Vaša trudnoća
Imate osećaj kao da nemate dovoljno vazduha i da ne možete da se nadišete? To je zato što vam je materica sada blizu grudnog koša i moguće je da pluća već ne mogu potpuno da se rašire. Ne brinite, bebi ne nedostaje kiseonik i vaše telo u stvari radi efikasnije zahvaljujući upravo onim hormonima koji vam prave toliko problema.
Zajedno sa bolom u krstima sada vam se pojavljuju i grčevi u nogama. Vašim nogama sada nije lako – one moraju da iznesu svu tu težinu a materica ima velike zahteve za cirkualciju. Na nesreću, grčevi će se pojačavati sa odmicanjem trudnoće. Oni su češći noću ali mogu da vas gnjave i tokom dana. Stavite stopala u flex ili istežite i masirajte listove kako bi grč popustio.
Razvoj bebe
Tokom ove nedelje bebin mozak nastavlja svoj brzi razvoj, a pluća sazrevanje. Bebac sada može da otvori očne kapke, spava i budi se u istim intervalima a može i da sisa palac. Iako se bebi pluća još nisu dovoljno razvila mogla bi da funkcionišu uz asistenciju ako bi se beba rodila pre vremena. Možda ste primetili neki čudan i ujednačen ritam – to vaš bebac štuca! Bebino štucanje ne traje dugo i ne smeta joj – zato uživajte u tom neobičnom golicanju. Dužina bebe je oko 36 cm a težina između 850-900 gr.
Napomena: Svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.
Savet za ovu nedelju
Ako vas muče hemoroidi, ili imate česte zatvore, pokušajte da ih ublažite redovnim pražnjenjem creva i izbegavanjem začinjene hrane. Trudite se da jednom dnevno jedete vlaknastu hranu, ili dosta voća.
Ako su bolovi u nogama učestali, više se odmarajte u udobnom položaju, sa podignutim nogama. Više šetajte i nosite elastične čarape. Dok se odmarate možete da radite vežbice i to kruženjem stopalima kako biste poboljšali cirkulaciju.
Sačuvajte matične ćelije svog deteta
Mnogi ne znaju koliko su dragocene matične ćelije, te da one imaju sposobnost umnožavanja i samoobnavljivanja. One danas, zahvaljujući naprednoj medicini, mogu da se koriste i za lečenje više od 85 različitih bolesti. Za lečenje mnogih bolesti upravo su vlastite matične ćelije pravo rešenje. Da biste dobili sve proverene informacije u vezi sa čuvanjem matičnih ćelija iz pupčane vrpce vašeg bebca, saznajte sve što Vas zanima pozivom na besplatan info-centar Biomedicinskog centra 0800/808-808.























































































































































Da li su dozvoljene kreme za samopotamnjivanje? Da li je neka koristila?
Ja sam koristila od Bali dva puta za baš posebne prilike. Ona je sastavom okej, ali ništa nebi preporučila baš učestalo jer nije baš ispitano na trudnicama
Ja koristim stalno Ziajinu kremu,samo stomak ne mazem jer mi ne prima pigment uopste 🤷ðŸ¾â€â™€ï¸
Da li su dozvoljene kreme za samopotamnjivanje? Da li je neka koristila?
Moze li mi reci neka trudnica da li je porodjaj TOLIKO strasan bez epidurala? Ja ga ne bih iz mnogo razloga.. postujem i drugo misljenje svakako
naravno da ne,ja sam se sa prvim detetom porodila bez epidurala u 17toj godini izdrzala sam nine strasno,sad sam trudna oktobra treba da se porodim ne planiram nikakav epidural.
Moze li mi reci neka trudnica da li je porodjaj TOLIKO strasan bez epidurala? Ja ga ne bih iz mnogo razloga.. postujem i drugo misljenje svakako
Moje iskustvo je sledece: sa prvom bebom sam imala epidural, porodjaj je trajao 14 sati i bio je poprilicno tezak tako da ne znam kako bih izdrzala bez epidurala. Problem je bio sto jedva da sam osecala bilo sta pa mi je bilo tesko da shvatim sta treba da radim kad su poceli naponi jer nisam imala gotovo nikakav osecaj pa je to za bebu bio veliki stres.
