Pojedini poslodavci u Pirotu, ne mogu da se pohvale odnosom prema porodiljama, kada je reč o isplati onog što ovim ženama pripadaju prema državnim, ali i moralnim zakonima. To potvrđuju podaci iz dvadesetak kontrola koje je obavila Služba za društvenu brigu o deci u SO Pirot.
Novac od oko 15.000 dinara mesečno po porodilji, obezbeđuje država, ali on ne završava uvek na pravom mestu, već se njime „potkrepljuje“ žiro račun poslodavca. Na ovu besprizornu praksu ukazuje Slavica Stanisavljević, šef opštinske službe za brigu o deci.
Porodiljska odsustva u Pirotu mesečno koristi između 220 i 230 žena, a u mnogo nepovoljnijem položaju su one koje rade kod privatnika.
– U nekim slučajevima se kasni sa isplatom ovih prinadležnosti, a negde ovo pravo uopšte nije ni regulisano. Pojedini poslodavci ne kompletiraju dokumentaciju, na osnovu koje im država uplaćuje novac za isplatu porodilja i tada nastaje prekid u radnom stažu, jer refundacija podrazumeva bruto uplate za socijalno i penziono osiguranje. Ima i primera, da se porodilje ne isplaćuju sa ostalim zaposlenim radnicima, što takođe nije u skladu sa zakonom – kaže Slavica Stanisavljević.
U pomenutih dvadesetak kontrola kod privatnih poslodavaca, konstatovano je i to da oni svojim radnicima isplaćuju uglavnom zagarantovane mesečne zarade, ali bilo je poslodavaca koji su svojim porodiljama isplaćivali i manje iznose, uprkos tome što od države, dobijaju sumu koja je pripisana zakonom. Neki ovu službu ne obaveštavaju da im je račun u blokadi, kako bi isplata išla preko namenskog računa, već se prinadležnosti koje pripadaju porodiljama, „utope“ u masu na blokiranom računu.
Ipak, posle obavljenih kontrola, mnogi koji su se ogrešili o zakon, vrlo brzo su otklonili „nedostatke“, jer su se suočili sa opasnošću da budu prijavljeni nadležnim inspekcijama. Naravno, da je bilo i onih koje svoje obaveze prema porodiljama izvršavaju redovno.
Zadržavali deo
U nekoliko slučajeva, porodiljama su isplaćivali 10.000 dinara, a preostalih pet ili više hiljada, zadržavali za firmu. Bilo je i primera da sa isplatama kasnilo i do deset meseci, a jedan od dvadesetak kontrolisanih poslodavaca za celu godinu nije uplatio ni jedan jedini mesec.
Komentari (0)