Predškolske ustanove u Beogradu vraćaju zbog jednog zaraženog deteta kovidom-19 svu decu iz vrtićkih grupa kući u izolaciju koja su bila u kontaktu s njim, što ranije nije bio slučaj. Roditelji, malo besni, kažu da su ovu meru pre očekivali u novembru i decembru, kada je bio najgori treći talas, nego sad, pa se pitaju šta se dešava a što ne znaju, piše Telegraf.
U Gradskom zavodu zavodu za javno zdravlje objasnili su da se ova mera sprovodi, odnosno mera karantina sprovodi, u skladu sa „Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti”, kao i koje dete može u tom slučaju da ostane u vrtiću.
Foto: Freepik
Mnogi roditelji se pitaju da li će svaki put morati da izostaju sa posla ili da rade od kuće, kada svako drugo dete bude obolelo od kovida-19, a njihovo bude bilo u kontaktu sa njim.
– Povučena je cela grupa na 14 dana, a sve u skladu s preporukama Gradskog zavoda za javno zdravlje sa kojim se ustanova konsultovala. Ovo se nijednom nije desilo za ovih više od godinu i po dana koliko traje epidemija koronavirusa. Čak i krajem prošle godine, kada su ljudi masovno obolevali. Zar ću ja kao roditelj morati uvek da izostajem s posla ili da radim od kuće i čuvam dete, kad se kod svakog drugog deteta potvrdi korona, jer moje nema ko da čuva? Samo mi treba objašnjenje šta se sada dešava, da li je delta soj opasniji po decu – pitala je besna i zabrinuta majka M. J. koja se javila redakciji Telegrafa.
U Gradskom zavodu za javno zdravlje u Beogradu preciziraju da se mera karantina sprovodi u skladu sa „Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti”, član 31 i 31a i sa Stručno-metodološkim uputstvom za kontrolu unošenja i sprečavanje širenja novog koronavirusa SARS-CoV-2 u Srbiji Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut”.
Foto: Freepik
– Grupa dece iz kontakta sa obolelim detetom ide u karantin 14 dana od poslednjeg kontakta sa obolelim detetom, a dete koje je preležalo kovid u prethodna tri meseca može da ide u kolektiv – objašnjavaju za Telegraf u Centru za kontrolu i prevenciju bolesti Gradskog zavoda za javno zdravlje u Beogradu.
Dodaju da se u tom slučaju ostali ukućani ne stavljaju u karantin.
– Ukoliko dete nema ko da čuva, jedan od roditelja ima pravo na bolovanje – dodaju u Gradskom zavodu za javno zdravlje.
Međutim, nije svuda u Srbiji tako.
Predsednica Odbora za predškolsku delatnost sindikata „Nezavisnost” Suzana Lazarević kaže za Telegraf da ovakva mera nije doneta na nivou države za vrtiće.
– Mi i dalje radimo po starom. To znači da se, ukoliko se kod deteta dijagnostikuje kovid, ono se povlači u izolaciju, vaspitači i servirke testiraju, ali grupa nastavlja s radom. Tako je bar u Bujanovcu, ali možda su lokalni štabovi doneli drugačije odluke u skladu sa epdemijskom situacijom – kaže Lazarevića za Telegraf.
Izvor: telegraf.rs
Komentari (0)