Ima li smisla uvek iznova pisati o znojenju? Jedan ulazak u neko sredstvo javnog gradskog prevoza, u trenutku kada temperatura pređe 15 Celzijusovih stepeni, daće potvrdan odgovor na to pitanje.
Znoj nema miris
Mnogo je zabluda vezano upravo uz tu fiziološku funkciju našeg tela i mnogi pokušavaju sprečiti znojenje, što je potpuno pogrešno. Ono je prirodan način kojim telo reguliše svoju temperaturu, a njime se i eliminišu toksini. Osim toga, znojenje je odgovor na emocionalna stanja poput stresa, nervoze i straha…
Sasvim je pogrešno misliti da znoj smrdi. On je, naime, sam po sebi bez mirisa i sastoji se od vode i puno soli. Neugodan miris dolazi od sjedinjavanja znoja s bakterijama koje se nalaze na površini kože.
Stoga se protiv neugodnih mirisa treba boriti higijenom: tuširanje, dobro osušena (i depilirana) koža te kvalitetan dezodorans riješiće sve vaše probleme.
Naravno, u najtoplijim danima trebaće vam i poseban dezodorans za noge, a velika pomoć je nošenje odeće od prirodnih materijala – u prvom redu pamuka. Usto, ako je znojenje vaš problem, nikad ga ne rešavajte upornim nanošenjem dezodoransa. On ima učinka samo ako se stavi na čistu (i suvu) kožu.
Botoks ne traje večno
Najnovija metoda koja se primenjuje protiv pojačanog znojenja je ubrizgavanje botulinum toksina tipa A (popularnog botoksa koji briše bore i lice pretvara u maske). Injekcije se ubrizgavaju ispod pazuha, u dlanove ili stopala, svuda gde su prisutni problemi sa znojenjem.
Botoks blokira delovanje acetilholina na znojne žlezde. Najveća je mana tretmana što nema trajniji učinak, pa se postupak mora ponoviti nakon šest do 12 mjeseci.
Stoga, pre nego što se odlučite na takav zahvat, preduzmite sve ostalo što vam može pomoći.
Komentari (0)