povraćanje. Ukoliko nemate ovaj problem, prava ste srećnica. Jutarnja mučnina se samo tako naziva, a može se javiti u bilo kom trenutku u toku dana.
Opstipacija ili zatvor je neprijatan i čest problem koji prati trudnoću. Do opstipacije, gasova i nadimanja, dolazi zbog dejstva progesterona, hormona koji je neophodan za zdravu trudnoću, ali istovremeno, usporava sistem za varenje.
U 6. nedelji trudnoće, vaše dojke su jako osetljive i otečene, osećate veliki umor i češću potrebu za mokrenjm. Vaši snovi postaju intenzivniji.
Kako se osećate?
Vaše telo se definitivno menja usled trudnoće i to sada jasno osećate, u zavisnosti koje simptome imate. Sada počinju da se javljaju i promene raspoloženja, koje mogu biti nagle, zbog hormonskih promena u prvom redu. Može se desiti da ste uzbuđeni i srećni, pa da postanete anksiozni i uznemireni dok razmišjate o ulozi roditelja u sledećem momentu. Važno je da obratite pažnju na to da li se osećate posebno loše i simptome depresije, kako biste o tome na vreme porazgovarali sa lekarom.
Kolika je beba u stomaku?
U 6. nedelji trudnoće, beba u stomaku velika je koliko i jedno zrno graška. Inače, veličina zrna graška varira, ali je prečnik oko 5 milimetara.

“Ja trenutno ne osećam nikakve simptome. Da li je još nekom isto u ovoj nedelji?”
RAZVOJ BEBE
Napomena: Svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.
Šta beba radi u stomaku?
Vaša beba u stomaku, koja je još uvek embrion, upravo dobija svoje prve obrise. Čitavo njeno telo počinje da se formira. U vašem telu sada kucaju dva srca, od kojih je jedno maleno, ali lavovsko. Bebino srce kuca oko dva puta brže od maminog. Dok je broj otkucaja srca kod zdravog čoveka oko 75 puta u minutu, srce bebe u stomaku ima 110 otkucaja.
“Trenutno sam trudna pet nedelja i šest dana. Juče sam bila kod doktorke i ona kaže da se vidi žumancana kesa, ali jos uvek se ne vidi eho ploda.”
SAVET ZA OVU NEDELJU
Ako ste trudnoću sami utvrdili kućnim testom kupljenim u apoteci, treba da odete kod lekara, da vam on potvrdi nalaz.
Osluškujte svoje telo i ponašajte se u skladu sa svojim potrebama. Ako vam se spava – lezite i više se odmarajte. Razmislite i procenite kada ćete najbližima reći da ste trudni. Ako ne želite da proširite vest dok god ne prođe opasnost od pobačaja, ne zaboravite da prijatelji i rođaci treba da budu uz vas kada vam je najpotrebnije.
Kod lekara
Do sada ste verovatno već izabrali lekara koji će vam voditi trudnoću, a između 6. i 8. nedelje trudnoće vreme je za prvi pregled. Na prvom pregledu će vam lekar potvrditi trudnoću. Nakon pregleda, dogovorićete se oko plana kontrole trudnoće. Za prvu posetu lekaru, spremite sva pitanja na koja očekujete odgovore. Najbolje je da sve dileme i strahove rešite što pre.
Šta pokazuje prvi ultrazvuk u trudnoći?
Prvi ultrazvučni pregled u trudnoći je obično jedan od najuzbudljivijih trenutaka za buduće roditelje. Najčešće se obavlja između 6. i 10. nedelje trudnoće i pruža dragocene informacije o ranom razvoju bebe i opštem stanju trudnoće.
Glavni ciljevi prvog ultrazvuka su:
- Potvrda trudnoće i lokacije: Ultrazvukom se jasno potvrđuje da je trudnoća prisutna i da se nalazi unutar materice, isključujući vanmateričnu trudnoću koja može biti opasna.
- Određivanje starosti trudnoće i termina porođaja: Ovo je izuzetno važno. Merenjem dužine embriona od temena do trtice (CRL – crown-rump length), lekar može vrlo precizno odrediti gestacijsku starost i, samim tim, očekivani termin porođaja. Ovo merenje je najtačnije u ranoj trudnoći.
- Detekcija srčane radnje: Jedan od najemotivnijih momenata je kada se prvi put čuje ili vidi treperenje bebinog srca. Prisustvo srčane radnje je ključni pokazatelj vitalnosti trudnoće.
- Broj embriona: Ultrazvukom se utvrđuje da li je u pitanju jednoplodna ili višeplodna trudnoća (blizanci, trojke, itd.).
- Procena opšteg stanja materice i jajnika: Lekar će proveriti matericu na eventualne abnormalnosti, kao što su fibroidi, i prekontrolisati jajnike kako bi isključio ciste ili druge promene.
Iako je u ovoj fazi beba još uvek sićušna i ne liči na razvijenu bebu, ovaj prvi pregled pruža ne samo važne medicinske informacije, već i neprocenjivu potvrdu i uverenje budućim roditeljima.
Savet za ovu nedelju
Ako ste trudnoću sami utvrdili kućnim testom kupljenim u apoteci, treba da odete kod lekara, da vam on potvrdi nalaz.
Osluškujte svoje telo i ponašajte se u skladu sa svojim potrebama. Ako vam se spava – lezite i više se odmarajte. Razmislite i procenite kada ćete najbližima reći da ste trudni. Ako ne želite da proširite vest dok god ne prođe opasnost od pobačaja, ne zaboravite da prijatelji i rođaci treba da budu uz vas kada vam je najpotrebnije.
























































































































































