Zaposleni u predškolskim ustanovama u Srbiji, od ponedeljka, 4. novembra započinju štrajk, nezadovoljni materijalnim položajem zaposlenih u vrtićima.
Samostalni sindikat predškolskog vaspitanja i obrazovanja Srbije, najbrojnija sindikalna organizacija u predškolstvu, odbacila je ponudu Vlade da se svim zaposlenim u obrazovanju zarade povećaju za 11 odsto od 1. januara, kao i da im bude isplaćena jednokratna pomoć od 15.000 dinara, čime su se pridružili prosvetnim radnicima, koji takođe od 4. novembra započinju štrajk u zakonskim okvirima.
Samostalni sindikat predškolskog vaspitanja i obrazovanja je na sednici Republičkog odbora u petak, nakon analize podataka sa terena, takođe odbio ponudu koju je Vlada iznela na sastanaku 29. oktobra.
Prethodno je odlukom svoj plan akcije pomerio da štrajk umesto 5. novembra počne dan ranije, čime se uklapa u planove ostalih reprezentativnih sindikata u prosveti.
– Našim sindikalnim organizacijama smo dali prostora da se pridruže prosveti u štrajku do ispunjenja zahteva od 4. novembra, uz poštovanje minimuma procesa rada. Podržali smo i zahtev za izmenu Krivičnog zakonika u smislu bolje zaštite prosvetnih radnika i insistirali smo na preciznijem određenju kojim će jasno biti obuhvaćeni svi nivoi prosvete, uključujući i predškolske ustanove – kaže Bosilja Jovanović, predsednica Samostalnog sindikata predškolskog vaspitanja i obrazovanja.
Ona je ranije za Danas pojasnila da štrajk u skladu sa zakonom podrazumeva obezbeđivanje minimuma procesa rada u vrtićima, koji određuje svaka lokalna samouprava za predškolske ustanove sa svoje teritorije.
– Većina predškolskih ustanova ima odluku o minimumu procesa rada koja podrazumeva da 30 do 35 odsto zaposlenih koji ne obavljaju vaspitno-obrazovni rad, moraju da rade, što u prevodu znači da im je uskraćeno ustavom zagarantovano pravo na štrajk. To znači da oni koji se ne bave vaspitno-obrazovnim radom, a to su direktor, sekretar, računovodstvo, kuvarice, spremačice, servirke… Nemaju pravo na zakonit štrajk. Ima primera da minimum proces rada podrazumeva da 70 odsto zaposlenih radi, a 30 odsto može da učestvuje u štrajku –rekla je Jovanović.
Kaže da je predlog sindikata da se, tamo gde nema definisanog minimuma procesa rada, primeni model da 30 odsto objekata i 30 procenata zaposlenih rade, a ostali ne.
Ona dodaje da je sindikat uputio uputio niz prijava Inspektoratu za rad protiv opština i gradova koji su odbili da definišu minimum procesa rada kako bi zaposlenim u predškolskim ustanovama, čiji su osnivači, omogućili zakonsko pravo na štrajk.
– Inspektoratu je upućena i urgencija zbog postupka direktorke Predškolske ustanove „Savski venac “ Dušanke Jovičić jer je odbila da primeni Pravilnik o minimumu procesa rada, koji ova ustanova poseduje od 2014. godine, a kojim su određeni dežurni objekti. Umesto toga je samoinicijativno odredila minimum tako da svi objekti rade – navodi Jovanović.
Samostalni sindikat traži povećanje cene rada za 21 odsto i korekciju koeficijenta koja treba da obezbedi da plata tehničkog osoblja bude iznad mininalne zarade.
Podsetimo da u štrajk od danas stupaju članovi još dva reprezentativna sindikata u predškolstvu – Sindikata obrazovanja Srbije i GSPRS „Nezavisnost“, uz najavu da neće biti prijema dece u vrtićima do 9 časova.
Izvor: Danas
POČINJE ZAKONSKI ŠTRAJK U ŠKOLAMA: U BEOGRADU I POŽAREVCU OD DANAS ČASOVI 30 MINUTA
Članovi sindikata prosvetnih radnika, od ponedeljka, 4. novembra stupaju u zakonski štrajk, koji će se u školama na području školskih uprava Beograd i Požarevac sprovodi skraćenjem časova na 30 minuta, do 8. novembra.
U štrajku će paralelno biti i sve druge škole u Srbiji, iako će u njima ove nedelje časovi trajati uobičajeno.
Na koji način će se u obrazovnim ustanovama sprovoditi štrajk navedeno je u uputstvu koje su četiri reprezentativna sindikata prosledila svim svojim članovima, a ono podrazumeva da se počevši od 4. novembra neće držati dodatna, dopunska nastava i časovi odeljenjskog starašine, a zaposleni neće prisustvovati sednicama odeljenjskih i nastavničkih veća.
Po školskim upravama štrajk od 30 minuta će se sprovoditi po ranije utvrđenom rasporedu: posle školskih uprava Beograd i Požarevac, nastava će biti skraćena u školama s područja ŠU Novi Sad, Zrenjanin, Sombor i Valjevo od 13. do 15. novembra, budući da je 11. i 12. novembra jesenji raspust za učenike, a 11. novembar je za zaposlene neradni dan zbog državnog praznika Dan primirja u Prvom svetskom ratu.
Od 18. do 22. novembra časovi će biti skraćeni u školama na području ŠU Kragujevac, Čačak, Kraljevo i Užice, a od 25. do 29. novembra u školskim upravama Niš, Kruševac, Jagodina, Leskovac i Zaječar.
CELU VEST PROČITAJTE NA danas.rs
Komentari (0)