Za prvih šest meseci ove godine na Klinici za ginekologiju i akušerstvo u Novom Sadu, rođeno je 99 blizanaca i devet trojki. U ovom porodilištu od januara do kraja juna, skoro svaki drugi dan su na svet došle dvojke, dok su se trojke u proseku rađale na svaki 19. dan.
Docent dr Đorđe Ilić, upravnik Klinike za konekologiju i akušerstvo KCV, kaže da se poslednjih godina primećuje povećana učestalost višeplodnih trudnoća, iako je ovaj trend relativno blag. On napominje da je u 2018. godini na 6.545 porođaja, rođeno 177 blizanaca i 16 trojki.
Naš sagovornik dalje objašnjava da se u cilju povećanja stope uspeha, tokom postupka vantelesne oplodnje tradicionalno pribegavalo strategiji vraćanja većeg broja embriona u matericu žene, što sa sobom, pored povećane stope uspeha, nosi i povećan rizik od pojave višeplodnih trudnoća.
– Višeplodna trudnoća iz postupka vantelesne oplodnje nije obaveza i ona je uvek stvar izbora lekara i pacijenta da se odluče za vraćanje više embriona – ističe doc. dr Ilić. Poslednje veliko istraživanje sprovedeno na našoj klinici na skoro 1.400 ciklusa vantelesne oplodnje u periodu od 2014. do 2017. godine, pokazalo je da je bilo blizu 40 odsto trudnoća po ciklusu, što prevazilazi evropski prosek.
Foto: Shutterstock
Tajna visokog uspeha i povećanje stope trudnoće, po rečima našeg sagovornika, pored konstantnog unapređenja u kliničkom i embriološkom radu, leži i u činjenici da je većini žena vraćeno tri embriona po postupku, a retko kojoj samo jedan. U pomenutom periodu je zbog toga od ukupno svih trudnoća iz postupka vantelesne oplodnje bilo bezmalo 30 odsto blizanačkih, i oko 5,9 odsto troplodnih trudnoća, te je gotovo svaka treća trudnoća na ovaj način bila višeplodna.
Zamrzavanja viška embriona
Upravni novosadske Klinike za ginekologiju i akušerstvo kaže da pozdravljaju činjenicu da je nakon višegodišnjeg apela, od prošle godine proces zamrzavanja viška embriona konačno postao deo tretmana čije troškove snosi država.
– Sve klinike za VTO su dobile opremu za to, čime su se stekli uslovi da se i kod nas u budućnosti koriste strategije za smanjenje stope višeplodnih trudnoća – navodi doc. dr Ilić.
Rizik višeplodnih trudnoća
Višeplodne trudnoće su svakako visokorizične sa brojnim komplikacijama, kako po majku, tako i po decu. Najvažniju komplikaciju svakako predstavlja prevremeni porođaj. Ipak, kako dodaje, većina takvih trudnoća, uz adekvatan nadzor i primenu odgovarajućih mera, protekne dobro i rezultuje rađanjem zdrave dece.
Izvor: Novosti.rs
Komentari (0)