Od bolesti koje se mogu sprečiti pravovremenom vakcinacijom godišnje u svetu oboli oko dva miliona ljudi, a od toga je 1,4 miliona dece, saopšteno je na skupu održanom u Beogradu povodom Evropske nedelje imunizacije, koja se obeležava od 23. do 30. aprila.
Na skupu u Institutu za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” ukazano je da su male boginje jedan od najvećih uzročnika smrtnosti dece u svetu, iako se mogu uspešno sprečiti vakcinom koja je dostupna već 40 godina.
Pomoćnica ministra zdravlja Ivana Mišić izjavila je da u Srbiji obolevanje od malih boginja nije česta pojava, ali da se još javljuju sporadične epidemije.
“Situacija je u našoj zemlji, kada je reč o morbilama, pod kontrolom, ali uz opasku da se od 1997. godine, pa do danas, periodično javljaju manje ili veće epidemije”, navela je Mišić. Ona je napomenula da zbog sistemske vakcinacije u Srbiji poslednjih 12 godina nema dečije paralize.
“Vakcinacija je najefikasnija preventivna mera koja daje više nego što košta i spasava živote”, navela je pomoćnica ministra zdravlja.
Šefica kancelarije Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji Dorit Nican Klauski pozdravila je napore koje Srbija čini kako bi pospešila vakcinaciju stanovništva.
Ona je ukazala i na primere pojedinih razvijenih Evrospkih zemalja u kojima se ove godine povećava broj obolelih od malih boginja. Tako je u Francuskoj od janura do marta ove godine od morbila obolelo oko 5.000 ljudi, koliko ih je bilo tokom cele protekle godine.
Direktorka Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” Tanja Knežević poručila je da je u Srbiji potrebno dodatno raditi na jačanju svesti građana o važnosti vakcinacije, a prema njenoj oceni, najvažniju ulogu u tome imaju zdravstveni, ali i prosvetni radnici.
Komentari (0)