Pozdrav svim buducim mamama. Ja sam imala jednu trudnocu pre 4 meseca,plod se nije video u 7.nedelji,samo gestacioni mesak i to su mi izvadidli. Cekala sam 3 meseca po savetu lekara i sad mislim da sam opet trudna. Imam mucnine po ceo dan,i manje bolove kao pred ciklus. Uzasno se plasim svega,zbog tog prethodnog iskustva
cao buducim mama,imam jedan problem pa bih da ga podijelim s vama.U sestoj sam nedjelji trudnoce a u poslednjih dvadesetak dana imam svakodnevne bolove ispod stomaka, da li je to normalno.Molim vas da mi odgovorite…
cao Jelena imam isti problem jer mislim da sam u sestoj a ne osmoj nedjelji.
Imam jedno pitanje, trudna sam i trenutno sam u 8 nedelji trudnoce po kalendaru na koji je doktor gledao tj. racunanjem od poslednje mens. a plod mi je u velicini koja je normalna za 6 nedelju trudnoce…..da li je to u redu ili ima neki problem, da li se to jos nekom desilo? unapred hvala
Pozdrav,
Imam jednu dilemu: u 6 sam nedelji trudnoce. Druga mi je trudnoca, prvu sam na zalost izgubila jer sam na pocetku imala jake bolove i braonkasti iscedak..lekar je na ultrazvuku procenio da trudnoca ne napreduje i ocistila sam. Nako n dve godine desila se ova trudnoca. Nemam jake bolove ali me svremena na vreme bolucka donji deo stomaka i vec deseti dan imam braonkasti iscedak…dr mi je rekao da na treci dan primam inekcije progesterona. Moje pitanje je: da li ce prestati taj sekret ubrzo i zasto mi se to desava???jel to uobicajno?
Hvla Vam na brzom odgovoru, zaista mi je potrebno vase misljenje.
Je li normalno da se radi papa test u 6 nedjelji trudnoce…hvala
cao svima,ja sam u 6 nedelji …malo sam prehladjena,a boli me desni jajnik pomalo i donji dio stomaka,prva mi je trudnoca,doktor mi je rekao da je to normalno radi sirenja materice da li je to normalno i lda li se to desavalo kome od vas,jako sam srecna.hvala.
pre nekoliko dana saznala sam da sam opet u drugom stanju, trudnoca je stara nekih sest nedelja. Ja sam presrecna jer ce Pavle dobiti batu ili seku, a mozda i jedno i drugo!!!!!!!!!!!!
Marina bolje poseti bebac forum tamo imas iskustvo drugih trudnica koje su u sličnoj situaciji
ne raxumem zasto ne odgovarate,unapred hvala sto tako brzo odgovor saljete na nesto sto mi je jako bitno…. strasnooooooooooooo
gde mogu da procitam odgovor
danas sam bila na ultra zvuku,doktor mi je rekao da sam 6 nedelja trudnoce ali da se ne vide otkucaji srca,da li je to moguce ili je znak da trudnoca nije ok
ja sam sad u 6 nedelji trudnoce ovo mi je treca trudnoca imam 2 sina jedan ima 26 a 12 meseci malo me sad bolucka stomak jos nisam isla kod lekara mislim da je normalno posto su mi trudnoce nablizo.
bila sam danas kod ginekologa,rekao mi je da mi je zid materice podebljan namoze da vidi nista.zadnja men je bila:29.06,a radila sam dva testa oba pozitivna.neznam dali sam trudna ili nisam
zna li neko da li je rizicno raditi papa test i cervikalni i vaginalni bris u 6. nedelji trudnoce ili je to potrebno? hvala
Sutra zovem svog lekara ulazi u sestu nedelju i zove ga za svoj prvi pregled….drzite i palceve…
imam temperaturu blagu kosti i grudi me bole a ciklus treba da pocne 7 og da li sam mozda trudna,jako se umorno osecam i krsta me jako bole
cao svima a posebno ivani.nemoj nista da se brines razmisljaj pozitivno i videces da ce sve biti u redu.ja imam 43 godine i sina od 25 udala sam se kad sam imala 18i razvela se posle 2 godine i evo sad sam nasla pravu osobu i zatrudnela/ni ja nemam podrsku clanova porodice ali se nadam da ce sve doci na svoje mesto.a da,ja radim na odredjeno do 25 septembra i onda verovatno kraj primanjima a i jaca polovina nema stalan posao a ja i dalje razmisljam pozitivno.samo da smo mi svi zivi i zdravi sve ce biti lako.ne brini videces da sam u pravu.pozdrav sve najbolje
ja sam se skroz zbunila i nisam znala tacan datum poslednje menstruacije.doktorica me je pregledala uz i rekla mi da sam 5 nedelja amene zbunjuje posto sam procitala da se vec od 5 nedelje pocinju cuti otkucaji srca akod mene se nije culo da li je to u redu?
trenutno sam 5ta nedelja trudnoce uz nalaz je uredan sa srcanim otkucajima,urin ured,ks dobra samo su le9,8. Posto smo ranije uplatili letovanje interesuje me da li sada smem da idem na more? Vec imam jedno dete i na plazu odlazimo od 7 do 11 i posle 17h,imam tamniji ten i ne volim da se suncam,obicno smo u nekoj prirodnoj hladovini….