Razlike u dužini porodiljskog odmora unutar EU su začuđujuće – u Nemačkoj za porođaj je predviđeno 14 nedelja plaćenog odmora i to je i dosadašnji minimum u EU.
U Francuskoj odmor je nešto duži – 16 nedelja, u Danskoj 18, Irskoj 26 i Bugarskoj čak 45 sedmica. Tako je Nemačka sa Maltom i švedskom na začelju liste.
Evropska komisija sada namerava da milionima majki omogući da sa bebama provedu nešto više vremena – bilo bi im garantovano najmanje 18 nedelja.
Žene bi mogle same da izaberu koliko nedelja će uzeti pre porođaja, a koliko posle. U Nemačkoj do sada je bilo pravilo da se pre porođaja uzima šest nedelja, a posle preostalih osam.
Puna zarada
Nadležni evropski komesar Vladimir špidla u predlogu zakona predviđa da tokom porodiljskog odmora majke primaju punu zaradu, mada je ostavio vratanca za uštede onima koji žele da štede. Naime, alternativa je da gornja granica naknade bude u visini bolovanja. Nemačka je jedna od deset članica EU u kojima žene tokom porodiljskog odmora primaju punu platu.
špidla je siguran da će zahvaljujući novim propisima više žena biti spremno da radi uprkos tome što imaju porodicu. špidla kaže:
„Naš predlog pomoći će ženama da spoje profesiju i porodicu i tako poboljšaju kvalitet života – i sopstvenog, i porodičnog“.
Naime, niz istraživanja pokazuje da je bolja zaštita od siromaštva dece ukoliko je i majka zaposlena. Međutim, pre nego što predlog postane obaezujući moraju ga prihvatiti Evropski parlament i Savet ministara.
Put do toga mogao bi biti dug, a usput bi predlozi mogli pretrpeti mnogobrojne izmene. Sve u svemu, procenjuje se da će biti potrebne još najmanje dve godine pre nego što smernice Evropske komisije postanu deo nacionalnih zakonodavstava.
Komentari (0)