Zabrinjavajući podaci ukazuju na to da je u našoj sredini sve više dece s prekomernom težinom. Lekari dodaju da je u porastu i broj mališana s lošim držanjem tela, deformitetima kičme i stopala.
S obzirom na to da je gojaznost i povećan sadržaj telesne masti jedan od glavnih uzročnika srčanih oboljenja, dijabetesa i povišenog krvnog pritiska, ta deca su zapravo kandidati za hronične bolesnike u odraslom dobu. Najbolji lek za prevenciju takvih bolesti jeste regulisanje telesne težine putem povećane kalorijske potrošnje, tj. putem fizičke aktivnosti.
"Detetu je potrebno 60 minuta svakog dana umerene do intenzivne fizičke aktivnosti, bilo odjednom bilo u više navrata. Najbolje mesto za promociju te aktivnosti jeste škola, to jest nastava fizičkog vaspitanja, koja bi trebalo da bude svakodnevna i sadržajnija nego što je to bio slučaj dosad", ističe šef Odeljenja za sportsku medicinu dr Borko Vukosav.
Prema njegovim rečima, bavljenje fizičkim aktivnostima treba da bude, pre svega, bezbedno. To podrazumeva odgovarajuću opremu, kao što su štitnici ukoliko se vozi bicikl ili roleri, zatim obavezno zagrevanje pre početka aktivnosti, te adekvatna ishrana, kao i odgovarajući režim uzimanja tečnosti.
Dr Vukosav napominje da decu ne treba siliti da idu preko njihovih mogućnosti. Takođe, treba biti obazriv i kada će se neko dete uključiti u takmičarski sport. To, svakako, ne sme biti pre 11. godine. U suprotnom se mogu desiti povrede, sidromi prenaprezanja, psihički stresovi, a može se dogoditi da dete počne da odbacuje ili da odustane od aktivnosti.
Komentari (0)