Stručnjaci preporučuju da se u dečijem programu ne reklamiraju popularni proizvodi koji imaju visok sadržaj šećera, masti i soli jer utiču na gojaznost.
"Potrošačka internacionala" je povodom Svetskog dana prava potrošača u regionu istočne Evrope pokrenula kampanju protiv reklamiranja nezdrave hrane koju konzumiraju deca. Istraživanje pod nazivom "Naš novac – naše pravo" pokazalo je da deca radije jedu hranu koja se nalazi u brendiranim, već prepoznatljivim pakovanjima, a da se slabije odlučuju za hranu koja je potpuno ista, ali nije u njima prepoznatljivoj ambalaži.
Nezdrava hrana ima niz posledica, a gojaznost i prekomerna težina su najočigledniji primeri, jer u svetu raste broj gojaznih i dece i odraslih – kaže Petar Bogosavljević.
Rezultati istraživanja "Reklamiranje hrane i bezalkoholnih pića deci", koje je sprovela Svetska zdravstvena organizacija, pokazali su da promovisanje hrane sa visokom sadržajem soli, šećera i masti utiče na ponašanje dece, jer ona žele, a na kraju i dobiju svu tu nezdravu hranu.
Komentari (0)