Ultrazvuk kukova beba kojim se na vreme otkrivaju razvojni poremećaji trebalo bi da se uradi u prvom mesecu, a najkasnije do tri meseca od dana rođenja. Ovaj pregled u Beogradu može da se uradi u više zdravstvenih ustanova (Institut za majku i dete, Univerzitetska dečja bolnica, bolnica na Banjici, zemunsko porodilište, u nekim domovima zdravlja) i u privatnim ordinacijama. Iako za ovu proceduru trenutno nema lista čekanja, pregledi moraju da se zakazuju, što treba imati u vidu kako bi se ova kontrola obavila u predviđenom roku.
Ukoliko pak postoji sumnja da je beba rođena sa nekim poremećajem kuka ili ima faktore rizika (na primer neko u porodici je lečen od poremećaja kuka, ili je starije dete imalo problem sa razvojnim poremećajem kuka, karlični položaj na porođaju) ultrazvuk se radi odmah.
– Gužva je velika, godišnje se u Institutu obavi oko 3.000 ultrazvučnih pregleda kukova, ali bez obzira na poteškoće koje se s vremena na vreme javljaju, trudimo se da ove kontrole svim bebama bez faktora rizika uradimo u prva tri meseca – kaže dr Boris Pištignjat, dečji hirurg – ortoped Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta „Dr Vukan Čupić”. – Drugi pregled se zakazuje u zavisnosti od nalaza koji tada dobijemo. Obično se radi oko petog-šestog meseca. Ako postoji neki problem praćenje ultrazvukom se nastavlja do godinu dana, a kasnije se za kontrolu koristi rendgen.
Značaj pravovremenog otkrivanja razvojnih poremećaja kuka je što u slučaju otkrivanja nekih nepravilnosti lečenje može da se počne ranije. Upravo u tome je prednost ultrazvuka koji omogućava da se ovaj pregled obavlja ranije, jer se nekada, kada je stanje kukova kontrolisano rendgenom, na prvu kontrolu čekalo oko pet meseci.
– I danas važi pravilo da se pavlikovi kaišići, koji su najčešća terapetutska mera u lečenju razvojnih poremećaja kuka, nose onoliko dugo koliko je dete bilo staro kada se postavila dijagnoza – ističe naš sagovornik. – Pa, ako se poremećaj otkrije u trećem mesecu, za izlečenje će trebati isto toliko vremena, a ako se nepravilnost otkrije i kasnije do šestog meseca, opet ima dovoljno vremena da se ona otkloni pre nego što dete prohoda.
Doktor Pištignjat kaže da u ovom Institutu ne insistiraju na ranom pregledu jer nemaju sondu od sedam i po megaherca kojom se on radi kod novorođenčadi:
– Iz iskustva znamo da pregled koji se radi u prvim danima ne mora da bude validan jer se često dešava da ono što je patologija u prvih nedelju dana postane takozvani fenomen samoizlečenja, i prođe samo od sebe – zaključuje dr Pištignjat.
PREGLED U PORODILIŠTU
Ultrazvučni pregled kukova radi se i u KBC Zemun. Bebama koje su rođene u ovom porodilištu, a imaju rizik od mogućeg deformiteta kuka, ovaj pregled se radi odmah po rođenju, dok se ostalima zakazuje u periodu od šest do osam nedelja od rođenja. Pregled kukova u Medikal centar KBC Zemun mogu da zakažu i roditelji beba koje nisu rođene u ovom porodilištu, a dovoljno je da se u dogovorenom terminu donese uput pedijatra iz nadležnog doma zdravlja.
Komentari (0)