Peščana plaža na moru najbolji je izbor za letovanje s mališanima. Ali osim što mogu da uživaju u igri, iskoristite pesak i da razvijete njihove motoričke sposobnosti, socijalne sklonosti i da radite vežbice za stopala. Naravno, povedite računa i da nakon igre u pesku dobro operete njihove ručice, savetuje Biljana Đurić, pedijatar iz doma zdravlja Palilula.
Uz igrice u pesku postaju spretniji
Izvor: Bebac.com
Igranje u pesku je vrlo korisno za decu, jer tako uče i sarađuju s drugima. U stvari, taj društveni aspekt igre je vrlo važan za razvoj deteta. Kad se više dece igra u pesku, uče kako da dele, pregovaraju i čekaju na red. Lopatice i kalupi prelaze iz ruke u ruku. A, ako im je cilj da sagrade tvrđavu, onda se udružuju i uče planiranju i zajedničkoj saradnji.
Fina motorika kod dece se razvija i usavršava tokom ranog detinjstva i to negde počinje tokom treće godine uglavnom. Vrlo je važno da se deci dozvoli osamostaljivanje, odvajanje od jedne biološko-emocionalne sprege majka-dete koja će naravno biti uspešnija ukoliko se to podstiče.
Podsticanje se omogućava kreativnim igračkama, gde su na vodećem mestu upravo kofice i razni kalupi za igranje u pesku.
Punjenjem kofica i kalupa peskom pomoću lopatica, pored razvijanja grube i fine motorike, razvija se i koordinacija, spretnost. Pesak je za dečje ručice, taktilno novo iskustvo koje treba da ispitaju i ovladaju veštinom pravljenja raznih oblika po veličini i stepenu komplikovanosti.
Sve u svoje vreme, jer ako se preskoči ovaj period podsticanja razvijanja fine motorike, može se desiti da dete u kasnijem periodu ima problema sa komplikovanijim zahtevima i ostane uskraćeno za neke veštine koje se nisu probudile na vreme kad je uzrasno trebalo.
Najbolje što možete učiniti za zdravlje stopala svog deteta je da mu dopustite da hoda boso. Time ne samo da se održavaju koštana struktura i mišići stopala, već tetive i ligamenti ostaju elastični i stimulišu se svi mišići stopala čija je aktivnost u cipelama sputana.
Zatim, dete nesmetano može da se otisne stopalom od pete prema prstima čime se predupređuje nastanak spuštenih stopala.
Neka prvo hodaju na prstima, pa na petama, pa da hodaju na unutrašnjoj strani stopala, pa na spoljašnjoj, zatim da hodaju na spoljašnjoj strani stopala sa zgrčenim prstima, a zatim celim stopalom gde pola stopala ide na površinu koja je uzdignuta dva-tri centimetra, a druga je na ravnoj podlozi.
Pravljenje zamkova od peska, organizovanje prijema, borbe „zaraćenih strana”, sve su to pored razvoja motorike, odlične igre za razvijanje mašte i kreativnosti svakog deteta.
Socijalizacija je takođe važna kao posledica ovih igara, posebno kada treba znati da su deca u uzrastu pre svega od tri godine veliki individualci.
Pesak je odličan za stimulisanje mašte. Pokažite im razliku između oblikovanja suvim i vlažnim peskom.
Napravite zajedno zoološki vrt, životinje s farme, dinosaurse, ili ih pustite da prave razne uzorke u pesku. Mogu da prave puteve za autiće, vežbaju da pišu slova, brojke i razne druge oblike.
Obavezno tuširanje
Što više peska dete koristi za igranje u pesku, to će ga više imati po telu. Čim mališan završi s igranjem, uklonite pesak s genitalija i nogu. Ta su područja podložna upalama i zahtevaju negu. Istina je da su devojčice izloženije infekcijama izazvanim peskom jer su im spoljašnji delovi genitalija manje zaštićeni, ali to ne znači da je dečačić potpuno zaštićen. Proverite da se zrnca peska nisu uvukla pod kožicu penisa. Posle igranja u pesku, i devojčicu i dečaka dobro okupajte.
Ako pojedu pesak
Pošto su osetili pesak dodirom, dešava se da deca žele i da ga probaju. “To je normalan odgovor na novo iskustvo. Ništa strašno, samo treba dobro isprati usta i nastaviti sa podsticanjem deteta da nastavi sa razvojem svoje kreativnosti, a roditelji su tu, naravno, da vode računa da se pesak ne proba opet – objašnjava doktorka Biljana Đurić, pedijatar iz doma zdravlja Palilula.
Postanite član Bebac porodice! Registrujte se
Da li ste trudni ili imate bebu?
Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.
Komentari (0)