Blizu 1.200 meštana naselja Deveti maj potpisali su peticiju u kojoj traže od gradske vlasti da im u naselju izgradi obdanište. Trenutna situacija je takva da roditelji više od 400 dece uzrasta do šest godina iz ovog prigradskog naselja, koje broji preko 4.000 stanovnika, svakodnevno ima problem gde da ostave mališane na čuvanje kada krenu na posao.
Biljana i Aleksandar Zlatković imaju posebnu „muku“ jer njihovi roditelji idu na posao tako da mala Jovana ne može kod bake i deke.
Živimo s jednom platom od 19.000 dinara i uz pomoć roditelja, jer sam ja propustila posao u banci da bi mogla da budem sa detetom. Kada bismo imali obdanište sve bi bilo lakše jer bih mogla da radim, a dete bi bilo na sigurnom – kaže Biljana.
Vladimir i Aleksandra Stojanović se oslanjaju na bake i deke, ali kažu da to nije način za čuvanje male Katarine. Alternativa roditeljima iz naselja Deveti maj su privatni vrtići. Silvija Todorović, koja je radila u jednom od gradskih obdaništa, dodaje da su privatni vrtići skupi za novčanike roditelja u ovom delu Niša.
Boravak dece košta oko 10.000 dinara što je mnogo, a i deca bi trebala u vrtićima da uče pesmice, da kreativno odrastaju jer bake i deke to ne mogu da im pruže – kaže Silvija.
Isti problem imaju Srba i Brankica Jovanović kao i Ivana i Ivan koji se snalaze za čuvanje svoje Jovane odnosno Anastasije i Darka. Rista Đaković iz lokalnog odbora stranke G17 plus u naselju Deveti maj, koji je inicirao potpisivanja peticije.
Ovde je problem sa besparicom jer je velikom broju roditelja problem da plate privatno čuvanje dece zato u 70 odsto slučajeva decu u našem naselju čuvaju bake i deke.
Obdanište ovde može da se gradi u sklopu stare ili nove škole jer tu deca pohađaju i predškolsko vaspitanje. Problem je što mi ovde nemamo Savet građana pa je zahtev za vrtić podnela stranka G17. Politička opredeljenost nije bitna kada svi imamo isti problem – ističe Đaković.
Maja Savić, zamenik direktora dečije ustanove „Pčelica“ koja u sklopu ima 15 gradskih vrtića, kaže da je trenutno na čekanju oko 2.500 dece za upis u ovu ustanovu.
Meštani Novog sela moraju zahtev prvo da podnesu gradskom veću koje konsulktuje urbaniste i druge službe radi gradnje. Tek kada se objekat napravi onda prelazi u nadležnost „Pčelice“ koja obezbeđuje radnike i ostale neophodne detalje – ističe Savić.
Komentari (0)