Nedovoljna i nepotpuna informisanost ljudi, kao i nedovoljna kampanja, osnovni su razlozi zbog kojih je odziv ljudi da doniraju svoje polne ćelije tako mali, ocenila je Sandra Jovanović, predsednica Udruženja „Šansa za roditeljstvo”, gostujući u jutarnjem programu TV Prva.
U Banku reproduktivnih ćelija prijavljeno svega 30-ak donora
Izvor: Bebac.com
Ukoliko se ovakav trend nastavi, mnogi parovi koji imaju problem sa sterilitetom moraće da potraže pomoć u inostranstvu, iako u Srbiji postoje uslovi da se to radi kod nas, rekla je Jovanovićeva.
– Doniranje reproduktivnih ćelija parovima koji ih iz nekog, najčešće medinskog razloga nemaju, predstavlja pre svega jedan humani čin. Bitna je i novčana nadoknada za to, ali to ne sme da bude primarni cilj, već humanost i altruizam.
Foto: Fotolia
Prof. dr Aleksandar Stefanović, direktor Klinike za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Srbije, podsetio je da je dugo godina postojao zahtev da se osnuje banka reproduktivnih ćelija, što je i učinjeno uz mnogo truda i ulaganja.
– Mi smo se vodili evropskim i svetskim vodičima u izradi pravilnika. Motivi za donaciju u Evropi su u 48% slučajeva čist altruizam, u 34% slučajeva su altruizam i finansije, a samo u 11% slučajeva je čist finansijski interes – napomenuo je prof. dr Aleksandar Stefanović.
Više informacija o ovoj temi saznajte u snimku gostovanja klikom na LINK >>
Postanite član Bebac porodice! Registrujte se
Da li ste trudni ili imate bebu?
Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.
Komentari (0)