Kako da pravilno nagrade, pohvale ili kritikuju svoje dete, kako da steknu sigurnost u odgajanju mališana ili najbolje reše probleme koje nosi takva odgovornost su neke od lekcija koje će majke i očevi moći da nauče u školi roditeljstva koja će uskoro ponovo početi da radi u prostorijama Centra za socijalni rad.
Roditelji će uz psihologe, pedagoge i psihoterapeute kroz šest nedelja učiti kako da izbegnu najčešće greške, a prema rečima majki i očeva koji su već pohađali ovu školu, ovo iskustvo im je dosta značilo u svakodnevnim situacijama.
– Vaspitavanje deteta samo po sebi mnogima pada teško i ne umeju da se suočavaju sa problemima i prevaziđu ih na odgovarajući način. škola roditeljstva ili, kako smo je nazvali, „Mala škola za velike roditelje“ postoji već dve godine i kroz nju je do sada prošlo oko 40 majki i očeva. Ideju je inicirala knjiga „Mala knjiga za velike roditelje“ Zorana Milivojevića i grupe slovenačkih stručnjaka u oblasti vaspitanja.
U pitanju je model vaspitanja koji se uspešno primenjuje u mnogim vaspitnim ustanovama u Sloveniji, a u primenljivost su se uverili svi koji su prošli kroz našu školu – priča Milica Okiljević Ćućuz, psiholog sa Instituta „Psihopolis“, čiji stručnjaci organizuju ovu školu.
Prema njenim rečima, društvo kod nas još gleda sa predrasudama na ovakve aktivnosti i većina roditelja smatra da oni sami najbolje znaju kako treba postupati sa svojim detetom, adekvatan pristup presudan je u razvoju mališana i samo time se mogu sprečiti neželjeni oblici ponašanja u starijim uzrastima.
– škola nije namenjena samo roditeljima, već i onima koji planiraju porodicu, kao i vaspitačima, nastavnicima, profesorima i svima onima koji rade sa decom. U svakoj grupi imali trudnice, pa čak i bake, a naročito smo ponosni na učešće očeva. Ipak, najbolje je kada bračni parovi dolaze zajedno, jer tako mogu najbolje da nauče kako da se usaglase pri vaspitanju dece. Dolaze nam roditelji čija deca su baš mala, ali i oni čija deca imaju i 18 godina. U našoj školi uče kako da pravilno kritikuju i kažnjavaju decu, kako i kada da ih pohvale, ali i šta mogu da očekuju od deteta u zavisnosti od njegovog uzrasta.
Svakom roditelju se prilazi individualno i radi se sa njim u svetlu njegove porodične situacije i problema koje ima u procesu vaspitavanja. Često roditelji kažu da su nemoćni i da „ne znaju kako da izađu na kraj“ sa detetom, a dolaskom u školu dobijaju znanje i mogućnost da preispitaju svoj dosadašnji vaspitni stil i priliku da pomognu svom detetu da postane zadovoljan i uspešan čovek – objašnjava Milica Okiljević Ćućuz.
Roditelji kažu da im je ovakva obuka umnogome pomogla da bolje spoznaju probleme dece i nauče da se postave u nekim situacijama.
– Majka sam dvojice dečaka, jedan ima osam, a drugi 11 godina. U jednom momentu sam shvatila da ne umem da im na pravi način pomognem da reše probleme kroz koje prolaze. Kroz radionice koje se organizuju na različite teme naučila sam da izbegnem greške koje sam do tada pravila. Postala sam mnogo bolja majka, jer sam naučila kako da reagujem u nekim teškim situacijama i tako olakšam i sebi i svojoj deci – priča Novosađanka Isidora Volts.
Dragana Ćorić iz Udruženja „Roditelj“ kaže da su škole kao što je ova izuzetno dobra stvarm jer imaju dugoročnu primenu i pomažu roditeljima da upoznaju i sebe i svoje dete.
– I kao pojedinac, ali i kao član udruženja potpuno podržavam ovakve stvari. Ne postoji knjiga iz koje roditelji mogu da nauče kako da rešavju probleme i mislim da se samo kroz razgovor oni mogu otkloniti. Ono što se primećuje kao najčešća roditeljska greška jeste prisustvo sve popularnijeg popustljivog vaspitanja koje zaista nanosi veliku štetu kako deci tako i porodičnim odnosima, a što se pre takvi problemi reše, dete će izrasti u bolju osobu. Pošto današlji roditelji nemaju puno vremena koje bi posvetili detetu, treba da znaju kako da ga iskoriste na najbolji način – kaže Dragana Ćori.
Komentari (0)