Foto: Freepik

Vantelesna oplodnja

Izvor: Bebac

Šta je to bračna neplodnost?

Pod bračnom neplodnošću podrazumeva se stanje kada i nakon godinu dana kontinuiranih seksualnih odnosa, a bez upotrebe kontraceptivnih sredstava, izostane željena trudnoća.

Procenat bračne neplodnosti je danas u razvijenom svetu vrlo visok što je i ozbiljan problem današnjeg društva! Jedna od metoda rešavanja bračne neplodnosti je i vantelesna oplodnja(VTO).

Koje su indikacije za vantelesnu oplodnju?

Indikacije za vantelesnu oplodnju mogu biti i sterilitet žene i sterilitet muškarca.

Šta spada u sterilitet žene?

Uzroci nemogućnosti ostajanja u drugom stanju mogu biti različiti:

I Sterilitet organskog, genitalnog porekla što obuhvata:

1. Oštećenja jajovoda (30%)

2. Razvojne anomalije materice i Ashermanov sindrom – priraslice unutar materice (8-10%)

3.Oštećenja grlića (2%)

4. Endometriozu (26%)

II Hormonsko funkcionalne uzroke (25%), koji podrazumevaju poremećaj ovulacije i menstruacije. U ovu grupu spada i sindrom policističnih jajnika.

III Sterilitet ekstragenitalnog porekla (2-3%), koji predstavlja poremećaj rada drugih endokrinih žlezda kao što su tireoidna, nadbubrežna, hipotalamus, hipofiza i bubrezi.

IV Imunološki uzroci steriliteta (3-5%)

V Neobjašnjen uzrok steriliteta (5%)

Šta spada u sterilitet muškarca?

Jedno od prvih ispitivanja kod problema steriliteta je ispitivanje spermograma muškarca. Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji spermogram se klasifikuje na više grupa:

Normospermija je normalan nalaz, predstavlja spermogram gde je broj spermatozoida veći od 20 miliona/ml, pokretljivost veća od 50% i broj normalnih oblika veći od 50%.

Problemi koji mogu da dovedu do steriliteta muškarca su:

Oligospermija – smanjen broj spermatozoida,

Astenospermija – smanjena pokretljivost pokretljivost spermatozoida,

Teratospermija – poremećena morfologija spermatozoida i

Azospermija – nedostatak spermatozoida u semenoj tečnosti.

Šta treba znati o vantelesnoj oplodnji?

Od 1978. godine, kada je rođena Lujza Braun, prva beba iz postupka vantelesne oplodnje, ova metoda omogućila je rađanje preko 6,5 miliona dece širom sveta. Ova metoda lečenja bračne neplodnosti se nikad ne radi prva, nego se predlaže kada druge metode nisu dale rezultate.

Zahvaljujući sve boljoj savremenoj opremi, vantelesna oplodnja pokazuje visok stepen uspešnosti, koji se kreće od 22% do 40% iznetih trudnoća po jednom pokušaju. Zahvaljujući vantelesnoj oplodnji, od kada je 1992. godine u proceduru ušla metoda mikrofertilizacije (intraćelijske injekcije spermatozoida – ICSI), danas je definitivno razrešen i problem steriliteta muškarca.

Mogućnost da se putem ove metode uradi skrining nekih bolesti ploda pre nego što se implantira u matericu, u budućnosti daje rešenje onim bračnim parovima kod kojih ne postoji problem neplodnosti, nego postojanje opterećujućih porodičnih genetskih faktora jednog ili oba roditelja i time odgovori na njihovo pitanje da li će moći imati zdravo dete.

Šta podrazumeva vantelesna oplodnja?

VTO podrazumeva stimulaciju jajnika da proizvede više jajnih ćelija koje se u određenom danu ciklusa, pod kontrolom ultrazvuka izvade zajedno sa folikularnom tečnosti i oplode u spoljnim uslovima (odatle i naziv «in vitro fertilizacija»), te potom u obliku oplođene jajne ćelije ili embriona vraćaju u matericu. Za ovaj proces je potrebno imati zdravu matericu normalnog izgleda, kao i normalne jajnike koji će reagovati na datu stimulaciju. Jajovodi nisu potrebni u ovom procesu, što je vrlo važno kod pacijentkinja koje ih nemaju zbog prethodnih operacija.

