Zakon o radu je vrlo korektan i spada u moderne evropske tekstove, objasnila je ministarka bez portfelja u Vladi Republike Srbije zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović, kako prenosi portal mojnovisad.
Zakon o radu kaže da majka ima pravo do treće godine deteta da ne radi popodnevnu i treću smenu, kao i pravo da traži da radi od kuće, da radi povremene i privremene aktivnosti koje će poslodavcu odgovarati. Po rečima ministarke, poslodavci će morati da se naviknu da koriste zakon, a inspekcija će dobiti veća ovlašćenja kako bi se zaštitile zaposlene trudnice i mame.
Foto: Shutterstock
Da u praksi ne ide sve onako kako Zakon nalaže svedoči i iskustvo naše čitateljke, koja je iz razumljivih razloga želela da ostane anonimna.
Imam potrebu da podelim sa Vama nesto o cemu se sada dosta govori, na cemu se potencira u teoriji, a sto, naravno, i ostane u okvirima teorije.
Naime, kako se u poslednje vreme dosta govori o tome da zene nakon porodiljskog bolovanja imaju neka prava o nekim smenama, prilagođenom radnom vremenu i sve to što ide u prilog mladim mama, ja bih to da demantujem. U jeku cele te priče, sve zaposlene u kladionici u kojoj sam zaposlena su morale da potpišu izjavu da su saglasne da rade noću, a datum se upisivao onda kada se porodilja vratila na posao. Neko je tu izjavu “potpisao” pre godinu ili dve. U prilogu vam dostavljam i dokaz za to.
Naravno, shvatite ovo kao najanonimniji mail jer mi ovaj posao, kakav god da je, itekako treba. Sporazumni otkaz sam vec potpisala sa samim Ugovorom o radu, tako da on svakog momenta moze da se aktivira.
Veliki pozdrav od zaposlene mame koja je “saglasna da radi nocu”.
Ovo je samo jedan od načina kojim se pojedini poslodavci služe kako bi “nadmudrili zakon”.
Ostaje i otvoreno pitanje kako usladiti posao i roditeljstvo kad za to ne postoje uslovi i da li svaki poslodavac realno ima mogućnost da izađe u susret trudnici i porodilji.
Komentari (0)