Srbija je vodeća zemlja u Evropi po broju maloletničkih trudnoća i abortusa jer se, prema zvaničnim podacima, u toku godine izvrši oko 25.000 prekida trudnoće dok su nezvanično procenjuje da je taj broj šest puta veći, saopštili su u Kragujevcu predstavnici Udruženja za reproduktivno zdravlje.
U organizaciji tog Udruženja, a uz podršku lokalne samouprave i kragujevačkog Instituta za javno zdravlje, ginekolozi državnih zdravstvenih institucija ali i privatnih ordinacija, zainteresovanim građanima delili su savete o tome kako da očuvaju reproduktivno zdravlje.
Prema rečima ginekologa, osnovni razlozi velikog broja maloletničkih trudnoća i abortusa su neinformisanost i još uvek prisutan strah mladih od preventivnih poseta ginekolozima i savremenim metodima kontracepcije.
"Imajući u vidu da se mlade devojke obraćaju ginekologu uglavnom kada se problem pojavi, a tada je već kasno, ovom akcijom želimo da ukažemo na to da su upravo preventivne i pravovremene posete ginekologu jedan od najvažnijih faktora u očuvaju reproduktivnog zdravlja žena", rekao je Aleksandar Živanović.
Prema njegovim rečima "devojke jedino upotrebom savremenih metoda kontracepcije mogu očuvati svoje reproduktivno zdravlje, bezbedno planirati budućnost i zdrave dočekati roditeljstvo".
U edukativnom materijalu koji je deljen zainteresovanim građanima navodi se i podatak da se abortusi u Srbiji koriste kao kontraceptivni metod u planiranju porodice, jer su žene imale jedan ili više prethodnih abortusa koji su protekli bez komplikacija, pa tako ne vide razlog da sa lekarima razgovoraju o bezbednijem metodu.
Takođe se navodi podatak da između 40 i 50 odsto seksualno aktivne populacije ne koristi kontraceptivna sredstva, dok se 60 odsto ukupne populacije, koji je koriste, "pridržava" neke od nesigurnih metoda.
Istovremeno, u porastu je učestalost seksualne aktivnosti između 10 i 19 godina života, pri čemu omladina nije svesna razika seksualne aktivnosti i ne oseća potrebu da koristi široko dostupne preventivne mere.
Kako se navodi, trudnoća nastala tokom adolescencije ostavlja brojne i ozbiljne zdravstvene i psihosocijalne posledice bez obzira na to da li će ishod trunoće biti namerni prekid ili rađanje deteta.
Udruženje za reproduktivno zdravlje organizovaće u naredne dve nedelje specifičnu edukaciju i savetovanje o reproduktivnom zdravlju i savremenoj kontracepciji, u najvećim gradovima u Srbiji.
Komentari (0)