Koliko su važne godine za uspeh vantelesne oplodnje?

Godine starosti imaju velikog uticaja na uspeh ove metode!

Stopa trudnoća kod žena mlađih od 30 godina je 30% i više, a kod žena starijih od 40 godina je manja od 5%!!!

Ko sve čini tim za vantelesnu oplodnju?

U timu su ginekolozi, biolog, psiholog, urolog, internista, anesteziolog i medicinske sestre.

Da li je program vantelesne oplodnje naporan za ženu?

Nije, jer vi to želite i nadate se uspehu! Verom u taj uspeh, upornošću, kao vašim i lekarskim zajedničkim angažovanjem, program je vrlo prihvatljiva metoda lečenja!

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (769)

  1. ja sam radila jedanput vantelesnu oplodnju u novom sadu u betaniji u maju ove godine i nije mi uspela sad se spremam da radim drugi put kod doktorke kopitovic.ona je divna doktorica.lecila sam se cetiri godine kod raznih doktora ali kopitovicka je divna i svakom bih je preporucila

    8
  2. Suprug i ja smo 7 godina pokušavali doći do potomstva i tek posle vantelesne nam je uspelo. Sada sam u 8 mesecu trudnoće i jedva čekam da ugledam našu bebu.Nemojte odustajati, vredi svake suze, svakog nerviranja i razočarenja nakon dobijenog ciklusa. Ja sam uradila IVF kod dr.Trninić-Pjević u N.Sadu i svima bih je preporučila.Morate biti uporne i samo razmišljati pozitivno i uspeh je zagarantovan.

    11
  3. co devojke imm 28god.lecila sam 8 god. svuda i niko mi nije ponudio nesto konkretno dok nisam otisla u bol.Ivnovic tamo mi je iz 2 puta uspela insemnacija sa samo 1 inekcijom.valjda sreca.sad imam cerku 8 meseci i trudna 4 mseca.bas sam srecna to zelim i vama

    10
  4. radila sav vantelesnu u Genezisu i nije mi uspelo,nažalost. Imam zamtrznutih embriona pa idem ponovo.Inače imam 39 godina i ne odustajem.Ponovo ću kod Kopitovićke

    5
  5. ja,sam radila u frontu vantelesnu. I nazalost nije uspela,ustvari uspela je ,ali posle 3 nedelje je plod uginuo. nesreca. sad se spremem za vantelesno u leskovcu. Kazu da je doktor Stojkovic dobar. Nadam se da uspem. Drzite mi palceve. A bila sam duze vreme u kliniku Ivanovic u Beogradu,i zadovoljna sam doktorkom Gocom. pisacu kako napredujem.

    9
  6. Sigurna sam da nas ima dosta sa slicnim problemom, pa vas molim za savet.
    Imam 35 godina. Do sada sam imala nekoliko operacija: 2004. uklonjen miom sa spoljasnjeg zida materice, 2006. laparaskopski uklonjene priraslice i endometriza, 2008. ventralna kila (postavljena mrezica). Sada, evo opet endometrioze, malih mioma u materici i mogucih polipa!!! Gde uraditi laparaskopiju i histeroskopiju u BGD-u? A nakon svega poceti sa VTO. Predlozene su mi: Specijalna bolnica “Beograd” i Bolnica “Ivanovic”???????

    2
  7. radila sam vantelesnu u FRONTU U Bg,prvi put i nije mi uspelo.sada se spremam za drugi pokusaj u klinici Ivanovic.problem su mi zapuseni jajovodi i slba cirkulacija zbog koje nije uspela prva vantelesna.ima li neko iskustva kod Ivanovica????

