Deca čije su majke pod stresom izložena su većem riziku obolevanja od astme, zaključili su kanadski stručnjaci s Univerziteta Manitobe.
"Sve je jasnije da tradicionalni rizični faktori sredine ne rasvetljavaju u punoj meri uzroke astme", izjavila je Anita Kozirski sa tog univerziteta, iznoseći podatak da uporna depresija i nespokojstvo majki povećavaju rizik da dete oboli od astme u proseku za 25 odsto, čak i kad se uzme u obzir dejstvo poznatih rizičnih faktora okoline, preneo je Rojters.
Kanadski tim analizirao je podatke za period od 1995. do 2003. godine o gotovo 14.000 dece rodjene u kanadskoj državi Manitoba 1995. Podaci o eventualnom obolevanju dece od astme, uporedjivani su sa zdravstvenim podacima njihovih majki o odlascima lekaru, hospitalizaciji ili konzumiranju lekova zbog depresije ili anksioznosti.
Ustanovljen je povećan rizik da dete oboli od astme ako majka pati od depresije (dugotrajnije od postporodjajne) ili anksioznosti, i pošto su uzeti u obzir faktori kao što su prihodi porodice, pol, broj braće i sestara, nasledje i to da li dete živi u gradskoj ili seoskoj sredini.
Utvrdjeno je takodje da je rizik od astme dece majki s rečenim psihičkim problemima dodatno povećan u porodicama koje imaju više prihode ili u kojima dete ima više od jednog brata ili sestre.
Kao jedan od mogućih razloga veće ugroženosti dece majki koje imaju psihičke probleme, Anita Kozirskij navodi da su takve majke sklonije da ne doje decu i da budu pušači.
Osim toga, takve majke imaju smanjenu interakciju s decom, a kod studija na životinjama se pokazalo da manje brige i pažnje majke dovodi do veće ugroženost potomstva stresom i nepovoljno utiče na imuni sistem.
Komentari (0)