Verovatno ne želite da se na plaži pojavite bele kao sir. Zato ćete pre mora otrčati u prvi solarijum ili kupiti kremu za potamnjivanje. Ali koliko je takvo tamnjenje zdravo?
U Staroj Grčkoj žene su kredom bojile lice kako bi imale beo ten jer je svetla put značila pripadnost višoj klasi. Zbog toga su se od sunca štitile maramama ili šeširima širokih oboda, ali to danas više nije slučaj. Bronzani ten danas je modni imperativ, tako da čim dođe proleće, devojke na sve načine pokušavaju što pre da pocrne. Najčešće trče u prvi solarijum, ali ništa manje nisu traženi ni losioni za samopotamnjivanje i er braš. Otkrivamo vam njihove prednosti i mane.
SOLARIJUM
Prednosti: Ako se sunčate u solarijumu, nabacićete ravnomernu boju po celom telu i nećete imati fleke po odeći. To nije slučaj sa losionima za samopotamnjivanje.
Mane: Sunčanje u solarijumu povećava šanse za dobijanje raka kože za 75 odsto, upozorava Svetska zdravstvena organizacija. U solarijumu strada i kosa, postaje lomljiva i gubi sjaj.
ER BRAŠ
Prednosti: Ovo je najbrži način da nabacite bronzani ten. Za svega 20 minuta izgledaćete kao da ste bili na moru 20 dana.
Mane: Loša strana ovakvog tamnjenja jeste u tome što će vam ostati fleke po vešu, a već posle prvog tuširanja pojaviće vam se fleke i po koži. To je posebno nezgodno ukoliko imate baš svetao ten.
LOSIONI ZA SAMOPOTAMNJIVANJE
Prednosti: Prema rečima stručnjaka, sprejovi i losioni za samopotamnjivanje su najmanje štetni od svih drugih veštačkih načina za dobijanje preplanule kože. Pri tom su i najjeftiniji.
Mane: Problem sa većinom ovih losiona je u tome što imaju neprijatan miris.
Komentari (0)