U Srbiji zakon ne dozvoljava postojanje surogat majki, rađanje dece za novac ili kao uslugu bliskim rođacima, a srpski zakoni sankcionišu pokušaje njihovog uvođenja u proces vantelesne oplodnje…
Odgovorno lice ustanove koja bi bila umešana u ovu proceduru platilo bi kaznu u iznosu od pola miliona do milion dinara, a direktni akteri, tj. majka, otac i surogat majka mogli bi da zaglave kaznu od dve do deset godina zatvora.
Za razliku od Srbije, zvezde svetskog džet-seta mogu da koriste ovu mogućnost. Zahvaljujući surogat majci koja je iznela trudnoću, glumica Nikol Kidman i njen suprug, kantri pevač Kit Urban dobili su i drugu kćerku. Krajem prošle godine poznati britanski pevač Elton Džon i njegov partner takođe zahvaljujući surogat majci dobili su potomstvo. U Srbiji ovakva mogućnost ne postoji legalno, niti će to u bližoj budućnosti biti moguće.
U Zakonu o lečenju neplodnosti postupcima biomedicinski potpomognutog oplođenja (BMPO), koji je stupio na snagu 1. januara 2010. godine, stoji da je zabranjeno da se u postupak vantelesne oplodnje uključi surogat majka.
– Kada je reč o traženju surogat majke u drugoj državi to zavisi od zakonskih propisa te države, da li je ovaj postupak dozvoljen i pod kojim uslovima stranci mogu da urade ovu intervenciju u toj državi – kaže za ”24 sata” dr Slobodan Bjelotomić, pomoćnik direktora Uprave za biomedicinu pri Ministarstvu zdravlja, i dodaje da do sada Agencija nije imala iskustvo da se neki par vratio iz inostranstva sa bebom koju im je rodila surogat majka negde u inostranstvu.
I Republička stručna komisija za vantelesnu oplodnju zauzela je stanovište da se zabrani uključivanje surogat majke u postupak vantelesne oplodnje. Dr Bjelotomić kaže da bi pre eventualne odluke da ovo ipak bude moguće trebalo precizno definisati ko je majka i otkloniti bilo kakve moralno-pravne, etičke i sociološke nedoumice.
Pitanje mogućnosti surogat majke različito je rešeno u Evropi i ostatku sveta. Primera radi, Holandija, Velika Britanija i Kanada dozvoljavaju ovu mogućnost, dok je Nemačka, Austrija, Slovenija i Hrvatska ne dozvoljavaju. U SAD većina saveznih država dozvoljava surogat roditeljstvo. U Velikoj Britaniji surogat majka se plaća, kao i u Izraelu, dok je u Australiji, Holandiji i Francuskoj zabranjeno plaćanje.
Činjenica je da sve više parova u Srbiji žele da postanu roditelji, a mnogima to nije pošlo za rukom ni nakon nekoliko procedura vantelesne oplodnje. Ovakvih parova ima i u Hrvatskoj, ali su se naši susedi okrenuli takvim mogućnostima u Indiji, gde je to legalno, a za surogat majku se plaća oko 20.000 evra. U Indiji ova delatnost zemlji godišnje donese oko pola milijarde dolara. Potupak je omogućen i homoseksualnim parovima, pa oni čine čak 40 odsto klijenata.
Po dete u Ukrajinu
Jedan par iz Srbije, koji je želeo da ostane anoniman, nada se da će do roditeljstva doći uz pomoć surogat majke u Ukrajini. Ostvarenje ove želje koštaće ih oko 27.000 evra. Ipak, da bi to dete i zvanično bilo njihovo kad se vrate u Srbiju, moraće da prođu proces zvaničnog usvajanja u Ukrajini.
Komentari (0)