Predmenstrualni sindrom označava opšte i lokalne promene u organizmu žene koje se javljaju pre ciklusa. Najčešće su između 20. i 40. godine života i kod mnogih žena su toliko izražene da ih ometaju u obavljanju svakodnevnih obaveza.
Na sreću, većina tegoba koje prate PMS može da se ublaži pravilnom, raznovrsnom ishranom.
Smatra se da hrana bogata crvenim mesom i zasićenim masnoćama, kao i hrana mlečnog porekla može da pogorša simptome. Zato stručnjaci savetuju da uzimate obroke bogate složenim ugljenim hidratima, poput špageta u sosu bez mesa, pirinač, povrće i voće, piše "Blic Žena".
Ako ste pre ciklusa mrzovoljni, bezvoljni, svadljivi i razdražljivi, za to je "kriv" pad nivoa kalcijuma i magnezijuma.
Trebalo bi da konzumirate integralne žitarice, suvo voće, mleko i mlečne proizvode s niskim procentom masti, sokove bez šećera i vodu s visokim sadržajem minerala.
Izbegavajte alkohol, čaj i kafu. Kafa i gazirani napici koji sadrže kofein popravljaju raspoloženje samo trenutno, ali se odmah nakon toga zlovolja pojačava. I alkohol pogoršava napetost i depresiju.
Ako se osećate "kao lopta", noge su vam teške, a grudi napete, imate najklasičnije simptome PMS-a, a njihov uzrok je zadržavanje vode u organizmu.
Trebalo bi da uzimate namirnice bogate kalijumom poput banana, špargli, suvog i koštunjavog voća, i puno svežeg povrća.
Izbegavajte so, pošto podstiče zadržavanje vode u organizmu, masna jela s teškom zaprškom koja opterećuju želudac i usporavaju varenje.
Ukoliko vas u vreme PMS-a muče grčevi, bolovi u nogama i krstima, i osećate se malaksalo, patite od nedostatka magnezijuma i esencijalnih masnih kiselina (omega-3).
Konzumirajte namirnice biljnog porekla bogate magnezijumom i esencijalnim masnim kiselinama kao što su laneno seme, ulje repice, potočarka i masne ribe.
Izbegavajte mesne prerađevine, masno meso i punomasni sir i kajmak. Ove namirnice podstiču oksidaciju na nivou ćelije, pa samim tim i u ćelijama mišićnih vlakana, što izaziva bolove.
Komentari (0)