Prema novom zakonu države Juta (SAD) biološki očevi biće u obavezi da trudnici plate polovinu troškova za održavanje trudnoće.
Foto: Freepik
Ovaj zakon izglasan je kao mera koja bi olakšala trudnicama finansijske terete koje trudnoća sobom nosi, ali i kako bi povećali odgovornost muškaraca kada su deca u pitanju. Iako ova mera zvuči pozitivno postoje mnogi kritičari koji navode da novi zakon neće pomoći ženama koje su najugroženije, a čak mogu učiniti da trudnica bude ugrožena jer mogu podstaći porodično nasilje.
Juta je prva američka država, prenose svetski mediji, koja je odredila ovakvu vrstu prenatalnog izdržavanje deteta. Ipak, nešto slično postoji u pojedinim saveznim državama Viskonsin i Njujork, koje imaju odredbe koje navode da se od budućeg oca očekuje da bude finansijski odgovorne za troškove pre porođaja.
Pročitaj još
Pročitaj još
Plaćeno odsustvo na Novom Zelandu posle pobačaja
Pre donošenja ovog zakona majke su mogle da sudski zatraže namirivanje troškova održavanja trudnoće od budućih očeva, ali malo ih je to ikada ustvari i uradilo što je govorilo o neefikasnosti ove mere.
Foto: Freepik
Prema novom zakonu u saveznoj državi Juta postavilo se i pitanje šta raditi ako se očinstvo spori. U tom slučaju navodni očevi će morati da plaćaju sve regularno za vreme trudnoće dok se očinstvo ne utvrdi. Budući otac ipak ne bi bio finansijski odgovoran za troškove abortusa koji je primljen bez njegovog pristanka, osim ako je to neophodno radi sprečavanja smrti majke ili ako je trudnoća bila rezultat silovanja.
Svoj stav o ovom zakonu imale su i brojne organizacije koje se bore protiv abortusa. Njihovi stavovi za sada su bili podeljeni, jedni su navodili kako će ovaj zakon povećati broj abortusa dok se s druge strane mogle čuti totalno opozitna mišljenja. Ono što je sigurno je da je ovo prvi takav zakon u SAD, a nade su da će osnažiti i ohrabriti buduće majke.
Komentari (0)