U poslednja četiri meseca, od kada je pri Klinici za ginekologiju i akušerstvo osnovana Banka reproduktivnih ćelija i embriona, ovoj medicinskoj ustanovi javilo se 27 osoba zainteresovanih za donaciju i primanje jajnih ćelija i spermatozoida. Među njima se nalaze i bračni parovi, ali i osobe bez partnera kojima je ovo jedini način da dođu do potomstva. Sa svima je razgovarano i svi će proći kroz neophodna testiranja, ističe u razgovoru za „Politiku” dr Aleksandar Stefanović, direktor ove medicinske ustanove.
Naš sagovornik dodaje da je uzimanje i davanje reproduktivnog materijala komplikovana procedura, jer nijedan donor ne može dati jajne ćelije ni spermatozoide bez prethodnog testiranja i – retestiranja.
“Pre davanja jajnih ćelija i spermatozoida neophodno je uraditi obimna testiranja, čiji je cilj smanjenje rizika za prenošenje potencijalnih infekcija sa donora na primaoca reproduktivnih ćelija i embriona, odnosno smanjenje rizika za prenos infekcije ili ozbiljnih naslednih oboljenja na dete začeto postupkom sa doniranim reproduktivnim ćelijama ili embrionima. Laboratorijska ispitivanja podrazumevaju testiranje na infektivne bolesti koje se prenose krvlju i telesnim tečnostima, kao što su HIV, hepatitis Be i Ce, infekcija citomegalovirusom, sifilis, gonoreja, hlamidija, mikoplazma i ureaplazma” – objašnjava naš sagovornik.
“Ženama donorima uzima se krv na analizu, radi cervikalni i vaginalni bris, a muškarcima bris uretre. Takođe, radi se i skrining na cističnu fibrozu, a donor se izveštava o svim pozitivnim nalazima. Osim toga, donorima se utvrđuje i krvna grupa i obavljaju se rutinske biohemijske analize. Važno je reći da se šest meseci nakon testiranja obavlja tzv. retestiranje donora, kako bismo bili sigurni u kvalitet reproduktivnog materijala. Tek onda je moguća donacija Banci reproduktivnih ćelija” – objašnjava dr Stefanović i dodaje da se sva testiranja obavljaju u Kliničkom centru Srbije i za pacijente su besplatna.
Sandra Jovanović, predsednica udruženja „Šansa za roditeljstvo”, koje je godinama vodilo bitku za donošenje zakona o lečenju neplodnosti, kaže da je sjajna vest što će se konačno početi s donacijom u Srbiji, jer veliki broj parova čeka na ovu proceduru.
Foto: Pixabay
Više do 300.000 parova se bori sa neplodnošću
“Veliki je napredak što se donori javljaju. Međutim, smatram da treba raditi više na transparentnosti i jasnosti ovog postupka kako bi bilo što više donora i kako bi što veći broj ljudi u Srbiji mogao da koristi donirani materijal. Svakako da je bezbednost primaoca i davaoca na prvom mestu, ali je i transparentnost ove procedure ključni činilac. Ovako delikatna procedura mora imati jaku kontrolu i to je vrlo bitno. Otvaranje banke reproduktivnog materijala je od velikog značaja za celo društvo, jer se više od 300.000 parova suočava sa problemom neplodnosti u Srbiji. Zbog toga nema potrebe da ova procedura bude obavijena velom tajne. Za to smo se veoma dugo borili” – zaključuje Sandra Jovanović.
Podsećanja radi, otvaranju Banke reproduktivnog materijala prethodilo je donošenje pravilnika koji su omogućili primenu Zakona o lečenju neplodnosti iz 2017. godine. Ovi pravilnici doneti su u aprilu, a zahvaljujući njima parovima iz naše zemlje omogućena je donacija polnih ćelija i embriona i pružena mogućnost ženama bez partnera da postanu majke. Pravilnicima je definisano da osobe mogu da doniraju jajne ćelije ili spermatozoide Banci reproduktivnih ćelija, ali isključivo besplatno. Drugim rečima, za ovu donaciju neće dobiti nikakav novac. Osim toga, onemogućeno je doniranje reproduktivnih ćelija za braću, sestre i rođake. Jajne ćelije i spermatozoide moguće je darovati isključivo anonimnim osobama.
Festival potpomognute oplodnje
U organizaciji udruženja „Šansa za roditeljstvo” u Beogradu će 12. i 13. oktobra biti održan drugi Međunarodni festival potpomognute oplodnje pod sloganom „Mislite o tome”. Na festivalu će učestvovati više od 50 eminentnih ginekologa, embriologa, endokrinologa, hematologa i psihologa iz zemlje i inostranstva, koji će održati besplatne konsultacije za 300 parova iz svih oblasti koje se vezuju za neplodnost i vantelesnu oplodnju. Za posetioce će biti organizovana i laboratorija uživo, gde će prisutni moći da pogledaju stvaranje novog života.
Izvor. Politika.rs
Komentari (0)