U protekle četiri godine, obavljeno je oko 1.300 pokušaja i na svet je došlo 280 beba, 50 Nišlijki je u poodmakloj trudnoći i još najmanje toliko na početku.
Uz pomoć države, lokalna samouprava grada Niša nastavlja da finansijski podstiče natalitet. Tokom minule četiri godine, već je obavljeno 1.300 vantelesnih oplodnji.
Obećanje državnog sekretara Miloša Jevtovića, prilikom nedavne posete ovdašnjem Kliničkom centru, da će Ministarstvo zdravlja do kraja ove godine, umesto dva, obezbediti i treći besplatni pokušaj vantelesne oplodnje, kao i izjava gradonačelnika, prof. dr Zorana Perišića, da lokalna vlast neće štedeti kada je u pitanju ovakva podrška povećanju nataliteta, obradovalo je mnoge bračne parove u Nišu.
– Finansiranjem trećeg pokušaja, obezbedićemo da se, umesto 300, samo u gradu obavi stotinu vantelesnih oplodnji više – istakao je Jeftović.
Inače, Niš je već četiri godine uključen u ove projekte i do sada je iz gradske kase pomoć koristilo 120 sugrađana. Lane je, na primer, finansirano 48, a od početka ove godine 15 parova koji pokušavaju da postanu roditelji.
Ovo je, svakako, najbolja moguća vest kako za mene, tako i za mnoge moje sugrađanke koje ne mogu, uobičajenim putem, da dožive materinstvo. Uloženi novac u nas vraća se višestruko, kroz povećanje nataliteta, pa se nadam da nam se neće dogoditi da u dogledno vreme ostanemo samo teritorija bez stanovnika – kaže Nišlijka M. T. (31), koja je do sada već imala jedan bezuspešni pokušaj vantelesne oplodnje.
– U ovogodišnjem budžetu, za vantelesnu oplodnju predviđeno je šest miliona dinara i, ako se ispostavi da je potrebna veća suma, uslediće rebalans i ja neću ograničavati sredstva za pomoć bračnim parovima. Jednostavno, smatram da za ovu namenu ne sme da postoji finansijska granica – objašnjava gradonačelnik Perišić.
Nadalje, po rečima direktora Klinike za ginekologiju i akušerstvo u Nišu, dr Bojana Lukića, ova zdravstvena ustanova je – uprkos neadekvatnoj tehničkoj opremljenosti – potpuno spremna za poduhvate u sferi vantelesne oplodnje.
– Tokom protekle četiri godine, kod nas je obavljeno oko 1.300 pokušaja i na svet je došlo 280 beba, 50 Nišlijki je u poodmakloj trudnoći i još najmanje toliko na početku. Ovakav bilans može se smatrati uspešnim i na globalnom nivou – ističe dr Lukić.
Na kraju, valja podsetiti da će, uskoro, veštačka oplodnja u Nišu moći da se obavlja i u privatnoj bolnici „Mirabalis – Jevremova”, koja je potpisala ugovor sa Republičkim fondom za zdravstveno osiguranje.
Komentari (0)