Svi oni se nadaju se da će upravo taj drugi pokušaj biti i poslednji i da će nakon toga dobiti toliko željeno potomstvo. Kako kažu, odluka da se iz državne kase finansira i drugi postupak, za njih znači veliko rasterećenje i mogućnost da se, ne gubeći dalje dragoceno vreme uskoro upute u kliniku. Većina porodica u ovoj situaciju, osim što se zadužuje da bi platila postupke, u trci je sa vremenom i biloškim satovima. Fondu zdravstvenog osiguranja koji odobrava zahteve za finansiranje, javljaju se uglavnom žene starije od 35 godina, a iz prvog pokušaja u proseku zatrudni tek četvrtina njih.
Treba tri pokušaja
Računa se da je za uspeh vantelesne oplodnje neophodno da žena pokuša bar tri puta. U ovaj postupak u banjalučkoj klinici „Medico’S”, u kojoj se radi postupak vantelesne oplodnje u RS, parovi mogu da krenu još isti mesec kada im zahtev za finansiranje odobri Fond. Duge liste čekanja, uobičajene u zdravstvu, za ovaj postupak, kažu, ne postoje.
– Ako su nam svi nalazi spremni i u redu, istog meseca ulazimo u program i zaista nema čekanja uopšte. Sve zavisi od dogovora i od ciklusa žene. Uglavnom, odmah se kreće sa tabletama, injekcijama i klinika nam, zaista, izlazi u susret – kaže predsednica Udruženja porodica sa problemom steriliteta ”Bebe” iz Trebinja Snežana Misita.
Klinika „Medico’S” u vlasništvu doktorke Sanje Sibinčič trenutno je jedina zdravstvena ustanova u RS u kojoj se može obaviti postupak vantelesne oplodnje, iako je Klinički centar Banjaluka planirao da otvori istu takvu citogenetsku laboratoriju u svom sastavu, još pre više od četiri godine. Pokušavajući da nameste tender kupili su i neku praktično neupotrebljivu opremu za ovu namenu.
Čeka se mesec dana
Na odobrenje zahteva za finansiranje u Fondu čeka se do mesec dana. U Fondu ističu da su od pristiglih zahteva za drugi pokušaj, već obradili stotinjak.
– Komisija je dala stručna mišljenja, a za dalje postupanje očekujemo instrukcije iz kabineta Predsednika RS – kažu u Fondu.
Pomerena starosna granica
Iz predsedničkog budžeta izdvojeno je pola miliona maraka za finansiranje drugog pokušaja vantelesne oplodnje, što je dovoljno za više od 90 postupaka. Pored toga, dodatnih 400.000 KM za finansiranje vantelesne oplodnje trebalo bi da obezbedi Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS.
Dobra vest za bračne parove koji se na ovaj način bore da dobiju potomstvo jeste i to da je starosna granica za puno finansiranje drugog pokušaja oplodnje pomerena za dve godine. Dok se puni iznos postupka koji košta 5.500 KM u prvom pokušaju plaća samo ženama do 38 godina starosti, drugi pokušaj će se u ukupnom iznosu plaćati ženama do 40 godina starosti.
– Kod drugog pokušaja, ženama do 40 godina će se u celosti finanirati postupak, a od 40 do 42 godine finansiraće se 50 odsto troškova. Što se tiče prvog pokušaja, ženama od 38 do 40 godina Fond finansira polovinu cene postupka, a ženama od 40 do 42 godine starosti finansira se 30 odsto cene procedure.
Refundiranje troškova
Ženama koje su starije od 42 godine, a koje zatrudne postupkom vantelesne oplodnje koji su same platile, Fond refundira troškove u celosti – objašnjavaju u Fondu.
Ove godine Fond je odobrio 14 refundacija roditeljima koji su sami platili postupke, bilo u „Medico’S” klinici ili negde izvan RS, a dobili su dete. Ipak, u pravilu se refundira samo 5.500 KM, bez obzira koliko je koštala procedura u inostranstvu.
Tačan broj parova koji imaju problema sa sterilitetom u RS niko tačno ne zna, ali broj članova udruženjima ovih porodica konstantno raste. U RS trenutno deluju tri udruženja „Bebe”, u Trebinju, Prijedoru i Zvorniku, a u pripremi je i osnivanje prvog takvog udruženja u Banjaluci. U trebinjskom udruženju, koje je osnovano prvo, za samo nekoliko godina, broj članova porastao je sa četiri na 85.
Više od 100 beba začeto vantelesno
U Srpskoj je, zahvaljujući postupku vantelesne oplodnje, do sada rođeno više od 100 dece. Fond je već odobrio 114 zahteva za finansiranje prvog pokušaja oplodnje od više od 150 privljenih zahteva, a za prethodne četiri godine ukupno 685. U Fondu tvrde da do sada nijedan par nije odbijen zbog nedostatka novca, a vrlo retko zahtev se odbija i iz drugih razloga. Kako ističu, ove godine odbijeno je 15-ak zahteva, uglavnom jer se radi o ženama starijim od 42 godine ili onima kojima je već odobren jedan zahtev.
Pročitajte još:
Sa sterilitetom se bori 300.000 parova >>
Besplatna vantelesna donela više od 1000 beba >>
Komentari (0)