Sa drugom bebom nisam imala epidural i sve je proslo mnogo brze i lakse, ali su bolovi bili jezivi. Kontrakcije i nekako ali naponi blagi uzas. Sreca je sto nije trajalo dugo. Sve u svemu za bebu je biko mnogo bolje jer sam uspela da ispratim napone i ubrzam izlazak bebe.
Sada cekam trecu bebu i mislim da cu opet ici vez epidurala.
Nije strasan, ja sam rodila prvo dijete bez epidurala,jeste tesko, ali meni je samo u glavi bilo kako su druge zene rodile tako cu i ja. I sve se prezivi. Nisam htjela epidural iz mnogo razloga,a najvise jer nisam htjela da ne osjetim sam cin tog momenta kad donesem svoje dijete na svijet.
Sve je individualno, nije svaki porod isti, ali i bez epidurala su se zene i do sad poradjale i poradjadju se. 🙂 Srecno.
trenutno se psihički pripremam za treći porođaj, prvi mi je bio težak, bila sam na indukciji 11 sati, imala sam mnoogo jake bolove, drugi mi je bio laksi nekako sam te prirodne bolove mnogo lakše pregurala nego prvi put kada sam bila na indukciji… ni prvi ni drugi put nisam razmišljala o epiduralu iskreno mnogo se plašim epidurala i u glavi mi je ma kako se svaka porodila porodicu se i ja :’)) u svakom slučaju nema nazad, samo napred :clover:
Moje iskustvo bez epidurala: kontrakcije bolne ali izdrzi se jer prodju za manje od minut, onda slijedi ,,odmor” i sve tako do porodjaja. Ne plasi se, vjeruj u sebe, slusaj svoje tijelo i babicu, bol nije za ne izdrzati. Srecno!
Sve je do anesteziologa. Moj muž je anesteziolog i on mi je radio epidural za porođaj. Bolove nisam osećala ali napone jasno. Što se tiče produžetka porođaja to jeste moguće. Tu je već glavna babica. Dobila sam kateter kad je babica rekla da je vreme za to. I odspavala malo posle toga. Olakšanje neverovatno. I mnogo mi je značilo što satima posle porođaja zbog anestetika ne boli rana. Svakako da može i bez ali glavno je da imate dobrog anesteziologa pored sebe
Koliko su vaše bebice teske u 27 nedjelji?
moja je teska 1040gr 🙂
26.nedelja +1 dan, dečak <3 težak 856 gr <3<3
Mi smo 2.nedelja dečak težak 856 gr <3<3 a tvoj bebac ?
Moja 1279gr 😅 decak je <326 nedelja +5 dana
da li ima neka trudnica preduzetnik i kakva prava imate?
Zdravo, da li je neka od vas imala probadanje kroz vaginu i bol karlicne kosti u 27.nedelji?
ja jesam jos u 25-toj osecala bol u karlici i dodnjem delu. Rekla sam doktorki ,posto je treca beba nisko je i ligamenti su rastegljeni i lakse se prenose pokreti.
ako trudnica ide kod privatnog lekara i ako dobije uput za odeljenje za bolnicu ako nesto nije u redu,npr. za neku intervenciju ili pregled, da li taj uput vazi, tj da li vas primaju sa tim uputom jednako kao i sa uputom od drzavnog lekara, i da li se onda placa lecenje u bolnici
Primaju te naravno, ako imaš zdravstveno osiguranje ne plaćaš ništa 🙂
dali neku mamu boli vise leva prepona u 27 sam nedelji
Mene boli zadnji deo butine desne noge, i boli me nekad zadnjica sa desne strane a inace uglavnom spavam na levu stranu ali me grcevi sve hvataju u desnu nogu.
Cao, da li se neko porodio na privatnim klinikama? Znate li cene porodjaja u tim bolnicama?:)
Imas sve cene po sajtovima. Medigroup oko 2500€ obicno, carski i blizanacka skuplje
Hej, Bel medic je 3000e, carski je skuplji za 500-500e.
Medigroup je 4000e.
pozdrav 🙂
Da li je nekoj trudnici u 27.nedelji TSH bio 0.03? fT4 i anti TPO su u ref.vrednostima.
Dobar dan, danas sam ušla u 7.mesec
Ne znam, možda dramim, ali poslednjih dana, bebu osećam mnogo manje nego ranije. Naime pomeri se1, 2 puta dnevno. Znam da uglavnom krenu u akciju kad pojedemo nešto slatko, ali nekad reaguje, nekad ne. Pa me zanima, da li paničim bespotrebno ili ipak ima razloga?
