Srbija još nema referentnu ustanovu za čuvanje fetalnih stem ćelija izdvojenih iz pupčane vrpce, čijim se kasnijim korišćenjem oboleli pacijenti mogu lečiti od leukemije, limfoma, mijeloma, nemalignih bolesti krvi, autoimunih bolesti…
„Privatne ili državne "banke" matičnih ćelija postoje u razvijenim zemljama – Belgiji, Velikoj Britaniji, SAD“, izjavio je Tanjugu dr Marko Banović iz Kliničkog centra Srbije (KCS), dodajući da se u svetskim laboratorijama, po želji, taj genetski materijal odlaže, čuva i u slučaju potrebe odmrzava za lečenje donora i njegovih najbližih krvnih srodnika.
Nauka je potvrdila da je čuvanje matičnih ili stem ćelija, i te kako opravdano, naročito za ljude sa porodičnom istorijom bolesti koje mogu da se leče upotrebom tih ćelija, pomažući tako sami sebi, braći, sestrama, roditeljima…
Banović je podsetio da za sada jedino postoji mogućnost da naši građani čuvaju svoje matične ćelije u inostranstvu. Odlaganje u privatnim laboratorijama košta godišnje 2.000 do 2.500 dolara.
„U svetu je praksa da se materijal u privatnim ustanovama čuva isključivo za donora, a u državnim za svakog kome zatreba, kao i za eventualna naučna istraživanja“, objasnio je on.
Suština postojanja banke matičnih ćelija jeste u tome što se taj genetski materijal čuva i u slučaju potrebe odmrzava, zatim po potrebi različitim kulturama podstiče na deobu i "usmerava" u pravcu ćelija organa koji je oboleo. Na taj način se, na primer, mogu dobiti ćelije srčanog mišića, krvne ćelije, endotelne ćelije…
U "bankama" se odlažu stem ćelije dobijene iz pupčane vrpce i placente, koje se definišu kao fetalne matične ćelije, za razliku od embrionalnih. Novorođenče se smatra odraslim organizmom sa stanovišta matičnih ćelija.
Banović je dodao da se u krvi pupčane vrpce nalazi veliki broj pluripotentnih stem ćelija iz kojih može nastati bilo koja ćelija u organizmu. Uzorak se čuva u laboratorijama dok se ne pojavi potreba za njihovim korišćenjem u slučaju bolesti, rekao je on i podsetio da se adultne, matične ćelije odraslih, mogu naći u različitim organima, u kostnoj srži, koži, perifernoj krvi, zubnoj pulpi, masnom tkivu…
Ćelije se mogu čuvati u "bankama" i do 20 godina.
Komentari (0)