Ako nekog zarazite polno prenosivom bolešću možete zaraditi 10 do 30 godina zatvora. Ne kod nas!
Amerika – zemlja tužbi
Svi znamo da u SAD svako tuži svakoga, da je ono otisnuto sitnim slovima duže od romana i da se veliki novac može dobiti zbog sasvim neverovatnih stvari. U poslednje su se vreme pojavile i tužbe zbog toga što je jedan od partnera onog drugog zarazio polno prenosivom bolešću. Primeri mogu biti komični, ali i vrlo tragični, jer zaraza virusom HIV-a je osuda na smrt.
Johna je Bridget B. upoznala na poslovnoj konvenciji. Bila je to ljubav na prvi pogled, a kada je veza postala ozbiljnija John je zamolio Britget da prilikom seksa izbegnu upotrebu kondoma. Ubrzo su se venčali, ali problemi su nastali već tokom medenog meseca. Oboje su se osećali loše. Nakon povratka ona je otišla lekaru, koji je postavio dijagnozu: zaraza virusom HIV-a . Jednaka je dijagnoza snašla i Johna.
Bridget je prvo optuživala samu sebe, ali kasnije je pronašla e-mail poruke svog muža iz kojih je saznala kako stvari stoje. Naime, njen je muž tokom njihove veze imao nezaštićene homoseksualne odnose. John je krivicu svaljivao na nju, a ona uz snažne argumente na njega. Da bi John mogao kazneno odgovarati, trebalo bi dokazati da ju je namerno zarazio. Kako je nešto tako vrlo teško dokazati, Bridget je protiv njega podigla privatnu tužbu.
Sud je, uz zanimljivu argumentaciju, stao na Bridgetinu stranu. Optužen je na osnovu toga što je morao znati da je može zaraziti, a Bridgetini advokati nisu mogli dokazati da je on znao da je zaražen. Po njima je za to morao znati, a ona je dobila parnicu.
Kazneno i civilno pravo
Uzmimo prvi teoretski primer. Muškarac zna da ima AIDS i njime namerno zarazi svog partnera. Kako su takvi slučajevi vrlo retki, možemo samo hipotetički utvrditi da je takva osoba podložna kaznenom pravu i progonu od strane države.
Može biti optužen za ubistvo, što podrazumeva zatvorsku kaznu u trajanju od 10 do 30 godina. Ako advokati ne bi uspeli s optužbom za ubistvo, još uvek im ostaje optužba zbog nanošenja posebno teške telesne povrede, za što je predviđena kazna zatvora u trajanju do 10 godina. Moguće su različite optužbe, ali kod svih je namera vrlo teško dokaziva.
Drugi slučaj je sledeći. Ne znajući muškarac se zarazi AIDS-om te njime zarazi svog partnera. Na to se ona odluči za građansku parnicu s odštetnim zahtevom. Ona mora mužu dokazati da je mogao znati za svoju zarazu, ali je svejedno ugrozio njen život. I to je prilično teško dokazivo, ali svejedno dosta lakše kada je u pitanju kazneno pravo.
Naime, radi se samo o težini dokaza. Jer velika je razlika kada je optuženi zarazu HIV-om "zaradio" primljenom transfuzijom krvi ili u nezaštićenom seksu s nepoznatim partnerima.
Težina naših postupaka i odluka
Ako svog partnera zbog vlastitog ponašanja u seksualnom životu zarazimo prehladom, verovatno ne moramo razmišljati o tome da ćemo biti tuženi. Međutim, priroda polno prenosivih bolesti je takva da retko koja prođe bez ozbiljnijih posledica.
Uz varanje, koje je problematično već i samo po sebi, ako nam već nije stalo do našeg života moramo znati da se time igramo i tuđim životima. Zbog toga vam savetujemo da pre seksa uvek razmislite o mogućim posledicama. Ako se upuštamo u seks s neznancem, onda to uvek činimo uz upotrebu zaštite.
Ako to ne učinimo, tada pre nego što se upustimo u seks sa svojim/jom životnim suputnikom/com, barem budimo pametni i testirajmo se na najčešće bolesti. Jer ne samo da tako možemo ubiti biće koje volimo, već možemo i kazneno odgovarati. Kondom na penis i pamet u glavu!
Komentari (0)