    2
  8. Upravo sam saslusala prijateljicu koja se bori sa sterilitetom vec nekoliko godina. Posle nekoliko operacija koje je izvela dr Kopitovic, mesecima pokusava takodje sa dr Kopitovic da zapocne program “besplatne” vantelesne oplodnje. Prilikom svakog susreta obavezno joj fali neki rezultat jer sestre ili dr zaboraveda je obaveste. Da li je u pitanju slucajnost ili nesto drugo, zelim samo da bar ovim putem zamolim dr za malo vise osecajnosti i obzira prema pacijentima koji ne znaju bas sve tj.nisu zavrsili medicinu i bar trunku emocija. Strucnost sama po sebi nije dovoljnam malo “duse” nije na odmet!

    12
  9. Vantelesnu sam uradila u ginekoloskoj bolnici Genesis i uspela mi je iz prvog pokusaja. Sada sam trudna 12 nedelja i nosim blizance.Naravno bolnica se nalazi u Novom Sadu br. tel.549-444SRECNO!!!

    8
  10. pre nedelju dana sam zavrsila ceo proces VTO u Madjarskoj,posto oni ,na toj klinici u Segedinu, imaju vec desetogodisnje iskustvo bas sto se tice VTO.Prezadovoljna sam do sada sa svim ( doktorom,osobljem,pristupom,higijenom).Za nedelju dana treba da uradim moj prvi test za trudnocu, a na preglede posle nastavljam da idem tamo. Nadam se pozitivnom…

    7
  11. Postoji klinika Ivanovic na Konjarniku gde su izuzetno ljubazni i prijatni i osoblje i doktori!Ja sam tu saznala posle dve neuspele oplodnje da ako imas zapusene jajovode treba da se radi podvezivanje jajovada kako bi oplodnja bila uspesnija!Ja se inace lecim na Vma i tamo postoji doktor nacelnik odelenja ginokologije koji jako uspesan u ovoj oblasti!

    6
  12. šta da vam kažem devoke,verujte malo više u naše lekare.ja sam radila ivf u frontu.ostala sam trudna iz prve.presrećna sam.svi lekari su ok.puno sreće svima.imam36 god

    5
  13. Imala sam puno sreće,meni je uspela vantelesna” iz prve”.Urađena je ICSI metoda,sve je lepo proteklo,održavala sam trudnoću i sada imam sina od 4.meseca.Mislim da je bitnu ulogu u uspehu imao lekar sa velikim iskustvom,ne slažem se da mi nemamo stručnjake.Statistike u inostranstvu govore da je uspešnost gotovo jednaka kao i kod nas,a da između ostalog zavisi i od umešnosti lekara,ko želi može da proveri i obiđe strane sajtove i uveri se sam.Prof.Radunović i Intermedikus( iz Beograda a ne iz inostranstva!) je tim koji je meni omogućio da u 38.godini postanem majka!Cena je ista kao u Bitolju,samo ne zaboravite da to nije sve,tu su još i enormno skupi lekovi,pregledi,konsultacije,laboratorije ali vredi biti uporan i ne odustajati bez obzira na sve.

    4

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Šta je to bračna neplodnost?

Pod bračnom neplodnošću podrazumeva se stanje kada i nakon godinu dana kontinuiranih seksualnih odnosa, a bez upotrebe kontraceptivnih sredstava, izostane željena trudnoća.

Procenat bračne neplodnosti je danas u razvijenom svetu vrlo visok što je i ozbiljan problem današnjeg društva! Jedna od metoda rešavanja bračne neplodnosti je i vantelesna oplodnja(VTO).

Koje su indikacije za vantelesnu oplodnju?

Indikacije za vantelesnu oplodnju mogu biti i sterilitet žene i sterilitet muškarca.

Šta spada u sterilitet žene?

Uzroci nemogućnosti ostajanja u drugom stanju mogu biti različiti:

I Sterilitet organskog, genitalnog porekla što obuhvata:

1. Oštećenja jajovoda (30%)

2. Razvojne anomalije materice i Ashermanov sindrom – priraslice unutar materice (8-10%)

3.Oštećenja grlića (2%)

4. Endometriozu (26%)

II Hormonsko funkcionalne uzroke (25%), koji podrazumevaju poremećaj ovulacije i menstruacije. U ovu grupu spada i sindrom policističnih jajnika.

