U sistemu u Srbiji jedan socijalni radnik ima i 130 slučajeva kojima se bavi, a procena stručnjaka je da ne bi trebao da ima preko 30 slučajeva da bi njegov posao bio kvalitetno urađen. Deficit stručnog kadra je višegodišnja boljka u Srbiji, navodi RTS.
Trenutno u hraniteljskim porodicama i institucijama živi 6000 dece. Sa ciljem da što više dece živi u porodicama, potrebno je poboljšati uslugu institucija koje se bave ovom problematikom.
Redefinisanjem broja zaposlenih u centrima za socijalni rad, pružićemo najbolju moguću uslugu, navodi Zoran Đorđević, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Foto: Shutterstock
U cilju stvaranja što adekvatnijeg ambijenta za decu koja još uvek funkcionišu u okviru neke od državnih socijalnih službi, potrebno je da socijalni radnici, osim stručnosti pokažu i empatiju prema deci o kojoj brinu. Nivo empatije, ali i drugih neophodnih socijalnih veština biće, od sada, meren psihološkim testovima.
“Fokus nije na socijalnom radniku kao osobi koja realizuje zadatke i politike, već zapravo na osobi koja pomaže da se stvori jedno preventivno i zaštitno okruženje za decu, posebno za najugroženiju decu”, istakla je, za RTS, Ređina de Dominićis, direktorka kancelarije Unicefa u Srbiji.
Komentari (0)