Sekretarijat za dečju zaštitu preduzeo je mere prevencije radi suzbijanja širenja gripa izazvanog virusom A (H1N1) u beogradskim predškolskim ustanovama, prenela je gradska uprava.
Tako su u vrtićima pooštrene mere lične i opšte higijene – redovno održavanje lične higijene zaposlenih i dece koja borave u vrtićima, radnih površina i prostorija u kojima deca borave, igračaka i predmeta za opštu upotrebu, kao i održavanje adekvatnih sanitarno-higijenskih uslova u centralnim i distributivnim kuhinjama.
Sekretarijat za dečju zaštitu angažovao je 13 viših sanitarnih tehničara za interni nadzor sanitarno-higijenskih uslova.
Svaki vrtić ima obezbeđenu prostoriju za izolaciju deteta kod koga se u toku boravka u vrtiću razviju neki od simptoma kapljičnih respiratornih infekcija.
Stručni saradnici na preventivnoj zdravstvenoj zaštiti u vrtićima održavaju redovan kontakt sa epidemiološkim službama nadležnih domova zdravlja i Gradskim zavodom za javno zdravlje, kao i sa roditeljima.
Sekretarka za dečju zaštitu Ljiljana Jovčić naglasila je da se evidentira svaki izostanak deteta i razlog odsustvovanja, a ako je dete bolesno, prati se njegovo stanje do okončanja zdravstvenog problema.
Potvrda pedijatra iz nadležnog doma zdravlja da dete može da pohađa vrtić je neophodna za svako odsustvovanje deteta. O svim odsustvovanjima dece i zaposlenih, predškolske ustanove dostavljaju našem sekretarijatu dnevni izveštaj, koji prosleđujemo Kriznom štabu za prevenciju i suzbijanje širenja novog gripa, formiranog za teritoriju grada Beograda", rekla je Jovčić.
Predškolske ustanove su pripremile akcione planove za obezbeđivanje svih procesa rada u slučaju pojave pandemije novog gripa i dostavile ih Ministarstvu prosvete i Sekretarijatu za dečju zaštitu.
Ovaj sekretarijat, u saradnji sa Gradskim zavodom za javno zdravlje, organizuje edukativne seminare za zaposlene u predškolskim ustanovama kako bi mogli da prepoznaju i pravilno reaguju u slučaju pojave simptoma novog gripa kod dece i zaposlenih.
Edukativne seminare sprovode stručnjaci Gradskog zavoda za javno zdravlje u prostorijama Gradske uprave.
Sve predškolske ustanove angažovaće dovoljan broj medicinskih sestara, spremačica i ostalih radnika u cilju postizanja najvišeg stepena prevencije bolesti.
Sekretarijat za dečju zaštitu intenzivno sarađuje sa nadležnim zdravstvenim institucijama, prvenstveno sa Gradskim zavodom za javno zdravlje, kako bi se pravovremeno dobile informacije o epidemiološkoj situaciji i merama prevencije koje treba primeniti u vrtićima, i o tome obaveštava direktore predškolskih ustanova.
Informacije se razmenjuju i sa stručnim saradnicima, a dobijeni podaci se dalje prosleđuju nadležnim organima.
U Sekretarijatu za dečju zaštitu jednom nedeljno se održavaju sastanci sa direktorima predškolskih ustanova i stručnim saradnicima na preventivnoj zdravstvenoj zaštiti, a svakog dana se sa osobama zaduženim za koordinaciju telefonom razmenjuju informacije o dnevnom odsustvovanju dece i zaposlenih i o razlozima njihovog odsustva, istakla je Ljiljana Jovčić.
Komentari (0)