Da bi se vaše dete na vreme socijalizovalo, steklo samopouzdanje i postepeno osamostaljivalo, potrebno je uključivati ga od malih nogu u neke kućne poslove koje će kod njega razviti svest o obavezama i odgovornosti. Dete će tako prvo u odnosu s roditeljima, a kasnije i s nastavnicima i ostalim osobama iz okruženja naučiti oblik ponašanja i međuljudskih odnosa koji je opšteprihvaćen.
– Ne ustežite se da detetu postavljate svoje zahteve i očekivanja, ali obavezno usklađujte s njegovim individualnim i razvojnim karakteristikama. Zadaci bi trebalo da su precizni i zahtevni, ali ispunjivi. što su usklađeniji, to će razvojni napredak biti bolji. I naravno, neophodno je da pružite povratnu informaciju, da dete pohvalite ili date dodatne instrukcije – kaže psiholog Irena Pečar-Pavićević.
Poznato je da deca najbrže uče dok posmatraju svoje roditelje ili ih imitiraju. Već u uzrastu od tri godine dete samoinicijativno imitira odraslog u jednostavnim kućnim poslovima i imponuje mu kada učestvuje u nekim porodičnim aktivnostima.
– Poželjno je da u tom uzrastu, uz nadzor i pomoć, od deteta zahtevate i očekujete jednostavne stvari, da složi odeću kada je svuče pred spavanje, da skupi igračke – objašnjava Irena Pečar-Pavićević.
U nastojanju da ne opterete svog mezimca, roditelji često preuzimaju na sebe aktivnosti za koje je dete motorno, intelektualno i socijalno spremno. Međutim, bolje je, smatra naša sagovornica, dozvoliti detetu da pogreši i da trapavo obavi neku aktivnost, nego da roditelj završi to umesto njega.
Različite veštine se, ističe ona, usavršavaju samo praksom i ukoliko je dete zrelo i spremno za zadatak, utoliko će ga lakše i brže savladati.
šta sve može:
– Od 1. do 2. godine bez pomoći pije iz šolje i čaše, jede kašikom.
– Od 2. do 3. godine samo može da svlači i oblači kaput, haljinu, briše ruke.
– Od 3. do 4. godine može da silazi stepenik po stepenik, zakopčava kaput, samo pere ruke, pomaže u sitnim poslovima, pokušava da spremi igračke, uspostavlja kontrolu nad fiziološkim potrebama, ali mu je potrebna pomoć u toaletu.
– Od 4. godine počinje da prihvata jednostavna pravila igre, samo se priprema za spavanje, brine se o sebi u toaletu.
– Od 4. do 5. godine dete ovladava toaletom i može da postavi sebi sto.
– U periodu od 6. do 7. godine koristi kompletan pribor za hranjenje, nož za mazanje, ide u krevet i kupa se samo, poštuje pravila igre s vršnjacima, sposobno je za zajedničke aktivnosti.
– Između 7. i 8. godine može u prisustvu roditelja da pomaže u kuhinji, radi obične kućne poslove, češlja kosu.
– Između 8. i 9. godine sposobno je da upotrebljava alatke i oruđa.
– Sa 9. godina već zna da se brine o sebi za stolom, sposobno je da ide u manju kupovinu i da se kreće po rodnom gradu slobodno.
– Između 11. i 12. godine dete može da se kraće vreme brine o sebi ili drugima.
– Nakon 12. godine je već sposobno i zrelo da obavlja odgovorne svakodnevne poslove.
Komentari (0)