Ne brinii. To je normalno. I kod mene je nekad tako. Dva,tri dana luduje,pa se primiri i tako u krug. Zavisi kakav položaj zauzme pa ga zbog toga manje/višr osrcamo. Uživajj <3
Da li je se neka od vas skoro poradjala u bolnici Zvezdara, zanimaju me iskustva?
Ja pre dve godine, i epidural kod njih ne postoji, sve ostalo na mestu. Znam da je i danas tako, epidural dobiti nećete makar se 3 dana poradjala
Zdravo, 27. sam nedelja, interesuje me da li smem da jedem jagode? 🙂
Ja nisam cula da ne smeju da se jedu do sad sam pojla mozda 5 kg.
Ja jedem sve sto mi se jede, pijem sve sto mi se pije (osim alkohola i energetskih pica naravno)…
Meni je dr bas preporučila jagode i čeri paradajz da jedem. 🤷ðŸ»â€â™€ï¸
Ja se davim u jagodama<3 cekam ih od februara i sad jedem dok ne nestanu Jedi slobodno, hrani se zdravo i nista ne brigajðŸ‘ðŸ½:)
Pozdrav zene, zanima me da li je neka od Vas imala problema sa oralnom kandidom (jezik, zdrelo, jednjak). Kako to izleciti? U 27.nedelji sam i to me jako muci, dole je nemam, samo u usnoj duplji.
Daktanol gel. Ja je tretiram sa sodom medicinskom, ispiram usta i tamo gde primetim da je imam napravim kao pastu od sode i stavim. Mozes da koristis i so sa mlakom vodom za ispiranje. Tokom pranja zuba istrljaj u jezik obavezno. Izbegavaj slatko, mleko, brasno sve sto ima veze sa kandidom tok se to ne resi. Ja sam sa ovim prirodnim metodama resila pola posla, pokusaj i ti. Srećno
Zdravo, u zadnja dva dana pojavio se smedji iscjedak…27 nedjelja trudnoce..juce bila na pregledu..sve ok, preporuceno mirovanje. I dalje mirujem, al sta da radim, da se ponovo javim doktoru ili da sacekam koji dan s obzirom da je na jucerasnjem pregledu sve bilo ok.
I ja sam ga imala. Bila sam na pregledu,dr rekla da je normalno i prepisala mi je utrogestan od 200 mg 2x. Povuklo je nakon 3,4 dana. Popila sam tu jeenu kutiju i to je to. 🙂
Zdravo, trudna sam 27 nedelja beba ima 1100. Po kilazi je nedelju dana naprednija, ima li neko slicno iskustvo?
I ja sam 27. nedelja.
Nosim decaka, takodje je napredniji. Ginekolog mi je rekao da je to normalno za decake 🙂
Isto, 27 nedelja tezak 1279gr danas bili na kontroli, decak takodje je napredniji
Ćao mame.
U 27.sedmici moja beba je teska 1 066 grama. Djecak je u pitanju. Kakva je kod vas situacija?
Mi smo 26+1 imao je danas na kontroli 870g i 34cm 😅🤷ðŸ»â€â™€ï¸
Svaka trudnica je priča za sebe,takođe i beba 🙂
A to merenje UZ moze dosta da pogresi. Pred porođaj u prvoj trudnoci rekli su mi da beba ima oko 2500g. Rođena je dva dana posle tog UZ sa kilažom od 3200 i 54cm 🙂
Evo,danas na 4d UZ beba ima 1130g
Koji ultrazvuk greši ,u domu zdravlja ili privatno..? 😅
Zdravo dali se neka trudnica susrela sa kandidom u trudnoci ja sam 27 nedelja pa me zanima savet neke trudnice kako to izleciti.Bila sam kod lekara i koristila terapiju ali peckanje se opet pojavilo pa me zanima neki prirodan lek kako to izleciti.
Cao ,ja sam imala problema sa kandidom ali na srecu vise mi se nije pojavila od 4 meseca .Koristila sam canesten mast i vaginalete i stvarno su mi pomogli.
zdravo mame.
koliko ste kilograma dobile od pocetka trudnoce do sada?
ja ukupno 10 ðŸ˜ðŸ˜
5kg
6,5kg:)
8kg
Skoro sam punih 7 meseci i 6,5kg dobijenih :)Š
za par dana ulazim i 7.mesec +13kg
Uskoro 7.mesec oko 7-8 kg <3:D
5 kg 🙂