Ukupan broj laboratorijski potvrđenih slučajeva obolelih od gripa je 26, od kojih je troje u teškom stanju i nalaze se na mehaničkoj ventilaciji. Jedan smrtni ishod se može dovesti u vezu sa virusom gripa A (H1N1), saopšteno je iz Institut za javno zdravlje Srbije Dr Milan Jovanović Batut.
Osoba za koju se sumnja da je preminula od gripa je 1968. godište, sa teritorije Južnobanatskog okruga, sa hroničnim oboljenjem srca, a nije se vakcinisala.
U ponedeljak su prijavljena četiri nova laboratorijski potvrđena slučaja gripa i to jedan tipa B i tri A (H1N1) sa teritorije Sremskog, Južnobačkog i Južnobanatskog okruga.
U Srbiji u cirkulaciji su sva tri tipa virusa gripa i to: A (H3N2), A (H1N1) i tip B, s tim što je intenzitet aktivnosti virusa gripa nizak i incidencija je ispod praga za epidemijski period.
Institut za javno zdravlje Srbije preporučuje vakcinaciju protiv gripa kao najbolju i najefikasniju meru prevencije.
Vreme neophodno za sticanje imuniteta je 2-3 nedelje posle davanja vakcine, a trajanje postvakcinalnog imuniteta varira i iznosi od šest do 12 meseci, pa iz toga proizilazi potreba za vakcinacijom svake godine, navodi se u saopštenju.
Važno je da se sve osobe vakcinišu, a posebno one koje pripadaju grupama stanovništva pod povećanim rizikom (osobe sa hroničnim poremećajima plućnog i kardiovaskularnog sistema, metaboličkim poremećajima, uključujući pre svega šećernu bolest, poremećajima rada bubrega, osobe sa oslabljenim imunitetom…).
Takođe se vakcinacija savetuje osobama smeštenim i zaposlenim u gerontološkim centrima i ustanovama socijalne zaštite, zaposlenima i smeštenima u ustanovama koje obavljaju zdravstvenu delatnost, osobama starijim od 65 godina, zaposlenima u javnim službama koje su u riziku, osobama starijim od šest meseci, a posebno trudnicama i gojaznim osobama.
Komentari (0)