Ključni nalazi pokazuju da je skoro 90% ispitanika izrazilo interesovanje za učenje stranih jezika za svoju decu van redovnih školskih časova. Tri četvrtine roditelja trenutno troši novac na programe učenja stranih jezika, a ukupno 69% dece ima prethodnog iskustva u učenju jezika. Zemlje sa nedavnom snažnim ekonomskim rastom, kao što su Kina, Meksiko i Brazil, pokazale su posebno veliko interesovanje za učenje stranih jezika. Najniže interesovanje vlada u razvijenim zemljama kao što su SAD, Japan, Francuska i Nemačka.
U svih devet zemalja engleski se smatra kao najvažniji jezik koji bi deca trebalo da uče, uz francuski i španski. Roditelji su uglavnom zainteresovani za programe koji miksuju “dokazano” formalne tehnike sa inovativnim i zabavno iskustvima u učenju. Istraživanje je takođe pokazalo i regionalne razlike u sprovođenju odluka na osnovu kojih su pravljeni jezički programi. Roditelji iz Azije i Latinske Amerike su obično jedini koji donose odluke, dok su roditelji u zapadnim zemljama (Evropa i SAD) drugačiji. Oni nastoje da donesu odluku sa svojom decom.
Među roditeljima, njih 86% anketiranih nalazi veliki značaj u činjenici da je za decu veoma vazno učenje o drugim kulturama i tradiciji, posebno od nastavnika koji su poreklom iz tih kultura.
– U sve globalizovanijem svetu, roditelji su sve ozbiljniji po pitanju globalnog obrazovanja za svoju decu. Oni daju veći prioritet, ne samo učenju stranih jezika, već i međukulturnim i iskustvenim učenjima kao primeru podrške budućeg uspeha globalizacije svoje dece – kaže Jan Usaka, globalni lider za decu i adolescente u “Berlitz korporaciji”.
“Berlitz” istraživanje je sprovedeno u avgustu ove godine (2011), na više od 9.000 anketiranih roditelja u devet zemalja širom sveta – Japan, Nemačka, SAD, Meksiko, Kina, Brazil, Francuska, Poljska i Italija. Cilj istraživanja bio je da pokaže kako roditelji dece uzrasta od 4 i 17 doživljavaju značaj učenja stranih jezika.
Pročitajte još:
Strani jezik već od četvrte godine >>
Jezički problemi u detinjstvu uzrok loše pismenosti >>
Komentari (0)