„Ne, to nisam ja uradio” – da li ste već čuli ovakve i slične laži iz usta svog deteta? Bez brige, to nije razlog za paniku
Deca do četvrte godine nisu sposobna da razlikuju laž od istine, a od šeste svesno lažu.
Laži su deo dečjeg razvoja i zato roditelji ne bi trebalo da budu jako strogi, već treba da otkriju razlog zašto dete to radi. Mališanima je zanimljivo da posmatraju reakcije na laži ne bi li izbegli i prikrili neke za njih neprijatne situacije, a često to rade kako bi se domogli zacrtanog cilja.
Stručnjaci naglašavaju da decu ne treba odmah kažnjavati, već da prvo treba dobro razmisliti zašto to dete radi. Na primer, ako skriva loše ocene iz škole, verovatno se boji kazne koju će dobiti. U tom trenutku laž je zapravo jedna vrsta zaštite.
Važno je da s detetom ostvarite dobru komunikaciju i objasnite mu da je laž veoma loša stvar, koja uvek donosi negativne posledice. Ako vas je slagalo da je opralo zube, objasnite mu da će mu se zbog toga oni pokvariti i da će morati da ide kod zubara. A ako se i dalje ne pridržava pravila, treba nadgledati njegove radnje i zajedno s njim neko vreme prati zube.
Ali, najvažnije je to da svaki roditelj zna kako upravo on svom detetu mora da pruži najbolji primer. Džaba sve kritike i kazne ako dete primeti da ste i vi skloni lažima.
Komentari (0)