Upravo je Jugoslavija, razorena Drugim svetskim ratom, bila među prvim zemljama koje su dobile njihovu pomoć. Od tada, tokom narednih godina, Unicef je sve vreme bio prisutan i pružao humanitarnu i razvojnu pomoć, pomagao zdravstvenom, obrazovnom i sistemu zaštite dece. To isto čini i danas, kada obeležava 70. rođendan.
Prvih 550 vozila i 1.000 bicikala za patronažne službe, oprema za praktičnu obuku i nastavu za 55 srednjih medicinskih škola, kao i pomoć oko formiranja i danas najvećih domaćih industrija mleka i 160 centara za prodaju ove važne namirnice za decu – upravo je potpomogao Unicef.
“Unicef, osnovan 1946. godine, na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, neumorno radi za decu – od distribucije spasonosne humanitarne pomoći posle Drugog svetskog rata do pomoći koju je obezbedio za decu i porodice za vreme poplava 2014. godine”, kaže Vesna Savić Đukić, direktorka Unicefovog odseka za saradnju sa privatnim sektorom.
Posle Drugog svetskog rata, trebalo je izboriti se s glađu, nemaštinom, lošom higijenom, velikim neznanjem. Prema rečima sagovornice “Novosti”, smrtnost dece nakon Drugog svetskog rata u tadašnjoj državi bila je 140 na 1.000 rođenih mališana.
“Uz podršku Unicefa, unapređene su zdravstvene usluge, tako da je nakon 20 godina, smrtnost dece pala na 18 od 1.000 rođene dece. Regionalni centri u razvoju službe zdravstvene zaštite, kao i program zdravstvene zaštite majke i deteta, odigrali su presudnu ulogu u smanjenju smrtnosti odojčadi”, kaže Savić Đukić.
Krajem pedesetih i početkom šezdesetih godina prošlog veka, posle velike količine doniranog mleka u prahu, Unicef je pomogao razvoju mlekarske industrije u Srbiji.
“Shvativši da postoje dobri uslovi da se razviju ove fabrike i time dugoročno osigura ishrana dece, Unicef je obezbedio opremu i tehnološka rešenja za pasterizaciju mleka, flaširanje, kao i uspostavljanje 160 centara za prodaju mleka. Neke od najvećih mlekarskih industrija na teritoriji bivše Jugoslavije, među kojima i “Imlek”, upravo su tako nastale”, kaže direktorka Unicefovog odseka za saradnju sa privatnim sektorom.
Kako kaže Vesna Savić Đukić, prioritet Unicefa je unapređenje razvoja u ranom detinjstvu i podrška roditeljima. Razvojna savetovališta pri domovima zdravlja, tvrdi, upravo su omogućila da se teškoće i smetnje u dečjem razvoju na vreme otkriju. Pedijatri, patronažne sestre i zaposleni u razvojnim savetovalištima završili su obuke, unapredili znanja u oblasti razvojne procene, intervencije i saradnje sa porodicom.
Važna misija Unicefa danas jeste da što više dece između tri i pet godina krene u vrtiće, a naročito mališana iz socijalno ugroženih grupa. Rade i na tome da se poveća upis romskih devojčica u srednju školu kako bi se unapredila ravnopravnost u obrazovanju.
Komentari (0)