Bez mesta u vrtićima i ove godine ostalo je oko 20.000 mališana u Srbiji, čiji su roditelji konkurisali za prijem u predškolske ustanove. Mesta za sve zainteresovane nema u Beogradu, Nišu, Novom Sadu, Leskovcu, Zrenjaninu, Čačku…
U većini gradova uglavnom će biti upisani mališani čija oba roditelja rade, mada ima i dosta primera da ni zaposleni nisu uspeli da se dokopaju mesta. Takva situacija je u Nišu, gde je na listi čekanja ostalo oko 1.500 dece.
Uspeli smo da smestimo 700 mališana, a duplo više ih je ispod “crte” – kaže direktorka PU “Pčelica” Dušica Dimić. – Među kandidatima koji su se prijavili ima nezaposlenih, ali većina, ipak, radi i čuvanje dece će im biti problem. Trenutno je u toku izgradnja tri vrtića, ali će samo prostor u naselju Pantelej biti završen početkom septembra. Za dva preostala nema dovoljno sredstava.
I pored proširenja kapaciteta u pojedinim ustanovama, lista čekanja u prestonici je i dalje dugačka i trenutno se na njoj nalazi više od tri hiljade dečaka i devojčica.
Sekretar za dečju i socijalnu zaštitu Ljiljana Jovčić kaže da se situacija razlikuje po beogradskim opštinama i da je najopterećenija Čukarica, na kojoj čeka i 2.000 dece zaposlenih roditelja, a da je u pojedinim vrtićima na Vračaru, Savskom vencu i u Lazarevcu ostalo 418 slobodnih mesta.
Uspeli smo da primimo hiljadu dece više nego prošle godine i još 1.080 mališana smestili smo u 19 objekata koji su adaptirani za potrebe mališana – objašnjavaJovčićeva.
Od septembra ćemo primiti oko 300 mališana na Čukarici, Novom Beogradu i u Zemunu, jer tamo trenutno pripremamo objekte. Trudimo se, ali trenutno ne postoji mogućnost da zbrinemo svu decu i da udovoljimo svim željama, jer neki insistiraju baš na određenom vrtiću u kojem nema mesta.
Oči roditelja novosadskih mališana koji su ostali ispod “crte” uprte su u novu gradsku vlast, koja bi, kao osnivač ustanove, trebalo da odobri proširenje kapaciteta u PU “Radosno detinjstvo”.
Na listi čekanja je još oko 2.000 dece, ali mi smatramo da preko normativa možemo da primimo još 1.300 – priča direktor Borislav Samardžić. – Ako grad odobri, zaposlićemo još vaspitača, a u grupama će se povećati broj dece. Imamo 67 objekata i dva u izgradnji, a najveći pritisak je u gradskom jezgru.
Ništa bolja situacija sa nedostatkom prostora nije ni u Kragujevcu, Požarevcu, Smederevu, Leskovcu, Vranju, Čačku…
Direktorka PU “Vukica Mitrović” u Leskovcu Jasmina Anđelković-Đorđević kaže da su upisali 1.480 dece u vrtić i još 1.500 predškolaca u pripremni program, ali da su grupe prebukirane. Oni očekuju da se na jesen stari dom pionira preuredi i da se u njega smesti oko 200 mališana.
I u Smederevu se žale i ističu da je u poslednje tri decenije rođeno više od 30.000 dece, a nije izgrađen nijedan vrtić. Godišnje se u ovom gradu rodi oko 1.300 devojčica i dečaka, a u jaslicama ima mesta za oko 300 beba!
Tesno i u Vojvodini
I u vojvođanskim vrtićima traži se mesto više, ali gužve su manje nego u centralnoj Srbiji. Osim u novosadskim, u ostalim predškolskim ustanovama većeg pritiska nema.
Prema rečima Anđelke Mirković, direktorke PU u Zrenjaninu, u ovom gradu su uspeli da smeste svu decu, ali je broj upisanih davno premašio propisana pravila. Potrebna su nam dva nova objekta, jer imamo grupe i do 40 dece, ali nikog nismo odbili.
Pravila
Prednost imaju deca čija su oba roditelja zaposlena, kao i deca samohranih roditelja – objašnjava Olgica Subašić iz PU “Čukarica”. – Uzima se u obzir dužina čekanja, a uvek se upisuju i oni mališani koje predlaže Centar za socijalni rad.
Ukoliko su svi kriterijumi jednaki kod dva deteta, prednost će imati ono čiji su brat ili sestra već upisani. Takođe, u slučaju da se porodica preseli, a dete je već bilo upisano u vrtić u opštini na kojoj je živelo, za njega se mora pronaći mesto i na novoj adresi.
Komentari (0)