Prva na listi razloga zbog kojih se u Srbiji ide na bolovanje duže od 30 dana je – trudnoća. I to se, kao razlog, navodi svaki treći put.
– Zbog zdravstvenih problema koje sam imala u toku trudnoće na bolovanju sam bila i prethodnih meseci, tako da sam od šestog meseca trudnoće na bolovanju – ispričala je jedna trudnica za RTS.
Dok je druga žena od petog meseca na bolovanju jer radi u salonu nameštaja i zbog težine posla i podizanja teških stvari, nije, kako ističe, smela da radi.
Iako je trudnoća najčešći uzrok uzimanja bolovanja, nameće se pitanje – da li je uvek opravdano.
– Potrebe nemaju, ali malo imamo problem i sa poslodavcima, jer ne izlaze u susret trudnicama i ne preraspoređuju ih na druga radna mesta koja su mnogo lakša u odnosu na ono što rade – kaže dr Aleksandra Đokić, ginekolog Doma zdravlja “Palilula”.
Dr Radomir Aničić, ginekolog u GAK-u “Narodni front” kaže da se trend da žene sve više idu na bolovanje u trudnoći povećava zbog godina, komplikovanih trudnoća, dugog čekanja na dete, lečenje infertiliteta.
– Tako da ćemo se sa tim u budućnosti susretati sve više i više – rekao je Aničić.
Leskovac prednjači po trudničkim bolovanjima, svaka druga osoba koja odsustvuje s posla je buduća majka.
– Postoji veliki broj trudnica, koje se na žalost javljaju kod privatnika da bi ostvarile trudničko i porodiljsko bolovanje, a da mi lekari i ginekolozi nemamo uvid u takvo stanje. Dovoljno je da imaju knjižicu i da piše da je rizična trudnoća, mi moramo da otvorimo takvoj trudnici bolovanje – kaže dr Ljiljana Vučković, načelnica ginekologije DZ “Leskovac”.
Statistika pokazuje da je na bolovanju zbog bolesti ili komplikacija u vezi sa održavanjem trudnoće u prvih šest meseci ove godine bilo 50.869 žena, a godinu dana ranije – 48.321 žena.
Komentari (0)