Zbog čega neke bebe imaju iščašene kukove?
Do urođenog iščašenje kukova kod bebe može doći iz više razloga. Ponekad se ovaj deformitet može javiti još dok jer beba u maminom stomaku, zbog manjka plodove vode, delovanja hormona ili povećanog tonusa materice. Takođe, do iščašenja može doći i prilikom porođaja, najčešće ako beba ne ide glavicom nego karlično.
Osim toga, iščašenje je neminovno i ukoliko se na vreme ne otkrije da beba ima plitke čašice i nerzvijene glavice. Onda se dešava da, kada dete počne da se oslanja na svoje noge i da hoda, pod težinom tela, kuk izađe iz svoje plitke čašice, odnosno iščaši se.
Da li urođeno iščašenje kukova može biti nasledno?
Genetika i kod ovog urođenog deformiteta često igra veliku ulogu. Ako su roditelji ili neki blizak rođak imali urođeno iščašenje kukova kao bebe, postoji veća šansa da ga imaju i njihovi potomci. Nasledni faktor, međutim nije i presudan, jer često deca osoba koje su imale ovaj ortopedski problem, imaju sasvim dobre kukove.
Kako se prepoznaje iščašenje kukova?
Odmah po rođenju pregledom u porodilištu se može primetiti i posumljati na urođeno iščašenje kukova. Međutim, najsigurnija i konačna diganoza postavlja se nakon ultrazvučnog pregleda, koji treba da uradi dečji ortoped. Posle toga može da se odredi stepen deformiteta i razvijenosti kukova, a na osnovu toga i terapija.
Kako se leči iščašenje kukova?
Ako se iščašenje kukova otkrije rano, šanse za uspešno lečenje su velike, pa bebe čak i pre nego što prohodaju mogu da imaju sasvim dobre kukiće. U zavisnosti od stepena deformiteta lekar će preporučiti kaiševe ili stavljanje gipsa. Međutim, kada su kukovi potpuno iščašeni radi se operacija.
Koje su posledice ako se kukovi na vreme na leče?
Iščašenje dečjih kukova je najčešća urođena anomalija lokomotornog sistema, a njena učestalost se kreće do 5%. Beba se kao što i sama reč urođeno kaže, rađa sa time. Pošto je ona progresivnog karaktera, to znači da ako se na vreme ne otkrije i adekvatno ne leči može doći i do invalidnosti.
Komentari (0)