U Kliniku za infektivne bolesti roditelji dve poslednje nedelje dovode decu sa visokom temperaturom, a kod 20 mališana potvrđeno je da boluju od virusnog meningitisa. U bolnici trenutno leži devetoro mališana i niko od njih nije životno ugrožen. Sva deca imaju lakšu ili srednje tešku kliničku sliku, a nakon nekoliko dana odlaze kući. Lekari navode da dosadašnja ispitivanja ukazuju na to da slučajevi nisu međusobno povezani, ali još ne mogu da kažu da li je reč o epidemiji.
Lekarima u Klinici za infektivne bolesti svakodnevno se javljaju deca koja imaju povišenu temperaturu i stomačne tegobe. Do ponedeljka je bilo 14 obolelih, a u prethodna četiri dana prijavljeno ih je još osmoro. Obolela deca su iz Novog Sada, ali i iz Sremske Kamenice i Veternika, kao i nekih drugih mesta u Južnobačkom okrugu. U toku je i epidemiološki nadzor članova njihovih porodica.
– Prijave novih slučajeva nam stalno stižu. Klinika nam je juče potvrdila još troje, u utorak petoro obolelih, a tokom prethodne dve nedelje, do ponedeljka, bilo je 14 obolelih. Znamo da pacijenti nisu međusobno povezani, a dobro je što je počeo raspust, pa se bolest ne širi, jer je reč o deci predškolskog i školskog uzrasta – kazala je dr Dragica Injac, epidemiolog iz Instituta za javno zdravlje Vojvodine. Ona je napomenula i da, osim u Novom Sadu i okolini, bolest nije registrovana u drugim gradovima Vojvodine.
Načelnica Odeljenja za infekcije centralnog nervnog sistema u Klinici za infektivne bolesti profesorka dr Grozdana Čanak kaže da su prve slučajeve virusnog meningitisa imali 7. juna, a pacijenti su iz Novog Sada, Sremske Kamenice, Veternika, kao i Vrbasa i Bačke Palanke. Lekari će tek naredne sedmice moći da kažu da li se radi o epidemiji, ali prema rečima doktorke Čanak broj prijavljenih slučajeva ne prelazi uobičajen broj obolelih za ovo doba godine.
– Radi se o pojedinačnim slučajevima, a ni sama bolest ni broj obolelih nisu neuobičajeni za ovo doba godine. Radi se o sezonskoj bolesti, a uzročnik je enterovirusni meningitis. Simptomi koje pacijenti imaju su stomačne tegobe, ono što se naziva letnjim gripom, povišena temperatura, proliv – kazala je profesorka Čanak.
Dr Dragica Injac objašnjava da je reč o crevnom oboljenju koje se prenosi i direktnim i indirektnim kontaktom, ali može da se prenese na drugu osobu i preko vode, pa je prethodnih godina bilo i infekcija na kupalištima.
– Kod ovih obolelih pacijenata nema zajedničkog izvora i nečega što ih povezuje. Pacijenti uglavnom imaju blagu kliničku sliku, a po javljanju u bolnicu dobijaju infuziju i simptomatsku terapiju. Vurisni meningitis nije teška bolest, za razliku od bakterijskog, kojeg zabeležimo nekoliko slučajeva godišnje i sada ga nema – objasnila je dr Injac.
Pranje ruku najbolja prevencija
Virusni meningitis tipično je crevno zarazno oboljenje i lekari upozoravaju da treba voditi računa o higijeni, pre svega o pranju ruku.
– Osim što treba redovno prati ruke, važno je i da se održava higijena tokom boravka na plažama i bazenima. Zato treba ići na ona kupališta gde se kontroliše voda i obavezno se tuširati po izlasku iz Dunava – poručila je dr Dragica Injac, podsećajući da oboleli ne treba da imaju kontakta sa životnim namirnicama, odnosno da pripremaju hranu.
Pročitajte još: "šta svaki roditelj treba da zna o meningitisu?"
Komentari (0)