III Sterilitet ekstragenitalnog porekla (2-3%), koji predstavlja poremećaj rada drugih endokrinih žlezda kao što su tireoidna, nadbubrežna, hipotalamus, hipofiza i bubrezi.

IV Imunološki uzroci steriliteta (3-5%)

V Neobjašnjen uzrok steriliteta (5%)

Šta spada u sterilitet muškarca?

Jedno od prvih ispitivanja kod problema steriliteta je ispitivanje spermograma muškarca. Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji spermogram se klasifikuje na više grupa:

Normospermija je normalan nalaz, predstavlja spermogram gde je broj spermatozoida veći od 20 miliona/ml, pokretljivost veća od 50% i broj normalnih oblika veći od 50%.

Problemi koji mogu da dovedu do steriliteta muškarca su:

Oligospermija – smanjen broj spermatozoida,

Astenospermija – smanjena pokretljivost pokretljivost spermatozoida,

Teratospermija – poremećena morfologija spermatozoida i

Azospermija – nedostatak spermatozoida u semenoj tečnosti.

Šta treba znati o vantelesnoj oplodnji?

Od 1978. godine, kada je rođena Lujza Braun, prva beba iz postupka vantelesne oplodnje, ova metoda omogućila je rađanje preko 6,5 miliona dece širom sveta. Ova metoda lečenja bračne neplodnosti se nikad ne radi prva, nego se predlaže kada druge metode nisu dale rezultate.

Zahvaljujući sve boljoj savremenoj opremi, vantelesna oplodnja pokazuje visok stepen uspešnosti, koji se kreće od 22% do 40% iznetih trudnoća po jednom pokušaju. Zahvaljujući vantelesnoj oplodnji, od kada je 1992. godine u proceduru ušla metoda mikrofertilizacije (intraćelijske injekcije spermatozoida – ICSI), danas je definitivno razrešen i problem steriliteta muškarca.

Mogućnost da se putem ove metode uradi skrining nekih bolesti ploda pre nego što se implantira u matericu, u budućnosti daje rešenje onim bračnim parovima kod kojih ne postoji problem neplodnosti, nego postojanje opterećujućih porodičnih genetskih faktora jednog ili oba roditelja i time odgovori na njihovo pitanje da li će moći imati zdravo dete.

Šta podrazumeva vantelesna oplodnja?

VTO podrazumeva stimulaciju jajnika da proizvede više jajnih ćelija koje se u određenom danu ciklusa, pod kontrolom ultrazvuka izvade zajedno sa folikularnom tečnosti i oplode u spoljnim uslovima (odatle i naziv «in vitro fertilizacija»), te potom u obliku oplođene jajne ćelije ili embriona vraćaju u matericu. Za ovaj proces je potrebno imati zdravu matericu normalnog izgleda, kao i normalne jajnike koji će reagovati na datu stimulaciju. Jajovodi nisu potrebni u ovom procesu, što je vrlo važno kod pacijentkinja koje ih nemaju zbog prethodnih operacija.

Koliko su važne godine za uspeh vantelesne oplodnje?

Godine starosti imaju velikog uticaja na uspeh ove metode!

Stopa trudnoća kod žena mlađih od 30 godina je 30% i više, a kod žena starijih od 40 godina je manja od 5%!!!

Ko sve čini tim za vantelesnu oplodnju?

U timu su ginekolozi, biolog, psiholog, urolog, internista, anesteziolog i medicinske sestre.

Da li je program vantelesne oplodnje naporan za ženu?

Nije, jer vi to želite i nadate se uspehu! Verom u taj uspeh, upornošću, kao vašim i lekarskim zajedničkim angažovanjem, program je vrlo prihvatljiva metoda lečenja!

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Petak, 05.12.2025
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

Pretražite ostale tekstove iz kategorije Želimo bebu

Najnovije